Ana sayfa Haber Dünya mirasına Panasonic katkı

Dünya mirasına Panasonic katkı

0

Panasonic ile UNESCO stratejik işbirliği anlaşması imzaladı

Panasonic ve UNESCO Dünya Mirası Merkezi, Dünya Mirasını koruma çalışmaları ve gelecek nesillere çevreci eğitim sağlama konuları aracılığıyla sürdürülebilir gelişmeyi desteklemeyi taahhüt eden bir stratejik işbirliği anlaşmasına imza attı.

Kuruluşunun 100. yılı olan 2018″de “Dünyanın 1 Numaralı çevreci İnovasyon Şirketi” olmayı hedefleyen Panasonic tüm iş faaliyetlerinin merkezine çevreyi konumlandırarak çevre duyarlılığını kurumsal büyüme hedefleri ile bir arada yürütüyor.

Dünya Mirası Merkezi


Panasonic ile UNESCO”nun işbirliği 1995 yılına kadar uzanıyor

Panasonic çevreyi koruma çalışmalarına yaptığı etkin katkıların bir parçası olarak Dünya Mirası Takviminin yayınlanması için 1995 yılından beri Dünya Mirası Merkezi ile birlikte çalışıyor. UNESCO Dünya Mirası Konvansiyonu”nun sekreterya organı olan Merkez, olağanüstü evrensel bir değer taşıyan kültürel ve doğal dünya mirasını koruma ve insanoğlunun bu ortak mirasını gelecek nesillere aktarma çalışmalarına öncülük ediyor. Bu yeni anlaşmanın Panasonic ve UNESCO”nun yıllardır sürdürdükleri başarılı işbirliğini daha da güçlendirmesi öngörülüyor.

 

 

 


Dünya Mirası kapsamındaki yerlere geziler düzenlenecek

Haziran 2011″den itibaren yürürlüğe girecek 2 yıllık anlaşma kapsamında Panasonic Dünya Mirası olarak belirlenmiş alanların korunmasına iletişim ve eğitim etkinlikleri ile destek verecek. Panasonic ayrıca 2012 yılında 40. yılı kutlanacak olan Dünya Mirası Konvansiyonu”na dair bilinci artırma çalışmalarını da yürütecek. Panasonic bu çalışmalar kapsamında National Geographic kanalı için çekilen ve dünyanın 183 ülkesinde yayınlanacak olan “Dünya Mirası özel”in (The World Heritage Special) ana sponsorluğunu üstlenecek ve 3D ekipmanları ile teknik destek konularında gelecek nesiller için tasarlanacak eğitim projelerine de destek sağlayacak. Dünya Mirası olarak belirlenmiş alanların korunmasına dair bilincin genç nesillere aktarılması adına gerçek hayat deneyimleri de sunulacak. Bu deneyimlerin arasında Dünya Mirası alanlara ziyaretler ve çocukların katılabileceği çeşitli yarışmalar yer alacak.

UNESCO Dünya Mirası listesinde Türkiye”den 9 alan bulunuyor:
Truva Arkeolojik Kazı Alanı
Safranbolu
Divriği Ulu Camii ve Melike Turhan Darüşşifası
Hattuşaş
İstanbul”un Tarihi Yerleri
Nemrut Dağı
Xanthos – Letoon
Göreme Milli Parkı ve Kapadokya
Hierapolis-Pamukkale

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here