Ana sayfa Makale Doğaya yaklaşmanın en keyifli yolu: Makro Fotoğraf

Doğaya yaklaşmanın en keyifli yolu: Makro Fotoğraf

0

Makro fotoğrafçılık diye adlandırılan yakın plan çekimler, detayların cazibesini ortaya çıkararak fotoğrafçılık dünyasının en büyüleyici alanlarından biri olmuştur

Bahara merhaba dediğimiz bu aylarda doğa mükemmel bir uyanışta, fauna ve floranın tümü taze ve zinde bir şekilde güzellikler sunuyorlar. Bahar gelmiş ve siz de doğa fotoğrafına ilgi duyuyorsanız makro, yani yakın plan çekimlerinden bahsetmeden geçmeyelim.

Yakın çekim fotoğrafların sınırını zorlamaya karar verir, makinenizi objeye iyice yaklaştırır, hatta optik sistemin özellikleriyle belli bir oranda büyütme elde ederek kompozisyonunuzu yapıp, minik objelerin fotoğraflarını çekmeye çalışırsanız makro fotoğrafçılık alanına girmiş olursunuz. Pek çok fotoğrafsever, insan gözünün göremediği kadar küçük detayları fotoğrafladıklarında ortaya çıkan görüntünün cazibesine kapılıp bu alana yönelmiştir.

Makro çekimler büyütme oranı yüksek çekimlerdir, konuya çok fazla yaklaşma ve bu şekilde netlik yapmaya izin veren özel lens ve donanımla gerçekleştirilirler. 1/1 hatta daha büyük büyütme oranlarında fotoğraf çekmeyi sağlarlar. 1/1 büyütme oranı ne demektir? Film kullanan bir analog SLR kullandığınızı varsayalım. çektiğiniz her karede fotoğrafı 24mmx36mm ölçülerinde duyarlı yüzeye kayıt ediyorsunuz demektir. 3cm boyunda bir kelebeğin fotoğrafını çektiğinizi, makro objektifinizin en üst seviyesinde çalıştığınızı ve 1/1 büyütme yaparak fotoğraf çektiğinizi düşünelim. çektiğiniz fotoğraf olan film ve kelebeği üst üste çakıştırdığınızda ne sizin görüntünüz ne de kelebek büyük ya da küçük olmayacak, görüntü tam olarak üst üste çakışacak demektir.

Peki makro fotoğraf çekerken gerekli ekipmanlar neler? Dilerseniz makro fotografiden bahsederken kullanacağımız donanımdan nasıl fayda sağlayacağımızı irdeleyerek devam edelim.

SLR fotoğraf makinesi: Bu tip fotoğraf makinelerinin objektifleri değişebilir, oldukça yüksek çözünürlükte görüntü üretebilirler. SLR makineler, makro fotografide en başarılı sonuçları almanızı sağlayacaklardır zira makro objektif ve size çok fayda sağlayacak daha pek çok donanımı kullanabilme avantajları vardır.

Makro objektif: Yukarıda da bahsettiğim gibi 1/1 büyütme oranına sahip objektiflerdir, yanı sıra odak değerleri her neyse o değerdeki makro özelliği olmayan bir lensin yaptığı tüm işi yapabilirler. örneğin 100mm makro bir lensi mükemmel bir portre lensi olarak da kullanabilirsiniz. Hemen tüm markaların lens ailesinde makro lensler vardır. Bu lensler genellikle; 50-65mm, 100mm ve 180mm gibi odak değerlerindedirler.
• 50mm makro lens: Makro ailesinde net alan derinliği en fazla olan lenstir. Flora (çiçek, bitki) çekimlerinde vazgeçemeyeceğiniz lensiniz olabilir. 1/1 büyütme oranını yakalamak için konuya çok fazla yaklaşmak gerekir, bu durum da fauna (tüm böcekler) çekimlerinde olumsuz sonuçlara neden olur. Pek çok böcek kendisine yaklaşılmasına ancak bir derece izin verecektir.
• 100mm makro lens: Net alan derinliği anlamında 50mm”ye oranla biraz daha sınırlıdır, buna karşılık çok kullanışlı bir lenstir. Hem fauna, hem flora çekimlerinde çok tatminkar sonuçlar sağlayacaktır. Fiyat, performans değerlendirmesinde yüksek puan alır.
• 180mm makro lens: Net alan derinliği anlamında en sınırlı olan lenstir. 1/1 büyütme oranını oldukça uzaktan sağlar. Bu avantajı fauna çekimlerinde tercih nedeni olmasını sağlayabilir. Buna karşın 180mm odak değeri makro çekim haricindeki kullanım oranı anlamında 50 ve 100mm ile kıyasladığımızda oldukça kısıtlı kullanıma sahiptir. Doğa çekimlerinde uzun süreler tüm donanımınızı taşıyacağınızı düşünürseniz, bu lens ağırlığı ve fiyatı nedeniyle tercih sıralamasında biraz daha gerilere düşecektir.
 

 

 

 
 

 

Uzatma tüpü ve körük: Bu donanımla sahip olduğunuz lensleri de 1/1 büyütme oranına kavuşturarak, daha düşük maliyetle makro lens sahibi olabilirsiniz. Makro lenslerinin keskinliklerinin sahip olduğunuz lenslerden çok daha fazla olabileceğini aklınızdan çıkartmayın lütfen. Her iki donanım da optik ve fotoğraf makinesinin arasına takılarak, odak mesafesini uzatır. Bu şekilde konuya daha yaklaşarak fotoğraf çekme imkanı yakalanmış olur ve 1/1 hatta daha yüksek büyütme oranları elde edilebilir. Uzatma tüplerinin kullanımı ve maliyetleri körüklere kıyasla çok kolay ve makuldür.

Close up filtre: Bu filtreler bildiğimiz büyüteçlerdir. Görüntüyü büyüterek yakın plan, makro çekimler yapabilmemizi sağlarlar. Net alan derinliğinde makro objektifler kadar sınırlamaya neden olmazlar fakat büyük bir dezavantajları vardır. Bu filtrelerin pek çoğu konunun orta bölgeleri net iken kenarlara doğru netsizleşmeye başlamasına neden olurlar.
 

 

 

 

 

Tripod (üçayak, sehpa): Makro çekimlerde olmazsa olmaz donanım olarak düşünebiliriz. Bu türden çekimlerde konuya çok yakınsınızdır, elle çekim yaparken 1mm”lik bir titreme bile fotoğraflarınızın netsiz çıkmasına neden olacaktır. Aynı şekilde konuya 1mm”lik yaklaşmanız veya uzaklaşmanız konunuzdaki net bölgelerin anında değişmesine neden olacaktır ki bir kelebeğin gözlerini net yapmak isterken, bunun yerine antenlerini net fotoğraflamak istemeyeceğinize eminim. Aynı şekilde bu küçük titremelerin kadrajınızı istemediğiniz şekilde değiştirecek olduğunu da aklınızdan çıkartmayın, sehpa makro fotoğrafçısının dostudur.

Kablo deklanşör, kumanda, self timer: Kablo deklanşör ve/veya uzaktan kumanda parmağımızla deklanşöre basarken oluşturabileceğiniz titremeyi ortadan kaldırır, bu şekilde sizden kaynaklanan hareket netsizliği olmayan fotoğraflar üretebilirsiniz. Self timer (geciktirmeli deklanşör) kablo deklanşör olmadığı durumlarda bir çözüm olabilir zira bitki çekimlerinde, aksi takdirde self timer”ın deklanşöre basması için geçecek 10sn”de fotoğrafını çekmeye çalıştığınız kelebeğin uçmaması için dua etmek gerekecektir.

Rüzgar ve rüzgarlık:
Havanın rüzgarlı oluşu makro çekimler için büyük dezavantajdır, konunuz durmaksızın titrediği hatta sallandığı için netleme yapmak mümkün olamayabilir. Fotoğraf çekebilmek için 1/250 ve üzerinde örtücü hızlarına çıkmanız gerekebilir. Bu durumlarda fotoğraflayacağınız konunun çevresini bir rüzgarlık veya başka bir cisimle çevreleyerek rüzgarın etkisinden korunmak büyük avantaj sağlayacaktır.
Ring flaş: Objektifin önüne takılır ve doğrudan konuya yönlenmiş olur, saçtığı ışık doğrudan konuyu aydınlatır. Rüzgarlı havalarda yapacağınız makro çekimlerde ciddi avantajlar sağlayacaktır.

Kafa flaşı, harici flaş:
Makinenin üzerine takılarak kullanıldığı pek çok durumda saçtığı ışık konuyu aydınlatmadan dağılacaktır. Paralaks hatasını hatırlarsanız, oluşacak sorunu tam olarak kavramış olacaksınız. Kafa flaşları makinenin üzerine takıldıklarında aydınlatma açısı nedeniyle, genellikle fotoğraf makinesinin 50cm. ötesinden itibaren aydınlatmaya başlarlar. Siz makro çekimde konuya çok yaklaşmış olacaksınız ve konunuz flaşın aydınlatma açısının dışında kalmış olacak. Eğer harici flaşınızı bir infrared tetikleyici veya kablo ile makinenize bağlayıp, uygun açıda elle yönlendirirseniz ışığının doğrudan konunuzu aydınlatmasını sağlayabilirsiniz.
Gelecek sayıda pek çok püf noktasıyla yakın plan çekimlere devam edeceğiz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here