Ana sayfa Haber Dünya Girişimcilik Ödüllleri sahibini buldu

Dünya Girişimcilik Ödüllleri sahibini buldu

0
Kazuo Inamori”ye “Dünya Girişimcisi” ödülü
Dünya Girişimciler Fuarı, bu yıl Fransa’nın ticaret ve sanat kenti Lyon’da gerçekleştirildi. 40 farklı ulustan girişimci, siyasetçi, ve akademik lideri buluşturan forumda “Dünya Girişimcisi” ödülü sahibini buldu. ödüle, Kyocera Şirketi Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kazuo Inomari layık görüldü.

19 Kasım 2009’da yapılan törende Inomari ödülünü, EMLYON Ticaret Okulu Başkanı Patrick Molle  ve KPMG SA Yönetim Kurulu Başkanı Jean Luc Decornoy’nun elinden aldı.  Dünya Grişimcisi ödülü Inomari’ye, girişimci olarak başarılarından, özellikle Kyocera ve KDDI”ı kurmasından, bir çok vakıfla topluma karşı duyduğu sorumluluk anlayışıyla, topluma verdiği mesajlarla, model olmasından ve dünya çapında meşru girişimcilerin sesi olmasından dolayı verildi.


 
Kyocera ve Inomari
Dr.Inamori, Kyocera Şirketini 1959 yılında 27 yaşındayken Japonya”nın Kyoto şehrinde kurdu. Şirket, IT, yarı iletken, güneş enerjisi ve yüksek teknolojili üretimi de içeren pek çok alanda çok önemli bir rol alan, ileri teknolojik seramiklerin geliştirilmesinde öncülük etmiştir. 1984 Yılında, Dr.Inamori Inamori Vakfını kurmuş ve prestijli uluslar arası saygınlığa sahip Kyoto ödüllerini vermeye başlamıştır. Ayrıca Seiwajyuku başkanı olarak, ticaret önderlik derneğinde, kendisini iş sahibi ve girişimcileri yetiştirmeye adamıştır.

“Dünya Girişimcisi” ödülü nedir?
“Dünya Girişimcisi” ödülleri dört ayrı kategoride verilmektedir: Girişimci, Sosyal Girişimci, Politikacı ve Uzman . Girişimci kategorisinde onurlandırılan Dr.Kazuo Inamori dışında bu yıl, Sosyal Girişimci kategorisinde Fazle Hasan Abed, Politikacı kategorisinde İrlanda Cumhuriyeti”nin bir önceki başkanı Mary Robinson ve Uzman kategorisinde Bert Twaalfhoven ödüllendirilmiştir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here