Ana sayfa Donanım Dronların kullanım alanları ve model Önerileri

Dronların kullanım alanları ve model Önerileri

0
 

Dronlar aslında askeri amaçlı insansız hava aracı (UAV) olarak tasarlandılar. Fakat şu an dronlar, çeşitli kurumlar ve sektörler tarafından kullanılmaktalar. Belirli gereksinimlerine dayanarak bir kurum, belirli yeteneklere ve donanım özelliklerine sahip olan dronları seçme şansına sahiptir. Ayrıca bir kurum, çeşitli dron danışmanlarının sağladığı destek ve hizmetleri kullanarak dron programları oluşturabilir. Dolayısıyla, her bir kurum süreçleri hızlandırmak ve daha fazla gelir elde etmek için dronları çeşitli şekillerde kullanabilir.

 

Dijital pazarlama
çoğu kurum günümüzde, ilgili kitleye ulaşmak ve daha yüksek dönüşüm oranları elde etmek için dijital pazarlama kampanyaları başlatıyor. Hatta müşterileri kendilerine bağlamak için yüksek çözünürlüklü görüntüler ve videolar kullanıyorlar, ürünleri/hizmetleri hakkında bilgi aktarıyorlar. Birçok kurum havadan fotoğraflar ve videolar çekerek dijital pazarlama kampanyalarını desteklemek için dronları kullanıyor. Hatta çarpıcı aksiyon çekimleri ile müşterileri etkilemek için, uzaktan kumandalı dronlar kullanıyorlar.

 

Sevkiyat
Amazon gibi önde gelen e-ticaret perakendecileri, ürün sevkiyatını ve dağıtımını hızlandırmak için zaten dron kullanıyorlar. Bu şirketler, herhangi bir engel ve gecikme olmaksızın müşterilere ürünlerini ulaştırmak için otomatik dronlar kullanmaktalar. Dronlar, e-ticaret perakendecilerine, ürünlerini 30 dakika içinde ulaştırarak müşteri deneyimini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Birçok kurum, ürün dağıtımını hızlandırmak ve daha fazla satış geliri elde etmek için daha otomatik dronlar kullanmayı planlıyorlar.

 

Havadan inceleme
Hem devlet kurumları hem de ticari kurumlar bugünlerde hava incelemeleri yapmak için dronları kullanıyorlar. Birçok inşaat şirketi, binaların ve köprülerin emniyetini izlemek için otomatik dron kullanmakta. Aynı şekilde telekom şirketleri, telekomünikasyon kulelerini sürekli olarak incelemek için dronları kullanıyorlar. Bazı dronlar ayrıca, hareket halindeyken toplanan gerçek zamanlı verileri analiz etmek için HD kamera, sensörler ve vericiler ile tasarlanmışlar.

 

Tarım
Birçok analist, dron teknolojilerinin tarım sektörünü dönüştürme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Tarım arazilerini haritalamak ve sulama sistemini incelemek için dronları kullanan çiftlikler var. çiftçiler ayrıca, elle müdahale etmeden mahsul durumunu tespit etmek ve zayıf ekin bölgelerini belirlemek için dronları kullanıyorlar. Aynı zamanda dronlar, çiftçilere ek masraf çıkarmadan doğru kararları almalarına yardımcı olan yerleşik analiz özellikleri ile birlikte geliyorlar.

 

Mühendislik
Birçok mühendislik firması günümüzde transmisyon kabloları ve petrol boru hatları gibi derin projeleri yürütmek için dron teknolojisini kullanmakta. Bir mühendis derinlemesine projelerin ilerlemesini sürekli izlemek için dronları kullanabilir. Dronlar aynı zamanda, mühendislere projeyi inceleme ve bakım gereksinimlerini zamanında tespit etmede yardımcı oluyorlar. Mühendisler, havaalanı planlaması, yol yapımı ve altyapı projeleri gibi çeşitli projeleri araştırmak için bile dronları kullanabilirler.

 

Medya
Dijital pazarlamacılar gibi, medya profesyonelleri de havadan fotoğraf ve videoları sorunsuz bir şekilde çekmek için dronları kullanıyorlar. Dronlar ayrıca, serbest gazetecilerin pahalı haber helikopterlerine para yatırmadan havadan fotoğraf çekmesini kolaylaştırıyor. Gazetecilerin, dronları yere yakın seviyelere getirerek yüz yüze görüşme, röportaj yapma seçenekleri var. Ayrıca, özel olarak tasarlanmış dronları, haber helikopterlerine ucuz ve akıllı bir alternatif olarak da kullanabilirler.

 

Kablosuz Internet erişimi
Facebook geçtiğimiz günlerde, kablosuz internet erişimini hızlandırmak için dronları kullanmak amacıyla bir solar-dron şirketini satın aldı. Şirket, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan milyonlarca insana internet erişimi sağlamak için Aquila dronlarını kullanmayı amaçlıyor. Ayrıca, çeşitli bölgelere kablosuz internet sağlamak için dronları test etmeye başlamış durumda.

 

Arama kurtarma görevleri
Bazı organizasyonlar, arama ve kurtarma görevlerini hızlı yerine getirmek için özel olarak tasarlanmış dronları kullanıyorlar. Günümüzde çeşitli organizasyonlar, sıkıntıda olan ve kaybolmuş yürüyüşçüleri bulmak için dronları kullanıyor. Bir takım organizasyonlar da aynı zamanda, kalp hastalarına hızlı ve uygun sağlık hizmetleri sunabilmek için ambulans dronlar bile kullanmaktalar. Bir tıbbi görevli, ambulans dronları uzaktan kumanda edebilir ve gecikmeksizin hastaya ilaç sağlayabilir.

 

Taşımacılık
Bir İngiliz mucit tarafından geliştirilen süper bir dron, bir insanı taşıma yeteneğine sahip. 54 pervane kullanıyor, metal ve polikarbonat bir çerçeveye sahip. Pervaneler dronun performansını artırırken, çerçeve yolcunun güvenli bir şekilde ve rahat durmasını sağlıyor. Bununla birlikte, süper dronun uçuş süresi şu anda şarj başına 10 dakika. Birçok kurum süper dronun uçuş süresini artırarak popüler ve karlı hale getirmeye çalışmakta.

 

Bir-Servis-Olarak-Dron (DaaS)
Bir takım firmalar, DaaS sağlayarak kurumların dron teknolojisinden yararlanmalarını kolaylaştırıyor. DaaS, kurumların en az riskle özel dron programlarını uygulamasına yardımcı oluyor. Ayrıca DaaS, küçük yatırımcılara ve yeni şirketlere, çok fazla yatırım yapmaksızın özel dron programlarını uygulamalarına izin veriyor. DaaS sağlayıcıları, hem çözüm hem de destek sağlayarak dron programının uygulanmasını daha da hızlandırmakta.

Amazon, Google ve Facebook gibi büyük kurumlar, dron teknolojilerini güncellemek için sürekli çalışıyorlar. Dolayısıyla hem kurumsal hem de bireysel kullanıcılar, yakında çeşitli dron modellerinden seçim yapma şansını bulacaklar. Her dron modeli, belirli faaliyetleri hızlandırmak ve özel projelerin ihtiyaçlarını karşılamak için belirli donanım özellikleriyle birlikte gelecekler. Birçok analist, dron teknolojisinin kullanımının ve uygulamasının uzun vadede değişmeye ve güçlenmeye devam edeceğine inanıyor.

 

İhtiyaca göre dronlar
Son birkaç yılda, dronlar, hantal bir hobi olayından tam teşekküllü bir kültürel fenomene dönüştüler. Artık her yerde varlar ve istediğiniz herhangi bir şekil, boyut veya konfigürasyonda bulunabiliyorlar. Artık pazar onlarla doymuş durumda. Dolayısıyla giderek genişleyen ve sürekli değişen tüketici UAV’leri alanında gezinmenize yardımcı olmak için şu anda piyasadaki en gözde dronların bir listesini oluşturduk. 

 

En gözde dron
DJI Mavic Pro
Fiyatı: 4,699 TL

Bir dronda ihtiyaç duyduğunuz tüm özelliklere sahip, ancak yine de bir sırt çantasına veya el çantasına sığacak kadar küçük. Tam özellikli ve taşınabilir bir dron arayan herkese uygun. 

Mavic Pro’yu o kadar şaşırtıcı yapan şey şu ki, şimdiye kadar gördüğümüz en kompakt ve taşınabilir dronlardan biri olmasına rağmen, aynı zamanda en yetenekli ve tam özellikli olanlardan da biridir. 4K kamera, 3 eksenli bir görüntü sabitleyici (gimbal), ilerdeki engelden kaçınma, otomatik pilot modlarının tonları, altı kilometre menzil ve bir şekilde avucunuza sığıyor. Boyutu küçültmenin, özellikler üzerinde geri kalma anlamına gelmediğinin canlı kanıtıdır ve bu büyük şeyler gerçekten küçük paketlerde gelebilir.

 

Başlangıç seviyesi için en gözde dron
Yuneec Breeze
Fiyatı: 1,960 TL
Uçurması kolay, nispeten ucuz, makul ölçüde dayanıklı ve aynı zamanda büyümek ve gelişmek için bol miktarda yer sağlamaktadır. Yeterli bir kamera ve bol miktarda upgrade seçeneği olan dayanıklı, kolay uçan bir dron isteyen acemi pilotlar için.
Güvenilir, hızlı tepki veren kontroller, yeterli garanti ve onarımı veya upgrade”i kolay bir tasarıma sahip, biraz daha güzel bir dronla başlamanın daha akıllı bir fikir olduğunu düşünüyoruz. 4K bir kameraya sahip.

 

En gözde ucuz dron
Hubsan Desire FPV
Fiyatı: $232
Fiyatına rağmen, ihtiyacınız olan tüm temel özelliklere sahiptir. Satın alınabilir seviyede, ancak sağlam bir dron isteyen, yeni başlayanlar için. 
Bu fiyat kategorisindeki dronların çoğu, önemli bir dengelemeye ve konum tutma özelliklerine sahip olmamaları yüzünden sağı solu belli olmaz ve onları uçurmak zordur – ama Hubsan’ın Desire FPV’si önemli bir istisna. Bu küçük araç, GPS, irtifa tutuşu ve otomatik dengeleme yazılımı ile daha kolay uçabiliyor.

 

Sinemacılar için en gözde dron

DJI Inspire 2

Fiyatı: 13,799 TL

Uçuşa hazır profesyonel kameralı bir dron. özel bir kameralı dron geliştirmek istemeyen amatör ve profesyonel sinemacılar için. 
DJI’ın Inspire’ını sinema setlerinden Enrique Iglesias konserlerine kadar her yerde kullanıldığını görmenin bir nedeni var – bu bir canavar. Inspire 2, bazı etkileyici cazip özelliklere sahip: Kontrollü olarak 4,3 millik menzil, saatte 67 mile kadar hızda gidebilme, ilerideki engelden kaçınma ve bir dronda isteyebileceğiniz tüm stabilizasyon ve otomatik pilot özellikleri. Ancak kamera kesinlikle şovun yıldızı.

 


Yarış için en gözde dron
Lumenier QAV250 Mini FPV Carbon Fiber Edition
Fiyatı: $416
Lumenier’in QAV250″si, birkaç farklı nedenden ötürü en iyi yarış dronu sayılıyor, ancak ilk ve en önemli şey modüler ve özelleştirilebilir olması. Dronu Lumenier’den önceden monte edilmiş olarak satın alabilirsiniz ve konfigürasyonu, dron yarışında yeni olan pilotları tatmin edecek şekilde olmalıysa da, o konfigürasyona sonsuza kadar bağlı değilsiniz. Dronunuzu upgrade etmek gibi bir şey hissederseniz, parçaları daha iyi, daha iyi bir ekipman için kolayca çıkarabilirsiniz.

 


çocuklar için en gözde dron
Parrot Mambo
Fiyatı: 732 TL
İstikrarlı ve kolay uçabilme özelliğine sahip, bir dizi eğlenceli eklenti ile birlikte gelir. Dart atabilen bir dron isteyen çocuklar ve yetişkinler için.
Gerçeği söylemek gerekirse, çocuğunuzun muhtemelen aynı şeyi yapması için daha ucuz bir dron alabilirsiniz, ancak aslında bu dronu uçurabilirler. Şu anda orada $50’ın altında alabileceğiniz bir sürü dron var – ama tecrübelerimize göre, büyük çoğunluğunun sağı solu pek belli olmaz ve sıradan bir çocuk için ona hakim olmak zordur.

 

Seçkin sinemacılar için en gözde dron
Aerial Aerigon Mk II
Fiyatı: $50,000
Şimdiye kadar hep istediğiniz en çılgın dron. Elit havadan görüntü yönetmenleri için. 
Bu temelde paranın satın alabileceği en güçlü görüntü yönetmeni dronudur. İstediğiniz her şeyi taşımak için kullanabileceğiniz 40 kiloya kadar anlamsız bir taşıma kapasitesi vardır – 8K Red Weapon kamera ile donanabilir, bira dolu bir soğutucuyu taşıyabilir. Bu dron ile gökyüzü, kelimenin tam anlamıyla limittir.

 

En gözde selfie dronu
DJI Spark 
Fiyat: 2,259 TL
Taşınabilir ve oldukça da otonom bir dron istiyorsanız ve destansı selfie”ler çekmek isteyen herkes için uygun. DJI’ın iyi bir yanı varsa o da, gittikçe küçük olan dronlara bir çok özellik ve işlev kazandırması ve hiçbir şey Spark’tan daha fazla bir yetenek sergileyemez. Dronun gövdesi küçük olmasına rağmen, DJI Spark’ın daha büyük, daha hacimli ve daha pahalı kardeşlerinde bulacaklarınızla benzer şeyleri içeriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here