Ana sayfa Mobil Dünyada hala Samsung Galaxy Note 7 kullanan çılgınlar var!

Dünyada hala Samsung Galaxy Note 7 kullanan çılgınlar var!

Artık bi salın şu telefonları

0

An itibariyle akıllı telefon kullanıcılarının büyük çoğunluğu Samsung’un Galaxy Note 7 fiyaskosunu unuttu. Kısaca hatırlatırsak, firma yeni amiral gemisi Note 7’yi güzel şekilde tanıtmış ve satışa çıkarmıştı. Telefon harika bir performans sergilerken bir anda bazı modellerin bataryaları sorun çıkarmaya başladı. Bu sorunlar öyle ciddileşti ki telefon havai fişeklerle karşılaştırılır hatta silah kategorisine dahil edilir oldu.

İntihar bombacılarına özel Note 7 yeleği

Galaxy Note 7’yi öldürme seferberliği

Samsung, operatörler ve yerel hükümetler; herkes bu tehlikeli telefona karşı tedbirler ortaya koydu. Havayolu firmaları uçaklara bu telefonun sokulmasını yasaklamıştı. Samsung bir ton yazılım güncellemesiyle önce telefonda uyarılar çıkarmaya başladı. Sonra yeni bir güncelleme cihazın pil kapasitesini %80’e sınırladı. Sonra yeni bir güncelleme daha da sınırlayıp bunu %50’ye düşürdü. En son operatörler, Note 7’de olduğunu tespit ettiği SIM kartları bloke etmeye kadar işi götürdü. Samsung’un tüm bunlardan sonra yayınladığı yeni bir güncelleme ise cihazı şarj etmeyi imkansız hale getirdi.

Samsung’un amiral gemisi zamanında her ne kadar güzel bir telefon olsa da problemler açığa çıktı. Firmanın başlattığı değişim programları, bu cihazın kullanıcılarının ücretsiz olarak diğer modellere geçmelerine imkan sağlıyordu (Hatta üzerine para veriyorlardı). İsteyenler para iadesi bile alabiliyordu fakat bazıları Note 7’yi sahiplenmeye karar verdi. Öyle sahiplendiler ki, Samsung’un sayfasına göre bazı Note 7 modelleri hala kullanımda. Peki bir önceki başlıkta yer alan önlemleri nasıl atlattılar?

Bırakamayanları da anlamak lazım, güzel telefondu Note 7.

İşte burada insan zekası devreye girdi. Zeka bu kez iyi yönde mi kötü yönde mi kullanıldı bilemiyoruz fakat rootlanan ve özel yazılımlar yüklenen Note 7 modelleri, yazılım güncellemelerinden kaçmayı başardı. Bunun yanında, ismi ve model numarası yazılımsal olarak değiştirilen cihazlar operatör sistemlerinden de kurtulmayı başararak günümüze kadar geldi. Bu modele yönelik yazılımsal ve donanımsal özelliklerin tartışıldığı subreddit bile günümüze kadar nadir de olsa aktif kaldı.

Burada ciddi sorun şu ki, Samsung’un o zamanlarda alternatifi olmayan akıllı telefonu Galaxy Note 7, şuan bir üst modele sahip. Galaxy Note 8, tam 11 aydır satışta ve bir ay sonra yeni model Note 9 tanıtılacak. Bir üst modelin çılgınca fiyatlandırılacağını düşününce Note 7’ye tutunmak mantıklı gelebilir fakat bunun da çaresi var. Şuan ülkemizde ve birkaç farklı bölgede daha satışta olan Samsung Galaxy Note Fan Edition, Note 7’nin birebir aynısı fakat güvenli hali. Tüm bu alternatiflere rağmen hala Note 7’ye tutunanları anlamak güç. Eğer hala bu telefona sahipseniz hemen Samsung ya da operatörünüzle iletişime geçerek iade ya da değişim talep edin. Hiçbir şey için geç değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here