Ana sayfa Haber Doğal afetlere dayanıklı ev konsepti: Biodome

Doğal afetlere dayanıklı ev konsepti: Biodome

0

Romanya merkezli bir tasarım ve inşaat firması, 8,5 büyüklüğündeki depremlere ve saatte 320 kilometre hızla esen rüzgarlara dayanıklı bir “kubbe” ev dizayn etti.

“Biodome” adı verilen konsept ile soğutma ve ısıtmada standart bir binaya göre yüzde 30 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor. En küçüğü 6 metre, en büyüğü 20 metre çapında 20 farklı modeli bulunan Biodome”un en önemli özelliği sık sık yer değiştirilmesine ve istenilen her yere inşa edilmeye uygun olması. Kullanım amacına ve kişiye özel tasarımlara göre fiyatlandırma yapılıyor.

 

Cam ve metalden jeodezik yapısıyla lüks bir görünüme sahip olan Biodome”a kapalı yüzme havuzundan atölye ve laboratuarlara kadar istenilen her şey eklenebiliyor. Tamamen yaşanabilir bir ev haline getirilebiliyor.

Firmanın internet sitesinden yapılan açıklamada, “Hedefimiz, işlevleri görünüşleri kadar önemli olan güzel ve fonksiyonel yapılar inşa etmek. Korunaklı, cam jeodezik kubbeler geleceğin nihai sürdürülebilir, çevre dostu ekolojik evini temsil ediyor. Bu futuristik görünüş birçok açıdan avantaj da sağlıyor. Bir ziyaretçi cazibe merkezinden yaşanabilir eve, kapalı havuzdan uzay gözlemevine, bir okul sınıfından bilim laboratuarına kadar sonsuz olasılıklar sağlıyor” denildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here