Ana sayfa Donanım Dokunmatik ultrabook’lar

Dokunmatik ultrabook’lar

0

İnceliğe dokunun
 

Ultrabook konsepti henüz yeni bir konsept olsa da oldukça yüksek hızda bir değişim göstererek şimdiden yepyeni ultrabook konseptleri ortaya çıkmaya başladı. Kimisi hem tablet hem ultrabook olarak geliştirilirken, kimisi ise daha farklı çözümlerle karşımıza çıkıyor. Bu konsept değişimlerinin hepsinin bir ortak noktası var:
 
dokunmatik ultrabooklar
 
Dokunmatik ekran. Ultrabook dünyası yakın zamanda dokunmatik ekran ile tamamen kaynaşacak gibi görünüyor. Windows 7 ile karşımıza çıkan neredeyse tüm cihazlar Windows 8 ile karşımıza çıkmaya başlayacak. Windows 8, dokunmatik ekranlı yapısı sayesinde bu konseptin öncüsü oldu. Biz de bu konunun üzerine eğilmeye karar verdik. İşte karşınızda dokunmatik ekranlı yeni ultrabook”lar!

 

Acer Aspire S7

Acer ultrabook dünyasını en hızlı benimseyen firmaların başında geliyor. S3 ile başlayan macerası yakın zamanda S5 ile devam eden firmanın son ultrabook çözümü olan S7, ultrabook konseptini bir adım öteye taşımayı amaçlıyor. S7, Windows 8 ile birlikte gelecek bir ultrabook. Aynı zamanda dokunmatik ekran içeriyor. 11.6 ve 13.3 inç olmak üzere iki farklı ekran boyutuna sahip model ile karşımıza çıkacak olan Aspire S7, ayrıca 13.3 inç olan modelde Corning Gorilla Glass ekran koruma katmanını da kullanıcılara sunacak. S7 mimarisi ve tasarımı oldukça etkileyici. Beyaz hakim tonlar, bu dokunmatik ultrabook”u hayli şık bir görünüme büründürmüş.
 

acer aspire s7
 
IPS panel ile gelecek olan S7″nin 11.6 inç modeli, 128 GB SSD ve 4 GB DDR3 bellek barındıracak. İşlemci olarak Intel Core i5-3317UB barındıracak olan bu model, 11.9 mm inceliğe ve 1.1 KG ağırlığa sahip olacak. 13.3 inç olan model ise yine kendi içinde ikiye ayrılıyor. Intel Core i5-3317UB ve Intel Core i7-3517UB olmak üzere iki farklı işlemci ile karşımıza çıkacak olan ultrabook”ların her ikisi de 4 GB DDR3 bellek içerecek. i7 işlemcili olan model 256 GB SSD içerirken, i5 işlemcili olan ise 128 GB SSD içerecek. Ayrıca her iki model de 1.3 KG ağırlığında ve 11.9 mm inceliğinde olacak.

 

Asus Zenbook Prime UX21A Touch

Zenbook serisiyle ultrabook pazarında sıkı bir çıkış yakalayan Asus, 11.6 inç HD Super IPS+ 10 noktalı multitouch kapasitif ekranıyla yepyeni bir Zenbook”unu ürün ailesine eklemeye hazırlanıyor. Windows 8 destekli yeni Zenbook, 178 derecelik görüş açısı, üçüncü nesil Intel Core işlemci ailesi ve 256 GB SSD”li yapısıyla performansın doruklarında gezmeye niyetli görünüyor. Asus, ürünün tanıtımında stand by konumunda ürünün iki hafta dayanabileceğini söyledi. Ortalama kullanımda da 8 saate yakın bir pil ömrü olacağını tahmin ediyoruz. Zenbook Prime UX21A Touch, birçok açıdan Zenbook Prime UX21A”ya benzeyen bir ürün. Hatta UX21A”yı alıp, ekranı yerine HD Super IPS+ dokunmatik ekranını koyarsak, UX21A Touch”ı elde etmiş oluyoruz.
 

asus zenbook prime ux21a touch
 
Windows 8″in de piyasaya sürülmesiyle birlikte piyasaya sürülecek olan onlarca Windows 8 destekli üründen biri olan UX21A Touch, Zenbook farkı sayesinde rakiplerinin arasından kolayca sıyrılacak gibi görünüyor. Hafifliğin ve inceliğin cazibesiyle üretilen UX21A, dokunmatik kardeşi UX21A Touch için gayet elverişli bir zemin hazırladı bile. 2 adet USB 3 girişi bulunan UX21A Touch için şimdiden heyecanlanıyoruz.

 

Sony Vaio T14

Sony Eylül 2012″nin başlarında gerçekleştirilen IFA 2012″de birçok yeni ürününü basına tanıtmıştı. Bunların arasında en ilgi çekeni hiç şüphesiz Vaio ürün grubu dahilindeki Duo 11″di. 11 inç dokunmatik ekranlı bu ultrabook çözümü, çıkartılabilir ekranı ve Windows 8 ile birlikte oldukça farklı ve sıradışı çözümler sunuyordu. Fakat Sony, bu alanda Duo 11 ile yetinmedi ve yeni ultrabook”unun geçtiğimiz ay basına tanıttı. Bu sefer çıkartılabilir ekran yok. Sadece dokunmatik ekranlı ultrabook var. Vaio T14 adıyla duyurulan ürün, 14 inç ekran boyutuna sahip olacak. Zaten tıpkı Duo 11″de olduğu gibi, ürünün ismindeki T14 de buradan geliyor.
 

sony vaio t14
 
Tıpkı T13 gibi metal ve plastik alaşım kaplama kullanacak olan T14, hoparlör konumlandırması ve genel tasarımıyla şık bir ürün olarak gözümüze göründü. ürün T13″e kıyasla daha kalın ve biraz daha ağır olacak. ürünün toplam ağırlığı 1.7 KG. Biri USB 3.0 olmak üzere iki adet USB ve HDMI giriş barındıran ürün, Ethernet, VGA soketi ve ses girişiyle bağlanılabilirlik açısından beğenimizi kazandı.

 

HP Spectre XT TouchSmart

HP”nin en yeni ve en güncel ultrabook”larından Spectre XT TouchSmart, 15.6 inç multitouch destekli Radiance Full HD IPS ekranıyla bizlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. ürün ciddi anlamda yüksek bir performans vadediyor. Ekran boyutu, Spectre XT TouchSmart”ın iddiasını güçlendiriyor zaten. 17.9 mm”lik incelik, ürünün en ince ultrabook olma derdinde olmadığını gösteriyor bir bakıma. Fakat 2.16 KG ağırlığında olması bizleri biraz üzdü açıkçası. HP gibi bir devin dokunmatik ultrabook”unun 1.5 KG”dan yukarı olmamasını beklerdik. Tabii ürün barındırdığı özellikler dolayısıyla bu ağırlığa sahip olmasını mantıklı kılıyor, orası ayrı.
 

hp spectre xt touchsmart
 
Sofistike saf metal tasarım, kenardan kenara cam kaplama, yumuşak dokunma tabanlı katman, Spectre XT TouchSmart”ı ciddi anlamda şık ve elit bir bilgisayar görünümüne büründürüyor. üründe yer alan touchpad”in de camdan yapıldığını satır arasında belirtmeden geçmeyelim. üründe yer alan hoparlörler Beats Audio”ya emanet. Intel Thunderbolt teknolojisiyle gelen ürün, bu anlamda bir ilk olma niteliğinde. Bu sayede harici disk üzerinden daha hızlı müzik, film ve her türlü veri indirmek mümkün. Ayrıca Intel”in Anti-Theft, Smart Response, Smart Connect, Identity Protection ve Rapid Start gibi teknolojileri üründe yer alıyor. En son teknoloji Intel Core işlemciler barındıracak olan ürün, Gigabit Ethernet ve USB 3.0 arayüzüyle de beğenimizi kazanmayı başardı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here