Ana sayfa Haber Drone trafiğini NASA kontrol edecek.

Drone trafiğini NASA kontrol edecek.

0

İnsansız hava araçları (drone) eskiden sadece askeri ve profesyonel amaçlarla kullanılırken, bugün amatör fotoğrafçılıktan hobiye, pizza dağıtımından kargo teslimine kadar bir çok alanda özgürce kullanılabiliyor. Drone‘ların çeşitleri ve yetenekleri artarken, fiyatları da hızla düşüyor.

özellikle Google ve Amazon’un drone’lar ile nakliyat çalışmalarına başlamaları, yakında gökyüzünün insansız hava araçları ile dolmasını sağlayabilir. Bu yüzden NASA, duruma el koydu ve drone’lar için bir hava kontrol güvenlik sistemi kurmaya başladı. Sistem, yerden 120 metre ve üzerinde uçan cisimlerin trafiğini yönetecek.

Sistem insansız hava araçlarının gökyüzündeki trafik durumunun yanında, hava durumunu da izleyecek. Böylece rüzgara çok duyarlı olan, yani şiddetli bir rüzgarda kontrolden çıkıp savrulması mümkün olan drone’ların, hangi gün, nereye uçup uçamayacağı da kontrol edilecek.

İnsansız hava araçlarının helikopterlere, binalara ya da birbirlerine çarpmalarını engelleyecek sistem, uçuşa yasak bölgelerde uçulmasının da önüne geçecek. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here