Ana sayfa Donanım DSLR”de HD Video Dönemi

DSLR”de HD Video Dönemi

0

SLR teknolojilerindeki gelişmeler, sonunda yüksek çözünürlüklü video ve imajları aynı gövdede birleştirdi. Facebook, MySpace gibi ortamların ve teknoloji meraklısı kullanıcıların artmasıyla video çekim özelliğine sahip profesyonel makinelerin çoğalması kaçınılmaz oldu. Video çekim özelliği, amatörden profesyonele tüm fotoğrafçılar için yeni imkanlar yarattı. 

D-SLR fotoğraf makinelerinde video, artık aşina olduğumuz Canlı ön izleme özelliğinin bir uzantısı. Canlı ön ‹zleme özelliği ile ilk tanışmamız 2006 yılında olmuştu. O günden bugüne hızla gelişen D-SLR teknolojisi artık yakalanan görüntüleri sensöre HD video kalitesinde çekim yapabileceğimiz kadar hızlı ulaştırır oldu. örneğin 21.1 MP full frame CMOS sensörüne sahip Canon EOS 5D MarkII, DIGIC4 işlemcisi sayesinde 30fps hızla yüksek çözünürlüklü (1920×1080) video çekimi yapabiliyor.

Görüntüler, piksel dediğimiz küçük karelerden oluşur. Tıpkı bir yapboz gibi birleşen pikseller görüntüyü oluşturur. Dijital video da en basit anlatımla bu görüntülerin bir seri olarak sıralanmış halidir. ‹maj çözünürlüğü piksel sayısı ile ölçülürken, video çözünürlüğü bu sıraları temsil eder. Standart çözünürlük (SD), yukarıdan aşağıya yatay olarak sıralanan 480 satırdan oluşur. Yüksek çözünürlük (HD) 720 ya da 1080 satırda bulunur.

Dijital videoların kendilerine has en/boy oranları bulunur; HD için 16:9, SD için 4:3 gibi.
SD bir video karesi 720 piksel genişliğinde 480 yatay satırdan oluşur. 720-satır HD video karesi, her biri 1280p genişliğinde 720 satır, 1080-satır HD video ise her biri 1920p genişliğinde 1080 satırdan oluşur.   

HD çözünürlük iki şekilde görüntülenir: progressive(p) ve interlaced(i).
Progressive(p) daha yumuşak bir görüntüleme sağlar çünkü imaj ekranda yukarıdan aşağıya satır satır sırayla görüntülenir. Interlaced(i) görüntülemede ise önce tek sayılı satırlar daha sonra çift sayılı satırlar görüntülenir. CMOS, Genel olarak 1920×1080 HD video interlaced görüntüleme, 1280×720 HD ise progressive görüntüleme sunar.

  Canon EOS 500D
Canon EOS 500D fotoğraf makinesi Full High Definition (HD) video kayıt yeteneğini kompakt ve hafif bir DSLR gövdesinde sunuyor. Cihaz çarpıcı fotoğraf çekim özelliklerini Full HD 1080p video kayıt yeteneği ile bir arada sunuyor. Kullanıcılar aynı zamanda 720p veya VGA gibi daha düşük çözünürlükleri seçerek daha uzun süreli video kayıtlar yapabiliyorlar. EOS 500D fotoğraf makinesinin entegre HDMI bağlantı özelliği ise dijital fotoğrafların ve yüksek tanımlı video görüntülerin herhangi bir uyumlu HDTV üzerinde kolaylıkla ve rahatlıkla izlenmesini sağlıyor. Yeni Canon EOS 500D fotoğraf makinesi 15.1 MP çözünürlüklü APS-C CMOS görüntü sensörü ile sunduğu çekim olanağı sayesinde büyük boyutlu baskılara ve görüntü üzerinde esnek kırpmalara olanak sağlıyor. Canon EOS 500D”de DIGIC 4 işlemci bulunuyor.
 
Panasonic Lumix GH1
1920×1080 piksel çözünürlükte, saniyede 60 kare çekim hızı ile High Definition video kayıt yapabilme özelliğine sahip. çekilen video görüntüler AVCHD (MPEG-4/H.264) formatında kaydedilirken otomatik odaklama da sürekli çalışıyor. Panasonic GH1’in arka yüzündeki kırmızı renkli buton bir sistem fotoğraf makinesi ile video kaydetmeyi daha basit hale getirerek daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. HD video kayıt modunun aktif hale getirilmesinin kolay ve basit olması GH1 ile video kaydetmenin kısıtlı kayıt imkanları sunduğu anlamına gelmiyor. iA modu eşliğinde otomatik çekim seçeneğinin yanı sıra video kaydederken pozlama değerlerini manuel olarak ayarlamak da mümkün. çekim hızı ve diyafram değerlerinin de ayarlanabiliyor olması Panasonic GH1 ile video çekimler yapılabilmesine olanak tanıyor. Kamera sadece HD kalitesinde sürekli odaklama ile video kaydetmekle kalmıyor. Panasonic GH1″in üst kısmında Dolby Digital Creator özellikli iki mikrofon bulunuyor. Aynı zamanda cihazda bulunan entegre Rüzgar Engelleme (Wind Cut) özelliği çevredeki rüzgar sesinden kaynaklanan gürültüyü minimuma indiriyor. GH1″in video görüntüleri kaydetme frekansı da ilginç; cihaz standart 16Khz yerine 46Khz gibi yüksek kalitede bir frekansta kayıt yapıyor.
 
 

  Nikon D90
Nikon D90, video kayıt fonksiyonuna sahip olan ilk orta sınıf dijital SLR fotoğraf makinesi olma özelliği taşıyor. Cihaz hareketli JPEG formatında süper kalitede video kayıt imkanı sunuyor. Normal video kameralarla karşılaştırıldığında Nikon D90 kameranın çok daha büyük bir sensöre sahip olması dolayısıyla çok daha yüksek bir görüntü kalitesi elde ediliyor. 12.3 megapiksel çözünürlüğü, yeni tasarım DX format CMOS görüntü sensörü ve Nikon’a özgü EXPEED görüntü işleme konsepti ile Nikon D90 dijital SLR fotoğraf makinesi kaliteli görüntüleri adeta garantiliyor. Live View, Active D-Lighting ve 200-3200 aralığındaki ISO değerleri cihazın dikkat çeken diğer yönleri.
 

21.1 MP çözünürlüğe sahip olan EOS 5D Mark II, 24×36 mm CMOS sensöre, DIGIC 4 görüntü işlemciye ve ISO 50-25,600 ışık duyarlılığına sahip. Canon, EOS 5D Mark II ile full frame CMOS sensörün gücünü ikiye katlayarak bu gücü nispeten kompakt ve satın alınabilir bir yapıda kullanıcılara sunuyor. Cihaz HD kalitesinde video görüntü kaydetme fonksiyonu ile fotoğrafseverlere çok daha esnek çekim olanakları sağlıyor. Canon 5D Mark II DSLR kamera 16:9 formatta, 1920×1080 piksel çözünürlükte ve saniyede 30 kare çekim hızı ile Full HD video görüntüleri kaydedebilirken aynı zamanda 4:3 formatta standart TV (SD) kalitesinde de kayıt yapabiliyor.  

Avantaj ve dezavantajlar

Elbette video çekebilen D-SLR ile işi video çekmek olan video kameraları karşılaştırmak pek doğru değil. Tasarım açısından bakıldığında bir D-SLR sensörünün tasarımı ile video kamera sensörünün tasarımı arasında çok fark yok. Hatta D-SLR”ler daha geniş sensörlere sahipler. Daha büyük sensörlerdeki daha büyük pikseller elbette daha yüksek imaj kalitesi, daha yüksek ISO değerleri, daha düşük gürültü ve düşük ışık koşullarında daha yüksek performans demek.

D-SLR objektifleri video kameralara göre daha ağır fakat yaratıcı özelliklerinizi ortaya çıkarmaya yetecek kadar çok çeşitli.  D-SLR”lerde çekilen videoların önündeki en büyük engel ise video çekim süresi. örneğin D90, 1280×720 çözünürlüğünde sadece 5 dakika çekime izin veriyor. Fotoğraf için tasarlanmış otofokus sistemi de video çekiminde yavaş kalıyor. D-SLR”lerle çekilen videoların ses yetenekleri de henüz kısıtlı. D-SLR”ler elbette kusursuz video çekimi için tasarlanmıyorlar. Video özelliği fotoğrafçılar için ek bir olanak sunuyor ve yüksek imaj kalitesi ile video çekimlerini tek gövdede birleştirerek taşınır kılıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here