Ana sayfa Haber Dünya merkez bankalarının Bitcoin hakkındaki düşünceleri neler?

Dünya merkez bankalarının Bitcoin hakkındaki düşünceleri neler?

0

Bitcoin değer grafiği

Bitcoin’in 9 yıl önce ortaya çıkıp düşük değerden alınması, şuan birçok kişiyi milyarder etmiş durumda. Bu milyarderler ve milyonlarca küçük yatırımcı, Bitcoin’i beslerken merkez bankalarından bazıları telaşlı, bazıları ise temkinli.

ABD: Gizlilik endişesi

Kripto paraların bir merkez bankasına bağlanmasının gizlilik problemleri ortaya çıkaracağını ifade eden yetkililer, böyle bir projelerinin olmadığını dile getirdiler. Bitcoin’in regüle edilmesi, yani yasalara bağlanması konusunda da herhangi bir plan olmadığı ancak gelecekte değerlendirilebileceği ifade edildi. Yetkililere göre kripto paralar “henüz yeterince büyük değiller”.

Avrupa Merkez Bankası: Lale gibi

Avrupa Merkez Bankası, yatırımcıları sürekli dijital paraya yatırım yapmamaları konusunda uyarıyordu. Başkan yardımcısı Vitor Constancio, Eylül ayında Bitcoin’in bir para birimi olduğunu, ancak laleye benzediğini söyledi. Lale de 17. yüzyılda ekonomide bir balon olarak yer almıştı. Uzman Benoit Coeure de Bitcoin’in stabil olmayan doğası ve suç işlemeye, vergi kaçakçılığına zemin hazırladığını belirtmişti. 

çin: Durumla uygun

Kripto para birimleri konusunda en açık tavrı takınan ülke çin. Dev ekonomi, kripto para birimlerinin tamamını kontrolü altında tutuyor. 2014 yılında kurulup çalışmaya başlayan bir ekiple dijital para geliştirmesi de devam ediyor. çin, teknolojinin kullanılması konusunda koşulların uygun olduğunu belirten yaklaşımı, ülkeyi bu alanda dünya liderlerinin arasına sokuyor.

Japonya: Gözlem modu

Japon Bankası’nın başkanı Haruhiko Kuroda, Ekim ayında yaptığı bir konuşmada bankasının kripto para kullanmak gibi bir planı olmadığını belirtti. Aynı zamanda durumun önemli olduğunu ve araştırmaların derinleştirilerek uygun zamanda kullanıma başlanması da gündeme getirildi. 

İngiltere: Potansiyel devrim

Mark Carney, İngiliz Bankası başkanı, kriptoparaların finans alanında muhtemeln bir devrim yapabilecek potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Merkez bankası, 2016 yılında Silikon Vadisi’nde bir teknoloji hızlandırma çalışması bile başlattı. Blockchain teknolojisinin çok büyük bir gelecek vadettiğini söyleyen Carney, siber saldırılara karşı çok daha güvenli bir sistem olduğunu söyledi.

Hindistan: Yasak

Hindistan Merkez Bankası, kripto para birimlerinin kesinlikle yasak olduğunu, kullanılması durumunda teröre ve para kaçırmaya imkan sağladığını belirtti. 

Türkiye: önemli bir eleman

Merkez Bankası Müdürü Murat çetinkaya, Kasım ayında yaptığı açıklamada dijital paraların finansal denge açısından önemli olduğunu, gelişimin doğru tasarlanması gerektiğini belirtti. Sanal paraların merkez bankalarına yeni bir risk oluşturduğunu, para akışını ve dengelerini bozduğunu belirten çetinkaya, parasız ekonominin önemli bir elementi olduğunu düşündüğü kripto paraların kullanılan teknolojilerin desteğiyle birlikte ödeme sistemlerini daha verimli hale getireceğini ifade etti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here