Ana sayfa Foto Galeri Düğün Fotoğrafçılarına İlginç Öneriler

Düğün Fotoğrafçılarına İlginç Öneriler

Yaz mevsimi ile düğün sezonu açıldı. İyi bir gelin-damat fotoğrafı çekmek için ilginç öneriler

0

Gelin-Damat Fotoğrafçılığı için son zamanlarda çığ gibi büyüyen bir sektör diyebiliriz. Hem de eğitimli kişilerin ortaya çıkardığı bir sektör. Bu arada tabii dikkat edeceğimiz nokta, elinde fotoğraf makinesi olan tüm fotoğrafçıları bu kategoriye alamıyoruz. Hele hele binlerce lira verilerek bembeyaz gelinliği renkten renge sokan fotoğrafçıları hiç kabul edemiyoruz. Yıllardır edindiğim tecrübe ve deneyimler sonucu elde ettiğim kazanımları, bir kursa giderek eğitimini almış, resmi işlemlerini tamamlamış, bu işten kazanç sağlamak isteyenler için paylaşmak istiyorum.

Biraz zor gelebilir ama ne olursa olsun bu önemli günün çekimi için olası bir arıza ve teknik sorunlara karşı iki makine ile çekime çıkın. Ayrıca bu hız isteyen çalışmada zaman kaybı yaşamadan ikinci bir lensi kullanmak için de buna ihtiyacınız var. Gövdenin birisine geniş açı diğerine tele takıp çalışırsanız zamandan çok büyük avantaj elde etmiş olacaksınız. Hatta çantanızda bir tane kompakt makine bulundurmanızı bile tavsiye edeceğim. Çantadaki kompakt makine benim olmazsa olmazlarımdandır. Tabi yanınıza bir asistan almayı da unutmayın.

Asistanınızla birlikte çekim gününden önce çekim yapılacak mekana bir kesif gezisi yararınıza olacaktır. Hiç çalışmadığınız bir mekan ise, ışık saatlerine çok dikkat ederek keşfinizi yapın, çalışma programınızı ayarlayın. Tabi bunu yaparken hava durumunu da bu programa dahil etmeyi unutmayın.

Çekim günü, gelin ve damadın yakın arkadaşlarından birinin size yardımcı olmasını isteyin. Çünkü siz kimin kim olduğunu, yakınlık derecesini bilemezsiniz. Topluluk fotoğraflarında bu kişi, size bu konuda çok yardımcı olacaktır.

Gelinin kıyafeti konusunda da yardımcı olur. Gelinde kendini daha rahat hisseder. Tabi bu her gelin için geçerli değil. Öyle gelinlerle karşılaşıyoruz ki, rahat hareketleri çalışırken şevk veriyor bizlere. Ama bazı gelinlerimiz, kendini sıkarken bizi de geriyor ve keyifli bir çalışma olmuyor. Bu nedenden dolayı kişilerle samimi bir şekilde iletişim kurmaya dikkat edin. Bu gergin ortamı epey sakinleştirecek ve rahatlatacaktır.

Hatta imkanınız varsa, çekim öncesinde bir kahve sohbeti bile kötü olmaz. ilk gün karşılaşma psikolojisini atmış olursunuz. Çekim günü bu imkansız hale gelir. Hele hele birde söyle dur, böyle dur, buradan çekelim gibi hareket ederseniz bu ortamı daha da gerecektir. Bunun yerine doğal hallerini fotoğraflayım. Çok daha samimi, çok daha sıcak fotoğraflar elde edeceksiniz. Bu samimi fotoğrafları hemen orada onlara gösterin ve onlarla bu anı paylaşın.

Böylece seçimlerde ve yüz ifadelerinde ne tür fotoğraflardan hoşlandıklarını da anlamış olur, daha rahat çalışırsınız. Bu büyük günde damat hep ikinci plandadır. Bu yüzden gelinle ilgili detayları yakalamaya çalışın. Elinizdeki ekipmanın tüm hünerlerini kullanın. PC başına pek iş kalmasın.

Elimizdeki makineler şu an tam bir bilgisayar. Anlık ayarlarla çok hoş fotoğraflar elde eder, onları da bunların Photoshop ile değil, makine ile yapıldığına inandırmış olursunuz.

Objektifinize küçük bir HOH nefesi yaparak camda oluşan buharla, daha yumuşak bir efekt elde edebilirsiniz. Yanınızda bulunduracağınız bir vazelini, UV filtreye sürerek buzun altında çekilmiş bir gelin fotoğrafına nasıl şaşkınlıkla baktıklarını görünce mutlu olacaksınız. UV filtreye püskürttüğünüz birkaç damlacık su, yağmur altındaki o etkiyi size aktaracak ve harika fotoğraf arşivi oluşturacaksınız.

Ama asla Raw formatından vazgeçmiyorsunuz. Çünkü her türlü hatalı çekimde Raw sizin kurtarıcınız olacaktır. Ve asla hatalı fotoğraflarınızı silmeyin.

Ve her zaman kaliteli ekipman kullanın. Piliniz, kartınız bile kaliteli olsun. Her zaman seri çekim yapın. Hatta bu seri çekimlerden çekim sonrası hazırlayacağınız DVD’de minik GIF’lerle onlara sürpriz yapın. Yanınızda bulunduracağınız kompakt makinenin özelliklerinin çok olmasına özen gösterin. Benim kullanmış olduğum modelde bulunan müzikli slayt özelliği, çekim arasında verilen kahve molasında gelin ve damadın bunu seyretmesi sonucu mükemmel bir ortam ortaya çıkartıyor. Böyle keyifli çalışmalar yapmak için bu tavsiyeleri ve teknikleri yabana atmayın. Deneyin ve sonucu görün.

SONY DSC

Çalışmalarınızda başarılar. Bol kazançlar. Ama eğer yeni yeni bu işe başlamayı düşünüyorsanız, illa ki bir eğitim kurumundan fotoğrafçılık kursu almanız şart. Tabi vergisini ödeyen, yasal bir fotoğrafçı olmanızda şart. Aksi takdirde büyük para cezalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Yazan: Ferudun Arslan

 


Bu yazı Photoline dergisinin 138.sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here