Ana sayfa Makale Dosyalar tamamen nasıl silinir?

Dosyalar tamamen nasıl silinir?

0

Bilgisayarınızda bir dosyayı sildiniz, sonra da geri dönüşüm kutusunu boşalttınız ve puf! Sonsuza kadar yok oldu! Eğer böyle olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz…

Bilgisayarınızdan bir dosyayı sildiğinizde, o dosya aslında bir klasörden farklı bir klasöre taşınıyor. Kendi klasöründen, geri dönüşüm kutusu klasörüne… Bu klasörü de boşaltırsanız, dosya yine tamamen silinmiyor. Sadece hard diskinizde yer değiştiriyor, ona ait bilgiler sabit diskinizde kalırken, sadece siz artık göremediğiniz için yok oldu sanıyorsunuz. Ve bu dosyalar, özel programlar ile geri getirilebiliyor.

Peki dosyaları gerçekten nasıl silebiliriz?

 

PC kullanıcıları için :

1. Yol : Fileshredder.com’dan File Shredder programını indirin. Kurun. Silmek istediğiniz dosya ya da klasörü açılan pencerenin içine sürükleyin ve bırakın. Dosyaların üzerine sağ tıkladığınızda çıkan File Shredder menüsünden de silebilirsiniz.

2. Yol : Freeraser.com’dan Freeraser programını indirip kurun. Silmek istediğiniz dosyanın üstüne sağ tıklayıp Freeraser’ı seçin.

3. Yol : Eraser.heidi.ie adresinden Eraser‘i indirip kurun. Silmek istediğiniz dosyanın üstüne sağ tıklayıp Eraser’i seçin.

 

Mac kullanıcıları için :

1. Silmek istediğiniz dosyayı çöp kutusuna taşıyın.

2. Finder sekmesinden “çöpü Güvenli Boşalt” ı seçin.

3. Uygulumalar, Araçlar, Disk Araçları’nı seçin.

4. Sildiğiniz dosyanın olduğu diski seçin ve “Boş Alanı Sil” i tıklayın.

5. Tamamen silindi!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here