Ana sayfa Donanım DSLR kadar güçlü!

DSLR kadar güçlü!

0

Fotoğraf dünyasının yeni yıldızları..!
 

Artık devir değişti. Kaliteli ve güzel fotoğraflar çekmek için DSLR fotoğraf makineleri şart değil. Birçok fotoğraf makinesi üreticisi, orta ve üst segmente ait DSLR benzeri fotoğraf makineleriyle uzman fotoğrafçıların bile ilgisini çekmeyi başarıyor.
 

dslr
 
Bu firmalar, yepyeni bir pazarın da oluşmasını sağlayarak, daha çok kullanıcıya hitap etmeyi başarıyor. DSLR benzeri fotoğraf makineleri, barındırdıkları teknolojiler, sahip oldukları teknik özellikler ve kullanım kolaylıklarıyla DSLR’lar fotoğraf makinelerinin pazar payına ciddi derecede göz dikmiş durumda. Bu makinelerin ön plana çıkan modellerine şöyle bir göz attık ve sizlere tatmin edici cevaplar bulmaya çalıştık. İşte karşınızda DSLR kadar güçlü fotoğraf makineleri!

 

Nikon P7000

DSLR kamera pazarına sunduğu etkili ürünlerle büyük bir fanatik kitlesi edinmeyi başaran Nikon, P7000 adını verdiği retro hatlara sahip fotoğraf makinesiyle, kaliteli fotoğraflar çekmek için DSLR’ların şart olmadığını kanıtlamayı amaçlıyor. 10.1 MP fotoğraf çekebilen P7000 hemen her anlamda DSLR’ların saltanatına son verebilecek bir ürün. Zira sadece kışkırtıcı retro tasarımıyla değil, işlevselliğiyle de fotoğraf meraklılarının ilgisini hak ediyor.

   nikon p700
P7000, son derece dolu bir menü içeriğine sahip. İşlevselliğin ön planda olduğu bir fotoğraf makinesinin, bu denli zengin ve pratik menü yapısı, P7000’e ek puan kazandırıyor. Zira ürün, menüler arasında kaybolmanıza izin vermiyor. P7000’e takabileceğiniz harici bir flaş ile (misal Nikon SB-400), 1/2000 saniye gibi bir sürede senkronizasyon sağlayabiliyorsunuz. Bu da P7000’in flaş kombinasyonunu DSLR’lardan daha üstün kılıyor. P7000’in rakiplerinden üstün olduğu bir diğer konu ise, beyaz denge ayarında kullanıcıyı serbest bırakması. Eğer fotoğraf dünyasına ilgi duyuyorsanız, DSLR makine sahibi olmadan da kaliteli fotoğraflar çekebilmenize olanak sağlayan P7000, hemen her türlü ihtiyacınızı karşılayacak bir üründür.
 
sony nex-7   Sony NEX-7

özellikle son 2 senede DSLR benzeri fotoğraf makineleri pazarında NEX serisiyle başarılı adımlar atan Sony, seriye eklediği NEX-7 ile başarısını bir adım ileriye taşımaya niyetli görünüyor. Geçtiğimiz aylarda piyasaya sürülen makine, ayarlanabilir ekranıyla alternatif bir kullanım vadediyor. öte yandan ince ve şık tasarım, cihazı hemen her yerde rahatça yanımızda taşımamıza olanak sağlıyor.

24.3 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebiliyor olması ise, şüphesiz ki fotoğraf makinesinde megapiksele önem veren kullanıcılar için büyük avantaj. 2.4 M OLED elektronik ekranı, makinenin magnezyum alaşım yapısıyla birlikte şık bir görüntü sunuyor. Carl Zeiss imzalı 24mm F1.8 lens, kaliteli fotoğraflar çekebilmeniz konusundaki en büyük asistanınız olacak. NEX-7, APS-C CMOS sensör kullanıyor. Cihazın dahili flaşı yeterince güçlü olsa da, isteğe bağlı olarak harici flaş takabilmek mümkün. Kızılötesi kumanda ile cihazı uzaktan kontrol edebilme imkanı ise, NEX-7’nin DSLR’larla yarışabilecek düzeyde olmasının bir diğer gizli kahramanı olarak nitelendirilebilir.

 

Canon PowerShot SX150 IS

Sony NEX-7 ile hemen hemen aynı günlerde piyasaya sürülen bir diğer güçlü fotoğraf makinesi de Canon’un, PowerShot serisine eklediği SX150 IS idi. 14.1 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebilen makine, barındırdığı teknolojiler ile birlikte DSLR makinelerin tozunu dumana katmaya müsait bir yapıya sahip. Canon, güçlü özellikler yüklediği bu ürününde video kayıt özelliklerine de ağırlık vererek, makineyi tam bir multimedya canavarı haline getirmeyi amaçlamış gibi görünüyor.

   canon powershot sx150 is
12x optik yakınlaştırma yapabilen SX150 IS lensi, 28-336 mm FL aralıklarında fotoğraf çekebiliyor. Canon, PowerShot SX150 IS ile Digic IV işlemcinin tüm nimetlerinden faydalanıyor. 3.0 inç boyutlarındaki LCD ekran kesinlikle fotoğrafları net ve kaliteli bir şekilde görmenizi sağlıyor. otomatik odak takip sistemi ise hareketli objeleri fotoğraflarken makinenin odak noktasının kaymamasını sağlıyor. 30 fps’de 720p video çekebiliyor. Videoların kalitesi ise hayli tatmin edici seviyelerde. Göz kırpması algılayıcısı, akıllı kontrast düzeltme teknolojisi, hareket dedektörü gibi teknik özellikler ise SX150 IS’i zenginleştiren diğer özellikler arasında yer alıyor.
 
panasonic lumix gf3   Panasonic Lumix GF3

GF3 ile birlikte G serisi Lumix ürün gamını iyice güçlendiren Panasonic, bu pazarda güçlü rakipleri alt etmenin kolay olmadığının farkında olan bir firma olmalı. Zira GF3 hemen her anlamda bir DSLR kadar güçlü. Hatta bazı açılardan DSLR’lardan daha fazla avantaj sağlıyor. Güçlü dahili flaşı, G3’ün düşük ışık koşullarında bile başarılı bir fotoğraf makinesi haline getiriyor. GF3’ün ön plana çıkan bir diğer özelliği ise, piyasadaki en hızlı otomatik odaklanma teknolojisine sahip olması.

GF3 hareket halindeki bir objeye rakiplerinden çok daha hızlı bir şekilde odaklanarak fotoğraf çekmeye müsait hale geliyor. Bu sayede, yolda yürürken bir olay ile karşılaşmanız durumunda GF3 ile hızlı bir şekilde olayı fotoğraflayabileceğiniz anlamına geliyor. Cihazın sadec 12.1 megapiksel çözünürlüğe sahip olması bir kesim fotoğraf meraklısı tarafından eleştirilebilir belki. Fakat Panasonic, bu tür cihazlarda megapiksel sayısı kadar, diğer teknolojilerin de net fotoğraf elde etme konusunda önemli olduğunun bilincinde olan bir firma. Dolayısıyla Lumix GF3 ile çektiğiniz fotoğraflarda çözünürlüğün düşük çıkacağını düşünmemelisiniz. öte yandan Panasonic Lumix GF3, fiyat/performans oranıyla da bu dosya konusundaki en avantajlı ürünlerin başında geliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here