Ana sayfa Makale Dron ile fotoğraf çekmek

Dron ile fotoğraf çekmek

0

Son yıllarda, bu inanılmaz uçan cihaz, fotoğrafçılar arasında muazzam bir popülerlik kazandı. Aslında bunun nedenini anlamak hiç de zor değil. Dron fotoğraflarının sunduğu sınırsız olanakları görmek için yalnızca çarpıcı fotoğraflara ve videolara bakmak yeter. Hepsi son derece zor ve herhangi bir makine ile çekilmesi imkansız fotoğraflar. 
Bir seyahat fotografçısı için ise dronla fotoğraf çekmek bir zorunluluk gibi görünüyor artık. Hem sanatsal bir özgürlük kazanıyorlar, hem de inanılmaz manzaraları yakalamak için heyecan verici yeni fırsatlar elde ediyorlar.

 


Kendine uygun dronu seçmek
Elbette burada atılacak ilk adım bir dron seçerek satın almaktır. Farklı dron markaları ve modelleri hakkında biraz araştırma yapmak gerekiyor. Drondan beklenen en önemli özellikler, üzerinde GPS”i olması, iyi bir kamera, uzun pil ömrü ve kontrollerinin kolay kullanılması. Bu kriterleri göz önüne alarak inceleme sonucunda size en fazla yarayacak olan dronu seçebilirsiniz. Bir fotoğrafçı iseniz ve bir dron satın almak istiyorsanız, hemen en üst düzey modellere yönelmeyin. 
Dronu uçurmadan önce tamamen hazır olduğunuzdan emin olun. önce kullanım kılavuzunun tamamını okumayı ihmal etmeyin. 

 


Dronla daha iyi bir fotoğraf için…
Fotoğrafın iyi çıkması için ışık önemlidir, bu dronda da aynen geçerli. Ancak dronda ışık ekipmanları kullanmak tabii ki zor,  onun için doğal ışığı nasıl daha iyi kullanabileceğinize bakacaksınız. Işık ideal düzeydeyse fotoğrafınızı çekin, ya da altın saatleri bekleyin, yani gün doğduktan bir saat sonra ve güneş batmadan bir saat önce. Işığın çok parlak olduğu gün boyunca çekim yapacaksanız filtrelerle ışığı dengelemeniz lazım. 
çekilen fotoğrafların daha iyi görünmesi için birkaç değişiklik yapmanız gerekir. RAW formatta çekim yapın, sonraki işlemler aşamasında gerekli ayarları yapmak için size daha fazla kontrol ve özgürlük sağlayacaktır.

 


Bazı insanların bilmediği şey, dron kameralarının gerçekten manuel moda sahip olmalarıdır. Manuel moddayken, mükemmel çekim için gerekli pozlama ayarlarını ve deklanşör hızlarını kontrol edebilirsiniz.
Farklı değerlerde pozlama (bracketing), fotoğraflarınız için en iyi pozlamalara olanak tanıyan kullanışlı bir tekniktir. Bunu manuel olarak yapabilirsiniz, ancak bazı cihazların bir Auto Exposure Bracketing (AEB) özelliği var. AEB’yi kullanmak, aynı sahnenin farklı pozlamalara göre üç ya da beş fotoğrafının çekilmesini sağlar; ya ihtiyacınıza göre doğru pozlamayı içeren birini seçebilir ya da bir Yüksek Dinamik Aralık (HDR) fotoğrafı yaratabilir- farklı fotoğraflar içeren üç fotoğrafın bir birleşimini oluşturursunuz. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here