Ana sayfa İnternet Dosya : Fotoğraf Güvenliği

Dosya : Fotoğraf Güvenliği

0

Geçtiğimiz iki ay içinde internet dünyası tam iki büyük sarsıntı yaşadı. Sanal korsanlar dünyaca ünlü sinema ve tv yıldızlarının iCloud hesaplarına erişmiş ve çok çok özel fotoğraflarını internete yüklemişlerdi. Günlerce konuşulan ilk sızıntının etkisi yavaş yavaş geçmeye ve olay unutulmaya başlanmıştı ki, ikinci darbe, daha kuvvetli biçimde geldi. Bu defa korsanların hedefinde hem daha çok isim vardı, hem de sadece iCloud değil, Dropbox ve Microsoft sunucularından da yüzlerce çok özel resim ve video çalınmıştı.

Geçmişte de buna benzer ama daha küçük çaplı olaylar sayısız kez yaşandı. Elbette her birimizin telefonunda da özel görüntüler vardır. Kendimize ya da partnerimize ya da aile ve özel yaşamımıza ait paylaşmak istemeyeceğimiz görüntülerin ortalıkta dolanmasını kimse istemez.

Peki akıllı telefonlarımızdaki, tabletlerimizdeki kişisel fotoğraf ve videoların güvenliğini nasıl sağlayabiliriz? Onları meraklı gözlerden nasıl koruruz?

 

EN ETKİLİ YOL; OFFLINE OLMAK

Aslında en etkili korunma yöntemi, en ilkel yol; yani offline olmak. Telefonunuzdaki ya da tabletinizdeki fotoğraflarınızı bir bulut sürücüye yedeklemeyin. Onları çevrimdışı halde, telefon veya tabletinizin hafızasında tutun. Eğer hafıza kartı destekleyen bir cihazsa, çektiklerinizi telefonun belleğine değil hafıza kartına kaydedin. Zaman zaman bu hafıza kartını çıkartıp, içindekileri bir kart okuyucu vasıtasıyla bilgisayarınıza aktarın. (Bu noktada bilgisayar güvenliğinizi sağlamak elbette size kalmış.) Aktardıklarınızı sabit diskinizde şifreleyerek saklamak, yine şifreleyerek usb disk, harici sabit disk ya da dvd”lere yazıp bir kenara kaldırmak da en güvenli seçenekler. Bu son saydıklarımızda, fiziki bir müdahale (hırsızlık ya da el koyma) olmadan verilerin başkasının eline geçme riski sıfıra iner.

YEDEKLEMELERİ KAPATIN

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; telefonunuzun otomatik yedeklemelerini kapatın. Eğer iPhone / iPad kullanıcısı iseniz, işe iCloud yedeklemesini kapatmakla başlayın. Siz bu özelliğin açık olduğunu bile unutmuş olabilirsiniz ama unutmayın, eğer aktifse son 30 günde çektiğiniz tüm fotoğraflar, Apple”ın sunucularında saklanıyor demek. iOS cihazınızdan Ayarlar”a girin. iCloud”u seçin ve Saklama Alanı ve Yedekleme”ye dokunun. iCloud Yedekleme”yi kapalı konuma getirin.

Ayrıca Fotoğraf Yayını özelliğini de kapatın. Unutmayın, Fotoğraf Yayını özelliği kapatmadan sadece iCloud”u kapatmak bir işe yaramaz. Fotoğraflarınız yedeklenmeye devam eder. Bunun için Ayarlar”a girin, iCloud”a dokunun ve alttaki listede Fotoğraflar seçeneğine dokunarak, Kapalı duruma getirin.

Android kullanıyorsanız Ayarlar menüsünü açın. Aşağıda Hesaplar başlığı altındaki Otomatik Yedekleme özelliğini kapalı konuma getirin. Eğer sadece fotoğraflarınızın yedeklenmesini kapatmak istiyorsanız, aynı menü altından Google”a dokunun, Hesaplar altından Google hesabınıza dokunun, çıkan kutucuklardaki Google+ Fotoğrafları”nı kapatın.

Yine ana menüden Fotoğraflar simgesine tıklayın. Sağ üst köşeden Ayarlar”ı seçin. Genel Ayarlar başlığı altından Otomatik Yedekleme”ye dokunun. En üstteki Otomatik Yedekleme seçeneğini Off konumuna getirin.

 

üçüNCü PARTİ UYGULAMALARA İZİN  VERMEYİN

Telefonunuzda ve tabletinizde, verileri yedeklemek için kullandığınız Dropbox, OneDrive, Google Drive gibi üçüncü parti uygulamalar varsa, bunlar da fotoğraf ve videolarınızı otomatik olarak yedekliyor olabilirler.

Dropbox kullanıyorsanız uygulamayı çalıştırın, sağ üstten Seçenekler”e dokunun. Aşağıda Kamera Yedeklemesi seçeneğini kapalı duruma getirin.

Google Drive yüklü ise sol üstte Drive simgesine dokunun, soldan bir sütun açılacak. Ayarlar seçeneğine dokunarak otomatik yedeklemeyi durdurun.

BUGüNE KADAR YüKLENMİŞ OLANLARI SİLİN

İşin en kolay kısmı yedeklemeleri kapatmaktı. Peki, bundan önce bizden habersiz yedeklenmiş olanlar ne olacak? Google yedekleriniz için web üzerinden Google+ profilinize ya da picasaweb.google.com adresine girin. Burada Otomatik Yedeklemeler klasörü altında daha önce yedeklenen fotoğraflarınızı bulabilirsiniz. İstemediklerinizi silin.

Dropbox için de aynı şey geçerli; web üzerinden ya da Dropbox”un telefon / tablet uygulamasından, yüklenmiş fotoğraflarınızı seçip silebilirsiniz. Ancak burada çok dikkat etmeniz gereken bir konu var; Dropbox “sil” dediğiniz dosyaları ilk etapta tamamen silmiyor. Bir tür geri dönüşüm kutusu gibi, bu dosyaları görünmez hale getiriyor. Siz göremiyorsunuz ama onlar hala diskinizde duruyor. Bunun için web üzerindeyken, söz konusu klasörde üstteki seçeneklerden “Show deleted files / Silinmiş dosyaları göster” seçeneğine tıklayın. Silinmiş dosyalar yarı şeffaf halde görünecek. Bunları seçip tamamen sil demeniz gerek.

Gelelim iCloud yedeklerinizi ortadan kaldırmaya. Aslında siz hiç bir şey yapmasanız da, fotoğraf yayınınızdaki 30 günden eski ya da 1000″den fazla olan fotoğraflar kendiliğinden siliniyor. Ancak siz yine de Mac kullanıcı iseniz iPhotos uygulaması üzerinden, değilseniz iPhone ya da iPad cihazınızdaki Fotoğraf Yayınınızdan, bu fotoğrafları seçerek silin. çıkacak uyarı penceresinde fotoğraflarınızın Fotoğraf Yayını”ndan kaldırılacağı belirtilecek. Onaylayın.

 

GüVENLİ YEDEK SAKLAMA

Buraya kadar yazdıklarımız size uymamış olabilir. Zira bulut çağındayız ve laf aramızda ben de tüm fotoğraflarımı ve daha da önemlisi her türlü verimi bulutta barındırıyorum. Hayatımızı her alanda müthiş kolaylaştıran ve bize zaman kazandıran bu nimetten, sırf paranoyaklık uğruna vazgeçecek miyiz? Hayır. Savaşacağız! Gelecekleri varsa, görecekleri de var!

O halde işe iOS kullanıcılarından başlayalım ve bir kaç pratik güvenlik önerisi sıralayalım. öncelikle, iCloud kimliğiniz, yani kullanıcı adınız yerine geçen e-posta adresiniz, her zaman kullandığınız e-posta adresiniz olmasın. iCloud hesabınız için yeni bir e-posta adresi açın. Tahmin edilmesi zor bir kullanıcı adıyla, örneğin alakasız bir rumuz ya da uydurulmuş bir isim ile @me.com uzantılı bir e-posta adresi alın. Parolanız da her zamankinden daha karmaşık ve daha farklı olsun. Uzun, rakamlardan, harflerden ve noktalama işaretlerinden oluşan bir parola belirleyin. Bu e-posta hesabınızı sizden başkası bilmesin.

GOOGLE YEDEKLERİNİZİ GüVENDE TUTUN

Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra Google Ayarlarınız içinden, 2 Adımlı Doğrulama özelliğini etkinleştirin. Böylece, Google hesabınıza girerken kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte telefonunuzda oluşturacağınız bir kodu da girmeniz gerekir. Böylece hacker”lar kullanıcı adı ve şifrenizi tahmin ederek / ele geçirerek doğru girse bile, telefonunuza sahip olmadığı için ikinci adımdaki kodu giremezler. Böylece hesabınızda oturum açamazlar.

Ayrıca Google hesabınızda “güvenilir” olarak işaretleyerek doğrulama kodu olmadan giriş yetkisi verdiğiniz bilgisayar / tablet ya da akıllı telefonların güvenliği konusunda çok dikkatli olmanızı öneririz. Zira bu cihazlar üzerinden hesabınıza yine de erişilebilir. Son olarak, güvenilen ve yetki verilen uygulamalar / servisler konusunda da seçici olun ve tamamen güvenmediğiniz, güvenirliğinden emin olmadığınız bir hizmete erişim yetkisi vermeyin.

DROPBOX”DA EKSTRA GüVENLİK

Dropbox”a web üzerinden giriş yapın. Sağ üstte isminiz yazan açılır menüye tıklayın, Ayarlar”ı seçin. Yeni açılan sayfada Gizlilik sekmesini seçin. İki adımlı doğrulamayı açık hale getirin, Dropbox”a her girişinizde telefonunuzdan bir kod oluşturacak, eğer cihazınızı kaybederseniz belirlediğiniz başka bir telefon numarasına sms olarak yollanacak şekilde ayarları yapılandırın. Söylememize gerek var mı bilmiyoruz ama bu hem Google, hem Dropbox için geçerli; şifrenizin kolay tahmin edilebilir olmamasına dikkat edin ve güvenli bir şifreyi nasıl oluşturabileceğiniz hakkında web”de bir kaç makale okuyun.

 

TüM ŞİFRELERİ TEK YERDE TOPLAYIN

Verilerinizi güvende tutma konusunda en önemli nokta elbette ki şifre güvenliğiniz. Eğer şifreleriniz sağlam ve zor tahmin edilebilir şeylerse saldırganların ve meraklıların işi çok çok zorlaşacaktır. Ancak bu bizler için de bir zorluk getiriyor; bu kadar karmaşık ve uzun şifreleri nasıl aklımızda tutacağız? üstelik hepsinin ayrı ayrı olması gerekiyor. Eğer Mega Hafıza tekniklerine meraklı değilseniz daha kolay bir yöntem var; 1Password tipi servisleri kullanmak. Belirleyeceğiniz tek bir ana parolayla erişeceğiniz bu uygulamalar, üye olduğunuz her site ve servis için ayrı ve güvenli bir parola belirliyor. Bu parolalar, 1Password”de kriptolu olarak saklanıyor ve kimse erişemiyor. Ayrıca örneğin 1Password”un Chrome, Firefox ve Safari için ayrı eklentileri var ve şifre belirleme / doldurma işini otomatik hallediyor.

YEDEKLEYİN VE ŞİFRELEYİN

Eğer offline yedeklemeden yanaysanız, telefonunuzda biriktirdiğiniz tüm fotoğraf ve videoları önce hafıza kartınızdan bilgisayarınıza, oradan da bir USB belleğe kopyalayın ve bu verileri şifreleyin. Bunun için internette onlarcasını bulabileceğiniz şifreleme programlarını kullanabileceğiniz gibi, kendiliğinden bir şifreleme yazılımına sahip güvenli USB disklerden de yararlanabilirsiniz. Piyasada bulabileceklerinizin en iyisi, Kingston”un Data Traveller Vault Privacy 3.0, Data Traveller 4000 ve Data Traveller 6000 modelleri.

Bu yazı ilk olarak Newtech dergisinin Kasım 2014 sayısında yayınlanmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here