Ana sayfa Donanım DSLR”da son tango

DSLR”da son tango

0

En yeni DSLR kameralar
 

Teknolojinin tüm kolları gibi, fotoğraf makinesi sektörü de yerinde durmuyor ve sürekli olarak teknolojilerini yenileyerek piyasaya yepyeni özelliklerde güçlü ve işlevsel ürünler sunuyor. Fotoğraf makinesi geliştiricileri, pazarın şiddetli rekabet alanında paylarını arttırabilmek için var gücüyle çalışıyor.
 
dslr
 
Kimi firmalar ise güçlerini birleştirip yeni kart formatları ile adından söz ettirmeye çalışırken, kimisi ise sinema sektörü gibi bambaşka sektörlere kanca atıyor. Anlayacağınız üzere tıpkı geçen sene gibi 2012’de de bu sektör bir hayli karışık. Bu dosya konusunda amacımız ise size bu mevzubahis karışıklıkta yol gösterici olmak. Fototeknik Yazı İşleri Sorumlusu Ferhat Verdi’nin katkılarıyla, karşınızda DSLR dünyasının yeni yıldızları…

 

Canon EOS 1DX

Canon’un yeni nesil profesyonel Dijital SLR’ı EOS-1D X, hız, çözünürlük ve görüntü kalitesini ortak paydada birleştirmeyi amaçlıyor. 1D serisinin yeni göz bebeği EOS 1DX, DSLR makineler arasında amatörlerden çok, profesyonellere hitap ediyor. EOS 1DX ile birlikte EOS sistemi için yeni bir çağ da başlamış olacak. 18.1 milyon piksel full frame sensör ile yeniden tasarlanmış otomatik odaklanma (AF) sistemini birleştiren fotoğraf makinesinin yeni çift “DIGIC 5+” işlemcisi, selefinden daha güçlü olmasının yanı sıra, yeni bir ölçme teknolojisi bulunduruyor. Bu sayede düşük ışıklandırma koşullarında bile benzersiz kalitede, düşük “gürültülü” görüntüler çekmek kolaylaşıyor.
 

canon eos 1dx
 
ISO 100 – 51200 desteği bulunuyor. Fakat bu değeri 204800’e çıkarmak mümkün. 61 noktalı yeni geniş açılı otomatik odaklanma sistemi ise daha fazla hassaslık, netlik ve hız sağlıyor. EOS-1D X aynı zamanda yeni tasarlanmış RGB ölçüm sistemine de sahip. Böylece son derece yüksek hassaslık elde edilebiliyor. Ayrıca 3.2 inç LCD ekrana sahip yeni model 1920x1080p Full HD video kaydı gerçekleştirebiliyor.

 

Nikon D800

Yılların merakla bekleneni Nikon D800, resmi duyurusuyla birlikte bizleri büyülemeyi başardı. Tam 36.3 milyon megapiksel FX format sensörü desteğine ve 15 çapraz tipli 51 odaklama noktasına sahip D800, yenilikçi sensörü sayesinde 212 MB kadar dosya büyüklüğüne sahip TIFF dosyaları elde edilebiliyor. Ayrıca 3.2 inç”li, 921000 noktalı LCD ekranlı D800, Expeed 3 işlemcisi sayesinde 0.12 saniye gibi kısa bir zamanda açılıyor. 100 – 6400 arasında değişen ISO aralığı, 256000’e kadar yükseltilebiliyor. Ayrıca CF kart yuvasını yanında bir de SD kart yuvası yer alıyor. D800 ile birlikte Nikon, D serisi DSLR fotoğraf makinelerine ergonomik bir tasarım da kazandırmış oluyor. Daha önceki modellere göre en dikkat çekici değişikliklerden bir tanesi ise portları kapatan yeni kapak.
 

nikon d800
 
Nikon D800’ün fotoğraf tarafındaki sağlamlığının yanı sıra, makinenin video kayıt performansı da dikkatimizi çekmeyi başardı. Nikon D800 saniyede 30 veya 24 karelik 1080p ya da saniyede 60 veya 30 karelik 720p video kaydı yapabiliyor. B-Frame sıkıştırma tekniği sayesinde daha yüksek kaliteli H.264 MP4 videolar da üretilebiliyor. D800, özellikle moda çekimi yapanlar için ideal bir seçim gibi duruyor.

 

Sony SLT-A77

Sony, Alpha serisini 24.3 megapiksellik Alpha 77 adlı üye ile genişletti. Tam geçirgen hareketsiz ayna teknolojisine sahip fotoğraf makinesi, fotoğrafseverler için oldukça cazip özellikler barındırıyor. Faz bulmalı AF odaklama noktası teknolojisi ile 12 fps’de en yüksek çözünürlükte ardarda çekim yapan dünyanın en hızlı fotoğraf makinesi olma ünvanını taşıyan Alpha 77, 11 çapraz sensör ile yeni geliştirilen 19 noktalı AF sistemine ve Xtra Fine LCD ekrana sahip. Exmor APS HD CMOS sensörü kullanan Alpha 77’nin BIONZ işlemcisi, güçlü fotoğraf işleme imkanlarını da makineye tanıyor.
 

sony slt-a77
 
Amatör ve ileri seviye amatörler için ideal olan yeni Sony Alpha 77, ayna teknolojisine yaptığı yenilikler ile pazarda daha fazla tercih edilmeyi amaçlıyor. Elden geçirilmiş ergonomik tasarımı, ürünü daha da pratik kılmış. Exmor APS HD CMOS sensör ve BIONZ işlemci kombinasyonu, eşsiz fotoğrafik sonuçlar elde etmenizi sağlayacak, Full HD video kaydederken düşük gürültü seviyesi sayesinde tam kapasiteli bir HD deneyimi yaşamanıza olanak kılacaktır. ISO 50 – 16000 aralığı ise düşük ışık koşullarında bile başarılı fotoğraflar çekmenizi mümkün kılıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here