Ana sayfa Haber Doğa dostu sonsuz enerji ideali hayal olmaktan çıkıyor

Doğa dostu sonsuz enerji ideali hayal olmaktan çıkıyor

0

Laboratuvarlarda gözle görülmeyecek kadar küçük kablo ve lazer kullanılarak gerçekleştirilen milyonlarca dolarlık dev fizik deneylerinin amacı, rekor seviyelerde nükleer füzyon elde etmek.

Uzmanlar, bu sonsuz doğa dostu enerji kaynağına ulaşmanın çok yakın olduğuna, bu tip buluşların amacın gerçekleştirilmesine yardımcı olacağına inanıyorlar.

Füzyon tepkimeleri, yıldızların merkezinde yer alan hidrojen gibi hafif elementlerin, helyum gibi daha ağır elementler oluşturmak için birbirleriyle çarpışmaları sonucunda ortaya çıkarlar.

Bu tepkimeler sonucunda karbon ve radyoaktif atık gibi doğaya zarar veren etkenler açığa çıkmadan, yüksek miktarda enerji elde etmek mümkündür. 

Bilim insanları aynı zamanda bu deneylerde, daha önce gerçekleştirilen deneylerde elde edilenin tam beş yüz katı  yüksüz atomaltı parçacık olan nötron üretmeyi başardılar. Bu başarı, rekor seviyede bir verim getiriyor beraberinde.

İşlemin küçük ölçekte gerçekleştirilmesi, enerji üretiminin dışında yeni görüntüleme teknikleri gibi bir dizi kullanışlı uygulamaların da önünü açabilecek. 

Colorado Eyalet üniversitesi’nin ‘Advanced Beam Laboratory (İleri Işın Laboratuvarı)’ndaki araştırmacılar bu deneyde, ‘nano-kablolar’ olarak adlandırılan küçük, gözle görülemeyen kablocukları ısıtmak için sıfırdan yaptıkları küçük ama güçlü bir lazer kullandılar. 

Bu düzenekte aynı zamanda hidrojenin iki kararlı izotoplarından biri olan döteryum kaynağı ve nükleer füzyon tepkimeleri için kullanılan bir yakıt kaynağı da yer aldı. 

Deney sonunda helyu ve yüksek enerjili nötronları içeren sıcak ve yoğun bir plazmanın oluşumuna neden olan bir dizi zincir füzyon olayları açığa çıktı. 

Lazer güdümlü kontrollü füzyon deneyleri normalde stadyum büyüklüğünde yapılara konumlandırılmış araçlarla yapılırlar. 

Bu tip deneyler temiz enerji uygulamaları için füzyon elde etme işlemini kolaylaştırmayı amaçlar. 

Colorado Eyalet üniversitesi’nin seçkin bir elektrik ve bilgisayar mühendisliği ve fizik profesörü olan Jorge Rocca’nın liderliğindeki bir öğrenci grubu, bu büyük ölçekli deneylerin aksine, masa üstünde çalışan bir aparat kullandılar kendi deneylerinde. 

Füzyon nötronlarının küçük ölçekte etkin olarak üretilmeleri, materyallerin yapılarınave özelliklerine içsel bir bakış kazandırmak için yürütülen nötron tabanlı görüntüleme ve araştırma işlemlerinde gelişmelerin yaşanmasına öncülük edebilir.

Elde edilen sonuçlar aynı zamanda oldukça yoğun lazer ışığı ile madde arasındaki etkileşimlerin anlaşılmasına da katkıda bulunabilir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here