Ana sayfa İnternet Dragon”s Dogma “Dark Arisen”

Dragon”s Dogma “Dark Arisen”

0

Eğer fantastik dünyalardan hoşlanıyorsanız Dragon”s Dogma’ya bayılacaksınız

Ben şahsen orta dünya ve fantastik kültüre sonradan kapılanlardan birisiyim, hatta başlarda bu dünyadan neredeyse nefret ederdim çünkü her şey bana çok karışık gelirdi. Bu kültürün kendine göre kuralları olduğu ve köklü bir geçmişe sahip olduğu gerçeği benim hiç ilgimi çekmezdi. Bu nedenle okuduğum ve seyrettiğim her alakalı eserde bir tarafım hep eksik kalırdı. Ben de anlamaktansa nefret etmeyi seçerdim sanırım. İtiraf edeyim Yüzüklerin Efendisi bu kültürü anlamamdaki en etkili yapımlardan oldu. Ardından Eragon sayesinde Elf’leri, büyücüleri ve ejderhaları yakından tanıdım ve inanılmaz bir dünyanın içine girdim diyebilirim. Daha sonra bir ejderha merakı uyandı bende ve dünyada neler yazılmış neler dedim kendi kendime. Eğer siz de bu tür fantastik dünyalardan hoşlanıyorsanız Dragon”s Dogma’ya bayılacaksınız.
 

 
Kolay bir oyun değil kabul ediyorum hatta yer yer oynanabilirlik problemleri de var ama farklı dünyalar, farklı görevler ve yaratıklar görmek istiyorsanız son bir kaç yıldan beri en geniş dünyaya sahip yapımlardan birisi. Bu serinin ikinci oyunu. İlk bölümü geçen yıl çıkmıştı ve ben hala oynamaya devam ediyorum. Oyun tam anlamıyla bir rol ve macera oyunu yani yetenekler öğreniyorsunuz ve bunları zamanla geliştiriyorsunuz. Sürekli farklı insanlar ve yaratıklarla tanışıyorsunuz. Para yerine geçen kristaller topluyorsunuz. Bunlarla silah, büyü, ekipman gibi bir çok şey satın alabiliyorsunuz. İlk bölümde dev ejderhaları öldürmek için harcadığım çabaları düşünüyorum da daha önce hiç bir oyunda bu kadar büyük ve grafiği güzel ejderhalar görmemiştim. Bazı sahneleri bana Shadow of the Colossus”u hatırlattı. Oyunda sürekli kararlar vermek zorundasınız. Menüyü açıp o anda kullanacağınız büyü, silah ve benzeri şeyleri almanız gerekiyor. Kısacası oyun ilerledikçe cebinizdeki kültür de artıyor. Yanınızda arkadaşlarınız size yardım ediyor. Aranızda görev dağılımı yapıyorsunuz. Dünyayı ilginç ve iğrenç yaratıklardan kurtarmaya çalışıyorsunuz. Bu bölümde misyonlar biraz daha zorlaşmış ve yaratıklar bir o kadar da iğrençleşmiş.

 

Bizim görevimiz Gransys”in hemen dışındaki lanetli Bitterblack Adası’nda başlıyor. Burada yer altı dünyalarında çok acayip sahneler ile karşılaşacaksınız. çok ilginç hazineler bizi bekliyor ve tabi ki hazinelerin bekçileri de öyle. Eğer Dragon’s Dogma”nın ilk bölümü sizde varsa buradaki kayıtlı karakterinizi ve verilerinizi kullanabiliyorsunuz. Bu yeraltı dünyasında 25’den fazla yeni düşman var. Ama aynı zamanda geliştirebileceğimiz yeni yeteneklerin sahibi olacağız. 100’ün üzerinde ekipman parçasını envanterimize ekleyebileceğiz. Benim için en ilginç opsiyonlardan birisi bu sefer Japonca orijinal sesiyle oynayabiliyor olmamız, tabi ki altyazılar İngilizce. Türkçe olmasını çok isterdim ama na’palım yine olmadı.
 

 
Dragon”s Dogma oturup vakit ayırmanız gereken bir oyun. Aynen 1000 sayfalık bir kitap gibi. Her zaman etrafınızdaki her şeye saldırmanız gerekmiyor. Savaşlardaki zaferiniz tamamen verdiğiniz kararlara bağlı, yani hangi silahı kullanacaksınız, hangi büyü ya da hangi strateji vs. Bunlara kafa yormazsanız oyun hemen evinizde toz toplama görevi olan bir eşyaya dönüşebilir. Hikayeye zaten hemen hemen toy bir karakter olarak başlıyorsunuz yeteneklerinizin gelişmesi ve tecrübe kazanmanız için uzun zamana ihtiyacınız var bu nedenle zaten oyunun ilk bölümleri referans olmamalı. İleride oyunun içine girdikçe nasıl bir dünya olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. çok tematik bir oyun diyebilirim. Günümüz dünyasından hemen hemen hiç iz yok. İnsan kültürünün etkileri de oldukça az. Eğer farklı bir dünyada, farklı bir coğrafyada kaybolmak istiyorsanız ve klasik düşmanlardan sıkıldıysanız, hiç görmediğiniz yaratıklara karşı savaşmak istiyorsanız Dragon”s Dogma size iyi gelir. Günde iki öğün tok karnına ikişer saat alabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here