Ana sayfa Makale Dr. Seuss ve teknoloji

Dr. Seuss ve teknoloji

0

çocukluğumuzun geçtiği o ilk okul ve orta okul sınıflarında, The Lorax‘ın başını çektiği Dr. Seuss hikayeleri en haylaz, en şımarık ve en çok ders kaynatma sevdalısı çocukların bile merakla, özlemle, sevgiyle okuduğu hikayelerdi. Okunan Dr.Seuss hikayeleri artık bir anı olarak kaldı şimdi. Anılar, alınan derslerle kaldı, birer tecrübe olarak saplandı hafızalara, Dr. Seuss okuyanların. Dr. Seuss’un her kitabında, “onlar yapmıyorsa, sen yap” teması işlenir, bu tema çocuk dünyası ve çocuk rüyası ile güzel bir harmanlanarak okutulurdu. Dr. Seuss’un The Lorax hikayesi yakın zamanda filmleştirilmiş ve animasyon olarak çocuklara, yetişkinlere sunuldu. ütopik, cıvıl cıvıl bir dünya distopya’ya dönüşmüş, ortalıkta tek bir ağaç kalmamış ve karanlık kaplamıştı dünyayı. Bir çocuk ise “kimse yapmıyorsa ben yapacağım” diyerek yıkıyordu bütün karanlığı.

Teknolojinin ise radikal bir şekilde değişiklikler göstermeye başladığı, daha doğrusu temellerinin 90’ların ortalarında atıldığı ancak meyvelerinin şimdi almaya başladığımız gelişmeler, esasında “açık” olarak temellendiriliyor. Teknoloji içerisinde ne yapılırsa yapılsın, temelleri açık olarak atılıyor, yazılım açısından paylaşılan açı kodlar, “biz temeli attık, üzerini kullanıcılar doldursun” felsefesiyle gelişmeye başladı. Burada yazılımcıların payı ve rolü çok büyük. özellikle Windows 10‘un, Siri’nin, Android’in ve nice teknolojilerin artık açık kaynaklı olarak tasarlandığı düşünüldüğünde her şey imç usülü gerçekleşmeye başladı. Gelişmeye ve şekil değiştirmeye başlayan teknolojiler arasında, Cortana, HoloLens, Microsoft Kinect, baskı sistemleri var. üstelik NASA’nın da bazı robotları için paylaştığı açık kodlar bulunuyor. Bununla birlikte, geçtiğimiz yıllarca bir lise öğrencisi uzaktan iletişim kurulan bir robot geliştirmiş ve bu kişi, bu kodların ve robotun patentini almak yerine internette açık olarak paylaşmış ve “ben temelini attım, geliştirmesi size kalmış” diyerek bütün kodları internette yayımladı. Bu çocuk şu sıralarda NASA’da robot tasarlıyor, o internette paylaştığı kodlar sayesinde dikkat çekmeyi başarmıştı. 

 

 

 

 

Gelişen teknoloji, kullanıcıların isteklerini artık firmalardan bağımsız hale getiriyor. çünkü artık bu eksikliklerin kullanıcılar tarafından geliştirilmesine yönelik birçok platform bulunuyor. Microsoft Insider ile Cortana’ya, Windows 10‘a, üstelik önümüzdeki günlerde HoloLens’e yön verilecek. HoloLens için bir modelleme programı tasarlayabilirsiniz yazılım ile veya, HoloLens için bir oyun geliştirebilirsiniz. Bunun kodları da Insider forumlarda paylaşılarak, imç usülüne dayandırılacak. Bunlara ek olarak, Google Cardboard, Oculus Rift de tamamiyle kullanıcılar tarafından geliştirilen sistemler. Dr. Seuss‘un her zaman belirttiği gibi, “onlar yapmıyorsa siz yapın” parolasıyla hareket ediliyor. Zira, Epson’ın geliştirici sayfası olan Epson Developer da aynı şekilde. 

2016 itibariyle, teknolojinin ana başlığı “beğenmediğini sen yap” olarak belirlendi. Yani, The Lorax’ın da dediği gibi; “Unless Someone Like You Cares A Whole Awful Lot, Nothing Is Going to Get Better. It’s Not”

“Senin gibi birileri bir şeyleri umursamazsa, hiçbir şey iyi olmayacaktır. Olmaz da.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here