Ana sayfa İnternet Dokunmatik ekranlar nasıl çalışır?

Dokunmatik ekranlar nasıl çalışır?

0

Günde 1000 kere tıklıyoruz ama çalışma prensibini bilmiyoruz
 

Belki ilk çıktığı zamanlar iPhone ile birlikte moda olan bu yeni teknoloji çok daha fazla ilgimizi çekiyordu. Gelişen sektör ve ürünlerle birlikte hayatımızın her anındakarşımıza çıkar hale geldi. İlginç ve cezbeden bir durumu kalmadı. Cebimizde, elimizde, masamızda, arabamızda alışveriş merkezinde bilgi merkezlerinde her yerde karşımıza çıkıyorlar.Günde belki 1000″lerce kez dokunduğumuz bu ekranlar hakkında yeterince bilgiye sahip değiliz.

Günün her anı her yerde karşımıza çıkan dokunmatik ekranlar nasıl çalışıyor ?
Dokunmatik ekran türleri neler?
• Rezistif dokunmatik panel
• Kapasitif dokunmatik panel
• Kızılötesi dokunmatik panel
Bu panel çeşitlerimizin özellikleri nelerdir? Nerelerde kullanılır, bunlara bakalım.
 


 
Rezistif dokunmatik panel
En temel mantığı, bir iletkenin direnç boyuyla orantılı olarak değişebilir olmasıdır.Normalde bu tabakalar arasında şeffaf ayıraç sayesinde hava vardır ve buda yüzeylerle temasını önler. Dokunma işleminin algılanması için, öncelikle üst kaplamadaki iletken yüzey ve alttaki dirençli kaplamanın bir şekilde birbiriyle temas etmesi gerekir.

Dokunulan yüzeyle birlikte toplam 6 tabakadan oluşur. çalışma mantığı; ekrana dokunduğunuzda bu iki yüzey dokunulan noktada birleşerek akımda değişiklik yaratıyor olmasıdır. Bu sayede nereye dokunulduğu anlaşılmış oluyor. Buradan alınan veri, kontrolcüde işlenerek ekrana yansıtılıyor. Biraz daha açarsak,yüzeyin X-Y koordinatları olduğunu varsayıp dokunulan yüzeyde 5V”luk bir gerilim geçerken siz bu yüzeye hangi X uzaklığında dokunduysanız, Y değerinde oluşan değişiklikle koordinatları belirlenirken, bu işlemler çok kısa bir sürede gerçekleşir.

 

Rezistif dokunmatik panelin özellikleri nedir?
• Su toz gibi dış etkenlerden etkilenmez ve dayanıklıdır.
• Bu panele daha fazla kuvvet uygulamanız gerekir ve buda hassas çalışmayı zorlaştırır.

Kapasitif dokunmatik panel
Kapasitif dokunmatik ekranda çalışma prensibi olarak ekranın 4 tarafından gerilim uygulanır ve ekran yüzeyinde elektrostatik alan oluşturulur. Ekrana yük depolayabilen bir iletken temas ettirildiğinde bu elektrostatik alanda oluşan değişimi algılayan bir osilatör vardır. Osilatörlerden toplanan veriler işlem birimine gönderilir. Buradan koordinat verisi haline çevrilerek sisteme aktarılır. Bu sistem başta yeni nesil cep telefonları olmak üzere pos sistemleri ve LCD ler gibi birçok cihazda kullanılmaktadır.

Kapasitif dokunmatik panelin özellikleri nedir?
• Rezistif ekrana göre daha hassastır ve daha fazla enerji tüketimine yol açar.
• Parmakla temas sağlamanız gerekir ve rezistif ekranlara göre maliyetlidir.
 


 
Kızılötesi dokunmatik panel
Aslında bu sistemler arasında en basit görüneni kızılötesi dokunmatik paneldir. çalışma prensibi kolaydır. Nasıl mı? Kızılötesi ışık demetleri ekranın bir tarafından diğer tarafına gönderilir.Ekranların kenarlarında bulunan kızıl ötesi LED’ler ve foto algılayıcılar sürekli ışık demetinin bütünlüğünü kontrol eder.Işık geliyorsa sisteme 1, gelmiyorsa 0 komutunu gönderir. Tüm eksenlerde aynı işlemler tekrarlanır. Böylece iki eksende koordinatlar duyargalarla belirlenmiş olur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here