Ana sayfa Haber Donald Trump”ın hedef aldığı Amazon”un hisseleri değer kaybetti

Donald Trump”ın hedef aldığı Amazon”un hisseleri değer kaybetti

0

Amazon is doing great damage to tax paying retailers. Towns, cities and states throughout the U.S. are being hurt – many jobs being lost!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 16 Ağustos 2017

 

Amerika Başkanı Donald Trump Amazon.com Inc.”a bir kez daha yüklendi. Firmanın diğer perakendecilere zarar verdiğine dair tweet mesajı atan Trump ayrıca Amazon”un Amerika çapında endüstriyel meslek alanlarını yok ettiğini de yazdı.

çarşamba günü Twitter”dan mesaj atan Trump “Amazon, vergisini ödeyen esnafın büyük zarar görmesine neden oluyor” diyerek, Amazon”un borsada yüzde 1.2″lik hisse kaybına uğramasına neden oldu.

Trump mesajında devamla şöyle yazdı: “Amerika çapında kasabalar, şehirler ve eyaletler zarar görüyor – Bir çok kişi işinden oluyor!”

Trump bir çok firma yetkilisinin desteğini kaybediyor. Bunlardan bazıları, Trump”ın Charlottesville,Virginia”da gerçekleşen şiddet gösterilerine verdiği cılız tepkiyi protesto etmek için “iş dünyası liderleri konseyi”nden bu hafta ayrıldılar. Bununla birlikte Trump”ın Amazon ve Amazon”un sahibi Jeff Bezos”un yönetimindeki Washington Post”a özel bir garezi var.

Vergiler ve istihdam alanları gibi iki temel sorun üzerinde yoğunlaştığı görülen Trump”ın bu mesajlarının gönderilmesine neyin neden olduğu bilinmezken, “Washington Post” bugün Trump hakkında iğneleyici manşetler attı. Aynı zamanda sabahın erken saatlerinde gösterime sunulan talk showlar”da da vergi reformunu destekleyen reklamlar gösterime sunuldu.

Trump”ın tweetlerinden anlam çıkarmak genel itibariyle zor olmakla birlikte bugünkü mesajlarında kısmen Amazon”un satışlarının ve pazar payındaki artışın geleneksel perakendecilik sanayisine olan olumsuz etkisi işleniyor. Trump”ın vurgu yaptığı konular, endüstri tarihindeki en kargaşa yaşanan dönemlerden birinin ortasına denk geliyor. Başta konfeksiyon mağazaları olmak üzere fiziksel mağaza zincirleri hantal alışveriş merkezi trafiği ve müşterilerin büyük oranda e-ticaret platformuna kaymaları nedeniyle ciddi anlamda zarar görüyorlar.

Amazon hem Amerikan, hem de Avrupa”dan politikacılar tarafından vergi konusundaki duruşu nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor. Amazon daha önce Amerika”da fiziksel mağazalarının bulunmadığı yerlerde vergi ödememek için mücadele etmişti. Şimdi ise her eyalette dağıtım merkezleri bulunduğu için vergi ödüyor.  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here