Ana sayfa İnternet Dünyaca ünlü bilimadamları Türkiye”de!

Dünyaca ünlü bilimadamları Türkiye”de!

0
Bilim dünyasında çok önemli projelere imza atan, MIT, Pennsylvania ve Boston gibi dünyanın seçkin üniversitelerinden bilimadamları, ODTü Enformatik Enstitüsü”nün 9-10 Haziran 2011 tarihlerinde düzenlediği “Informatics Science Festival”e katılmak üzere Ankara”ya geliyor.
Dünyaca ünlü bilimadamları Türkiye'de

AMNİOSENTEZ TARİHE KARIŞIYOR
Sempozyumun davetli konuşmacılarından Prof. Charles Cantor, İnsan Genom Projesi”nin başlatılmasına ve sürdürülmesinde öncü rol oynamış dünyaca ünlü bir bilimadamı. İnsanın gen haritasının çıkarılmasını amaçlayan ve genetik hastalıklar, kanser, kalp hastalıkları, astım, verem, depresyon ve yaşlılığa bağlı hastalıklar gibi birçok hastalığın tanı ve tedavisinde devrim başlatmış olan bu proje, insanlık tarihinin en önemli buluşları arasında sayılıyor ve projede elde edilen bilgilerin tıp dünyasına yakın gelecekte daha büyük yenilikler ve keşifler getirmesi bekleniyor. Prof. Cantor, İnsan Genom Projesi”nin başlatılmasında ve genomik tanı alanında günümüzde yaygın olarak kullanılan birçok yöntemin ve cihazın geliştirilmesinde öncü rol oynadı. özellikle kalıtsal bozuklukların doğum öncesinde belirlenmesine ve günümüzün önemli sorunlarından, genetiği değiştirilmiş organizmaların (GDO) kontrolüne yönelik geliştirdiği yöntemlerle de tanınmaktadır. Aynı zamanda bir biyoterörizm uzmanı da olan Cantor, sempozyumda, genetik bozuklukların doğum öncesinde belirlenmesine yönelik geliştirdiği ve anne karnından alınan rutin bir kan örneği esasına dayanan ve amniosentezi tarihe karıştıracak yöntemi anlatacak.

 

 

 

Sempozyumun davetli konuşmacılarından Prof. Aravind Joshi ise bilgisayar bilimleri ve bilişsel bilimler alanlarında heyecan verici araştırmalara imza atmış olan bir bilim adamı. Franklin Enstitüsü”nün verdiği “Benjamin Franklin Madalyası” dahil birçok ödülün sahibi olan Prof. Joshi, sempozyumda kelimelerden konuşmaya geçiş konusunda bir konuşma yapacak.

ODTü Enformatik Enstitüsü”nün 15. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenecek sempozyumun diğer konuşmacıları, Prof. Selim ünlü ve Prof. Asuman özdağlar Acemoğlu. Araştırmalarını Boston üniversitesi”nde sürdüren Prof. ünlü, sempozyumda biomoleküllerin yüksek verimlilikle tanımlanması ve yapısal sınıflandırılması hakkındaki gelişmeleri aktaracak.

Araştırmalarını MIT”de (Massachusetts Institute of Technology) yürüten ve “dünyanın en iyi kontrol mühendisi” seçilen Prof. Asuman özdağlar Acemoğlu ise bilgisayar ağlarında iyileştirme yöntemleri üzerine bir konuşma yapacak.

Etkinlikler, 9-10 Haziran tarihlerinde saat 09:00-17:30 saatleri arasında ODTü Kültür ve Kongre Merkezi A Salonu”nda gerçekleştirilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here