Ana sayfa Donanım Drum Sampler”dan Fazlası

Drum Sampler”dan Fazlası

0

Image Line şu sıralar oldukça ilgileri üzerine çeken bir sistem ile müzik dünyasında beğeni topluyor: Drumaxx

Genelde yeni bir drum sampler dediğimiz zaman aslında çok da nasıl bir şeydir diye merak etmeyiz, çünkü bu sistem kendi içinde, prensibinin son basamaklarına kadar ulaşmış ve bizi şaşırtacak ya da yeni bir prensip geliştirecek parametrelere uzun yıllar boyunca sahip olamamıştır. Bu nedenle uzun zamandır drum sampler’lardan bahsetmedik. Ancak Image Line şu sıralar oldukça ilgileri üzerine çeken bir sistem ile müzik dünyasında beğeni topluyor. Drumaxx aslında bir drum sampler sayılmaz, kendisine drum ve perküsyon alanında sentetik  ses jeneratörü yada drum synthesizer”i diyebiliriz. Image Line’ın ilk olarak Morphine isimli enteresan synthesizer’larından bahsetmiştik.
 
Drumaxx
 
Aslında genel olarak baktığımızda her seferinde farklı bir teknoloji geliştiriyorlar diyebiliriz. Drumaxx sentetik drum ve perküsyon sound’u yapmak açısından oldukça ilginç bir teknoloji. Bu işlemden çok kaliteli bir sonuç alınacağı mantıklı gelmediğinden test etmek için mutlaka mercek altına almamız gerekiyordu. Bir yandan da mantıklı bir sonuç alınamayacaksa bir firma neden tüm gücünü seferber ederek bu ürünü piyasaya sürerdi?

 

Drumaxx   Drumaxx, 16 slot’a sahip ve ana sample’lara dokunmadan sesleri gerçek zaman sentezleyebiliyor. Plugin stand alone opsiyonunun yanı sıra VST, Fl Studio, ve AU formatlarını destekliyor. Drumaxx sesler üzerinde physical modelling yapıyor ve bu özelliği ile aslında piyasada rakibi gibi gözüken diğer modellerden ayrılıyor. Real time sentezi”nin sample kullanmaktan oldukça büyük farkı var, çok daha dinamik ve canlı seslere sahip olabiliyorsunuz.
Hemen Drumaxx’in yüzeyine bir göz atalım. Toplam 16 slot bulunuyor. Bu slot’ların hepsi aynı parametrelere sahip. Böylece bir kit oluşturuyorlar. Level, Panorama, Solo, mute gibi parametrelerin yanında karşımıza üç mute grubu çıkıyor. Bu opsiyon sayesinde bir çok drum sampler’daki sorunu çözebiliyoruz. Mesela uzunlukları nedeniyle birbirini kesen ve aynı frekansla da çatışan hi hat gibi öğeleri dengelemeye yarıyor. Kit benim için karışık bir durum derseniz Drumaxx”ı standart biçimde de kullanabilirsiniz. Sadece bir slot’u kullanarak klasik biçimde seslerinizi düzenleyebilirsiniz. Drumaxx’ın çalışma prensibi aslında bildiğiniz davul tekniği. Kabaca söylemek gerekirse bir davulunuz var, bir de tokmağınız. Tokmak ya da çubukların ayarlarını Mallet bölgesinden, enstrümanın ayarlarını ise membrane bölgesinden yapıyorsunuz, Burada aslında membrane denilen vurmalı enstrümanın üzerine gerilmiş olan membran.

 

Oldukça ilginç gözüken bu teknikte gerçekten de istediğiniz sesi elde edene kadar ayarlarla oynayabiliyorsunuz. Bunun hemen yanında üç kademeli bir filtre sektörü bulunuyor. Frekans aralığına göre low, middle ve high olarak üçe ayrılmış filtrede oldukça detaylı ayarlamalar yapabiliyorsunuz ki bu drum programlamada çok önemlidir.   Drumaxx

Filtredeki rezonans opsiyonu ile aslında tamamen ses karakterine etki edebiliyorsunuz. Sinyalin en son olarak girdiği sektör ise “output” yani çıkış birimi. Burada sesin genel uzunluğu ve tonunu belirliyorsunuz. Burada bir de sesinize gerekli kirliliği vermek için bitcrusher bulunuyor. Ayrıca sekiz bantlı bir EQ ve limiter mevcut. Maalesef Drumaxx’de MIDI learn fonksiyonu bulunmuyor. Aslında drum’lar genelde kullanılırken modüle edilmezler ama deneysel durumlar da  yok değil. Belki bir sonraki versiyonunda learn fonksiyonu eklenir.

Drumaxx’in sesine gelecek olursak söylemeliyim ki gerçekten de analog sesleri simule edebiliyor. Hem de sadece ufak tefek ayarlamalar ile! Ses yelpazesi oldukça geniş stilleri kapsıyor. Membran ve stick parametreleri sayesinde metalik, ahşap gibi sayısız sesler elde edebiliyorsunuz.

 

Filtre sektörü ise bu gücün etkisini arttırıyor.  900 preset ve 130 kit ile aslında her zevk için opsiyon barındırıyor. Bir parametrenin minimum bile değiştirilmesi sesde büyük farklılıklar yaratıyor. Bu da çalışma ortamında zaman kazanımı demek. çoklu çıkışları sayesinde farklı kombinaysonlarda kullanılabiliyor.

Drumaxx bir de step sequencer’a sahip. Bu sayede swing fonksionu bulunan 16 pattern ile 64 stepli line’lar oluşturmak mümkün. Drumaxx ritim programlamaktan zevk alanlar için keşfedilmesi gereken enteresan ve senteteik bir ortam. 99$ gibi de centilmen bir fiyata satılıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here