Ana sayfa Makale Dokunmatik Notalar

Dokunmatik Notalar

0

Bilgisayar teknolojisi son yıllardaki ivmesini artık neredeyse tamamen dokunmatik teknolojiler üzerinden kazanıyor. Peki dokunmatik dünyada müzik teknolojilerinin yeri nedir?

Gerek cep telefonları gerekse tablet PC”lerin yaygınlaşmasından profesyonel dünyada en çok müzik ve multimedia alanında çalışan sanatçılar faydalanıyor. Sanal gitar amplifikatörlerinden, dokunmatik synth”lere, kontrol arabirimlerinden sanal mixer”lere uzanan sonsuz bir yelpaze sunan iPad ve iPhone dünyası, özellikle iPhone 5″in de çıkmasıyla beraber iyice ivme kazandı. Elbette Android uygulamalarını da bir kenara bırakmak imkansız. Hatta Sound Dergisi olarak sahnelerimizde kimi zaman kullandığımız Android aplikasyonlarımızdan da son derece mutlu olduğumuzu hemen belirtelim. Ama bu ayki dokunmatik dünya yazımızda dilerseniz bu alandaki popülerliğin başlamasına sebebiyet veren iPhone ve iPad ürünlerine değinelim. Kimi ürünler kendi donanımlarıyla da beraber sunulurken bazıları ise sadece yazılım olarak karşımızda. Yazımızın sonunda sadece iş değil, eğlence amaçlı ve müzik dinleme bazlı çeşitli uygulamalar da kardeş dergimiz iPad Mag”in değerli editörlerinden Ferhat Verdi”nin kaleminden sizlerle olacak. Dokunmatik müzik yolculuğuna hazırsanız başlıyoruz.
 
Dokunmatik notalar

 

IK Multimedia-iRig Gitar Amplifikatörü
Gitarınızı iPad”inize bağlayıp müzik yapmaya ne dersiniz! AmpliTube iRig kolay kullanımlı enstrüman arayüz adaptörü ile enstrümanlarınızı iPad”inize bağlayabilir; istediğiniz yerde kaliteli ton ve efektlere parmaklarınızın ucuyla sahip olabilirsiniz. iRig arayüzü mobil cihazınıza, enstrümanınızı ise Rig üzerindeki uyumlu giriş noktasına bağlayın, kulaklığınızı, amplinizi veya aktif hoparlörlerinizi bağladıktan sonra iPad için kullanmanız gereken “AmpliTube” ücretsiz yazılımını indirin ve çalmaya başlayın! Parmaklarınızın ucunda istediğiniz şekilde düzenleyebileceğiniz 4 farklı efekt + amplifikatör + kabin + mikrofon özelliklerine geleneksel bir gitar veya bas kurulumunda kullanıldığı gibi ulaşacaksınız. Tüm profesyonel ve amatör gitaristler için etkileyici bir çözüm!
 

 

iRig Vokal Mikrofonu
Artık iPad”inizle her yerde profesyonel ses ve vokal kaydı yapabileceksiniz. iRig Mic taşınabilir ses ihtiyacınızı karşılamak için iPhone, iPod ve iPad’ler için dizayn edilmiş ilk elle kullanılan kaliteli kondenser mikrofondur. iRig Mic hareket halinde olan şarkıcı, vokalist ve şarkıyazarları için idealdir ama aynı zamanda konuşmaları, enstrümanları, performansları veya stüdyodaki, sahnedeki ses kaynaklarını kaydetmek içinde kullanılabilir. iRig Mic, hem yakın mikrofonlama hem de uzak mikrofonlama sağlayan çok yönlü kondenser mikrofon kapsülü özelliğine sahip ve dual mini-jack konnektörü sayesinde gerçek zamanlı monitoring özelliği sağlıyor.
 
3 kademeli gain ayarı her tür ses basınç seviyesinde ve hafif konuşmalardan yüksek seslere ayarlanabilme özelliği taşıyor. iRig Mic aynı zamanda bedava olarak IK Multimedia’nın vokalistler ve şarkıcılar için uyarladığı yeni gerçek zamanlı efekt prosesörü VocaLive, gitaristler ve şarkıyazarları için Amplitube ve hızlı bir şekilde kayıt yapmak için iRig Recorder yazılımlarıyla birlikte gelir. iRig Mic aynı zamanda iOS platformları için kullanılan diğer vokal ve ses işleme programlarıyla da kullanılabilir.

 

Meteor Multitrack Recorder
iPad”inizde kullanabileceğiniz çok kanallı bir kayıt aplikasyonu olan Meteor”da bir mixer ve multu efekt prosesörü de yer alıyor. Sadece Meteor”dan değil başka kaynaklardan da alınan ses dosyaları kolaylıkla ve hızlı bir şekilde işlenebiliyor, Meteor sayesinde son derece hızlı bir şekilde edit edilebiliyor. 12 kanal sizin için yeterli değilse stereo mix down seçeneğine de başvurabilmek mümkün. Böylece elimizdeki kanalları toptan bir kanal haline getirip işimize devam edebiliriz. Yazılımın aynı zamanda sanal enstrümanları ve MIDI desteği de bulunuyor.
 

 

Yamaha TNR-i
Müzik teknolojileri dünyasına bomba etkisi yapan Tenorion, herkesin ulaşımından biraz uzaktı. Gerek sound gerekse fiyat olarak belirli bir kesime hitap eden bu görsel synth artık iPad”lerimizde elimizin altında. Müzikal düğmeler sayesinde notalar, ritmik paternler, farklı enstrümanlar seçebildiğimiz Tenorion”un iPad versiyonu da son derece tatminkar bir şekilde çalışıyor. Eğer Tenorion sound”ları beni açmaz diyorsanız artık iPad”inizde kendi ses skalanızı da yaratabilme şansına sahipsiniz. öte yandan yazılımın şimdiki versiyonunda dışarıdan ses alabilme özelliği maalesef eksik bırakılmış. Ama bu eksikliğin bir sonraki güncellemede düzeleceğine dair bir duyum da almış durumdayız. Sadece 14 £”luk fiyatıyla Tenorion dünyasına hızlı bir giriş yapmalısınız.
 

 

BeepStreet Sunrizer
çift osilatöre sahip Sunrizer, iPad için satın alınabilecek en iyi dokunmatik synth”lerden birisi olarak dikkat çekiyor. özellikle yazılımın içerdiği seslerden birisinin algoritması direkt olarak Roland JP-8000″deki seslerden uyarlanmış desek herhalde synth meraklılarının ilgisini çekecektir yeterince. Filtreler, farklı modülasyon seçenekleri ve kaliteli bir ara yüz. Ama hepsinden önemlisi çok kaliteli bir synth tonu arayanlar için ideal. 2.99 £”luk fiyatı da çok hesaplı…
 

 

IK Multimedia SampleTank
iPad”i canlı performanslarda kullanacak olanlar için hedefi 12″den vuran bir aplikasyon olan SampleTank”te 16 enstrüman standart olarak sunuluyor. Aplikasyonun desteklediği ise tam 500 farklı enstrüman şeklinde. Bunun için farklı enstrümanları satın almak gerekiyor. 16 farklı enstrüman kategorisi, 1000″den fazla ritm seçeneği, 4 kanal MIDI kayıt birimi gibi seçenekler tamamen performans göz önünde bulundurularak tasarlanmış durumda. Cihazı bir de MIDI klavye ile kullanırsanız iPad”iniz tamamen bir synthesizer haline geliyor. Aplikasyonu 13.99 £”a satın alabilirsiniz.
 

 

Liine Lemur
Orijinalinde bir kontrol donanımı olarak üretilen ve oldukça tutulan bir cihaz olan Lemur, iPad aplikasyonu olarak da son derece başarılı bir tasarım sunuyor. Aplikasyonla Ableton Live”dan Logic”e, ProTools”dan ışık yazılımlarına kadar farklı bir çok platformu kontrol edebilirsiniz. Daft Punk, Deadmau5, Richie Hawtin, Ryuichi Sakamoto ve Björk gibi isimlerin donanım versiyonunu kullandığı Lemur”u ülkemizde de farklı sanatçıların kullanımında görmek mümkün. özellikle dergimizin Home Studio köşesine imzasını atmış ve 2 yıl beraber çalıştığımız sevgili Mehmet Yaranona”nın bu aplikasyonla sahneye çıktığını da hatırlatalım. Aplikasyonun fiyatı ise 49.99 $ olarak belirlenmiş.
 

 


Algoriddim dJAY iPAD
Profesyonel ya da amatör olarak DJ”lik yapıyor olun, artık mekandaki CD çalarlara, pikaplara ya da taşıması, çalışması sorunlu laptop”lara muhtaç değilsiniz. Tek yapmanız gereken iPAD”in en meşhur DJ yazılımı olan dJAY aplikasyonunu indirmek. Sonrasında sevdiğiniz şarkılarınızı iPAD”inize yükleyin ve başlayın çalmaya. “Peki burada iki farklı mp3 çalar var bunları bir kablo ile nasıl mix”leyebiliriz ki?” sorularınızı duyuyor gibiyiz.
 

Bunun da cevabı, Griffin firmasının ürettiği DJ kablosunda saklı. Her iki kanalda çalan şarkıları da sisteme teker teker gönderen bu kablo, şarkıları mono olarak mixer”e gönderiyor. Ama emin olun DJ”lik yapılan mekanda bunun farkının anlaşılması, özellikle de hoparlör yerleşimlerinin çok da iç açıcı yapılmadığını düşündüğümüzde pek de sorun olmuyor. Hatta görüşünü aldığımız DJ”leden birisi mono track”lerin daha bile tercih edilbilir olduğunu savunuyor. Bu açıdan bakıldığında dJAY aplikasyonu kaçırılmaması gerekenler arasında ilk sıralara yerleşiyor. Aplikasyonun iPAD sürümü 19.99 “lık bir etikete sahip.

 

1

Garage Band
iOS için favori yazılımımız olan GarageBand”in iPad”e gelişini biraz bekledik açıkçası. Ama dokunmatik tablet mantığını bir müzik aplikasyonuna uyarlarken bu kadar başarılı bir sonucun çıkması gerçekten etkileyici. Bazı aplikasyonlarda gördüğümüz aşırı detaylardan dolayı dokunmanın karışık hale gelmesi, bir yere dokunayım derken farklı yerlere parmağınızın değmesi veya aşırı sadelikten dilediğiniz gibi ses ya da müzik tasarlayamama sıkıntıları bu noktada giderilmiş görünüyor. Yazılımın tasarımı dokunma esaslı olarak geliştirilmiş ve ara birim o kadar dozunda ayarlanmış ki işler son derece akıcı ve tıkırında ilerliyor.
 
özellikle edit alanında tüm detaylar gözünüzün önü, elinizin altında bulunuyor. GarageBand”deki sanal enstrümanlar da dokunmatik dünyadaki tuşeye duyarlılık konusunda oldukça başarılılar. Klavyeler, gitarlar, synth”ler hepsi parmaklarınızın hareketlerine anlık cevap verebiliyorlar. ülkemizde bir çok grup ve müzisyenin demo kayıtları sırasında faydalandığı, Sound ekibi olarak bizim de son derece başarılı bulduğumuz bu yazılım, iPad”ler için müzik üretimi dendiğinde akla gelen ilk seçenek olarak dikkat çekiyor. özellikle de demo ve hızlı üretim amaçlanıyorsa. Aplikasyon 4.99 $”lık satış fiyatıyla AppStore”da sizleri bekliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here