Ana sayfa Makale Düğün Fotoğrafçılığı

Düğün Fotoğrafçılığı

1

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir fotoğraf dalı düğün fotoğrafçılığı… Düne kadar sadece stüdyolarda 1-2 saatlik çekimlerle sınırlı olan, gelinin sandalyede oturduğu, damadın elini müstakbel eşinin omzuna dayadığı, stüdyoya hapsedilmiş düğün fotoğrafları devri kapanıp, yerini açık hava ve belgesel düğün fotoğrafçılığına bırakmaya başladı…
 

Son on yıldır yaygınlaşan bir çekim türü olan belgesel düğün fotoğrafçılığını kimler yapabilir, kimler yapamaz, ne tür ekipmanlara ihtiyaç vardır, ışık ve mekan kullanımı ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Sizler için bu soruların yanıtını düğün fotoğrafçısı özkan Taşkıran ile yaptığımız söyleşide bulabilirsiniz.

 

düğün fotoğrafçılığı
 
Belgesel düğün fotoğrafçılığı nedir?

“”Belgesel düğün fotoğrafçılığı konsepti Amerika ve Avrupa”da doğup gelişen ve ülkemizde son 10 yıldır tercih edilen bir tarz. Stüdyo fotoğrafçılarının açık havada çekim yapmaya başlaması, gerekli eğitimleri alıp bu işe gönül veren yeni fotoğrafçıların olması belgesel düğün fotoğrafçılığının ülkemizde hızla büyümesine neden olmuştur. Yalnız burada küçük bir ayrıntı var; stüdyo yerine dış mekanlarda yapılan 1-2 saatlik çekimi belgesel düğün fotoğrafçılığı ile karıştırmamak gerekiyor.

Bu iki çalışma birbirinden ayrı işlerdir. Belgesel düğün fotoğrafçılığı düğün gününün tamamının fotoğraflarla hikayeleştirilmesi işidir.

 

Burada fotoğrafçının yapması gereken günün akışının ötesine geçerek bulunduğu ortamın içine kaynaması, hareket ve davranışların arkasında yatan duyguları yakalamalısıdır. İşte bu noktada fotoğrafçının sunduğu eser, günün akışını klişe bir şekilde görüntüleme monotonluğundan çıkartır. Bir düğün fotoğrafçısı olabilmek için mesleğinizin ötesinde insanların o anki duygularını çok iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Eğer çekim yapacağınız çiftin o günkü heyecanını ve telaşını kendi telaşınız gibi görebiliyorsanız, benzer duyguları yaşayabiliyorsanız başarılı bir düğün fotoğrafçısı olabilirsiniz.
 
fotoğrafçılık
 
Peki bir belgesel düğün fotoğrafı çekebilmek için fotoğrafçının hazırlığı ve dikkat etmesi gerekenler neler olmalıdır?

öncelikle güzel fotoğraflar için güzel bir ekipmana ihtiyacınız var. Kameranın arkasındaki kadar kameranın da önemi büyük. çantanızda 3 tip objektif bulundurun: Geniş açı, tele ve portre objektifleri. Ve dış mekan çekimlerde olmazsa olmaz reflektörler… çekimlerinizi aksesuarlar ile süslemek isterseniz gelin şemsiyesi, balon, bisiklet v.b. materyaller de kullanabilirsiniz. Ekipmanınızda herşey yedekli olsun: İkinci bir fotoğraf makinesi, tam dolu piller, hafıza kartlarını hazır bulundurun.

 

Müşteri istekleri nelerdir, istediğiniz görüntüyü kabul ettirebiliyor musunuz?

Düğün günü öncesinde çiftlerle buluşup sohbet ediyoruz. Düğün günü için program yapıp tüm detaylar üzerine konuşuyoruz. Böylelikle düğün günü, çekimi çok daha rahat ve samimi bir atmosferde gerçekleştirebiliyoruz. Bu tanışma sayesinde çiftleri daha iyi tanıyarak tarzları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra konsepti birlikte belirliyoruz. Genelde çiftler doğal, samimi, eğlenceli, romantik kareler istiyorlar. çiftlerin tarzına uygun konseptte bir çalışma oluşturmak, onların isteklerine cevap vermek ve düşlediğiniz görüntüyü kabul ettirme aşamaları bu noktada gerçekleşiyor.
 

belgesel düğün fotoğrafçılığı
 
Işık ve mekan kullanımı ile ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

Düğünün yapılacağı mekanı düğün gününden önce düğün saatine yakın saatlerde ziyaret ederek gerekli kontrolleri yaparak avantaj sağlayın. Işığın koyu düştüğü alanlar, çekim için kullanılacak yerlerin belirlenmesi, flaş kullanımına müsait olup olmadığı, çiftin izleyeceği yürüyüş yolu gibi detayları yerinde kontrol ederek çekim gününe hazırlıklı başlayabilirsiniz. Kapalı alanlarda ışık yoğunluğu az olduğundan açık diyafram aralıklarında çekim yapmak ve flaş kullanımında sektirme tekniğini tercih etmek en doğru tercih olacaktır. Mümkün oldukça gün ışığından faydalanmaya çalışın: Pencere ve kapılardan süzülen ışık fotoğraflarınızda güzel bir etki bırakacaktır. Arka planda gürültüye sebep olacak görüntülerden kaçının, mecbur kaldığınız durumlarda açık diyafram aralıklarında çekim yaparak alan derinliğini yoğunlaştırarak bu gürültülerden kurtulun. Yaprak aralarından süzülen gün ışığı, ışığın bir kısmının gelmesine engel olan bir duvar v.b. durumlarda çiftin yüzlerine ışık ve gölge (parçalı ışık) düşecek ve doygun bir ışıkta çekim yapmanızı engelleyecektir. çekimi yaparken, ışığın çiftin yüzüne parça parça düşmemesine dikkat edin. Gün ışığından tam faydalanamadığınız noktalarda reflektör ile koyu kalan bölgeleri besleyerek bir ışık dengesi sağlayabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here