Ana sayfa Sektörden DJ TARKAN

DJ TARKAN

0

Burcu Baykal, sizlerle dans müziğinin en önemli isimlerini buluşturmaya devam ediyor.  Bu ayki konuğu ise Dj Tarkan.

Burcu Baykal, sizlerle dans müziğinin en önemli isimlerini buluşturmaya devam ediyor.  Bu ayki konuğu ise Dj Tarkan.

Sound: Müziğe olan ilginiz nasıl başladı?

DJ Tarkan: Ailemin müziğe olan ilgisi, benim de ilgilenmeme sebep oldu diyebilirim sanırım. Evin her köşesinde plaklar vardı. Bu plak olayı benim de çok ilgimi çekmiş olacak ki eve her misafir geldiğinde soluğu pikap ya da müzik setlerinin başında alıyordum.

Sound: Elektronik müzik dışındaki müziklerle aranız nasıl? Kendi müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

DJ Tarkan: Her tür müziğe açık oldum küçüklüğümden beri. Hiçbir müzik türü için bu kötü müzik demedim. Ama şu var ki; temiz müzik her zaman tercihim olmuştur. Parçaların çok dolu ya da yoğun olması beni her daim yormuştur. Az da olsa gittiğim mekanlarda sesin çok fazla açık olması da hiçbir zaman hoşuma gitmemiştir mesela.  Ben kendi müziğimi 100% dans müziği olarak adlandırıyorum. Aslında, her ne kadar tüm tarzlar dans müziği olsa da benim her zaman, her yerde çaldığım 100% dans müziği.

 

 

Sound: Ekipman tercihlerinizi öğrenebilir miyiz? 

DJ Tarkan: çok geniş kapsamlı bir stüdyom yok aslında. Günümüzde her yönden iyi bir bilgisayarınızın ve onun yanında bir MIDI controller”ınızın olması, iyi müzik yapmanız için yeterli diye düşünüyorum. Mikser olarak Pioneer DJM 800 kullanıyorum. çıkar çıkmaz evime de aldığım ve çok alıştığım bir mikser. Ses çıkışının önceki Pioneer mikserlere oranla daha iyi olması, her kanalın ve ses çıkışlarının ayrı ayrı net olarak gözükmesi, ( bu tüm Pioneer mikserlerde bu şekilde gerçi) potans boylarının ne uzun ne de kısa yani ideal boyutta olması, bir DJ için en önemli şey olan tonlama takımı olan bas, mid ve tiz düğmelerinin birbirine olan uzaklık mesafesinin de yine çok ideal bir boyutta olması, her zaman Pioneer serisi mikserlerini tercih etmemin sebepleri olmuştur. Turntable olarak  Technics 1200 ya da 1210 tercih ediyorum. Her ne kadar artık maalesef pikap kullanmıyor olsak da yıllarca bu model pikapları kullandım.  Evimde de bulunan modeller bunlar oldu hep. Karşıma ilk çıkan marka da Technics oldu zaten. Seneler sonra, DJ”lerin kullanabileceği farklı markalarda pikaplar üretilmeye başlandı ama bence hiçbiri, Technics”in yanından bile geçemedi.  Cd Player olarak da  Pioneer CDJ 1000 veya 800 kullanıyorum. çok Cd player denedim ama tercihim bundan yana. Pioneer, tüm özellikleriyle çok rahat kullanılabilen Cd çalar modelleri üretiyor. Her zaman, her yerde bunu herkese de söylerim: Sponsorum Pioneer olsa, ancak bu kadar tavsiye ederdim insanlara bu markayı. Hoparlörlere gelince:  Function One, tüm kulüplerde görmek istediğimiz hoparlör markası diye düşünüyorum. Her yönden tertemiz ve net sesiyle hiçbir şekilde rahatsızlık vermediği gibi insanları da Dj”in dışında havaya sokabilecek en önemli etken diye düşünüyorum. Kulaklık olarak  SONY MDR-V 600 ‘ü tam on beş seneden beri kullanıyorum. Bugüne kadar beni her yönden memnun etmiş bir kulaklık modeli. Hiçbir şekilde başka herhangi bir kulaklık arayışına gitmedim. O nedenle teşekkürler Sony! Ses Kartı olarak, Creative Audigy 4  kullanıyorum, ama bu konuda, diğerlerinde olduğu gibi iddialı değilim. Yıllar önce aldığım ses kartı bu, halen de bunu kullanıyorum. Ama daha iyisi varsa tavsiyelere kesinlikle açığım!

 

 

 

Sound: Şu günlerde hangi label, DJ ve prodüktörleri takip ediyorsunuz?


DJ Tarkan:
Aslında samimi olarak cevap vermek gerekirse, gerçekten herhangi bir plak şirketini ya da prodüktörü hiçbir zaman takip etmedim. O kadar çok iyi müzik var ki piyasada. Bunun dışında V-Sag ile birlikte kurduğumuz ”No Smoking” adlı plak şirketimize gelen bir ton parça var. Aynı zamanda dünya üzerinde bağlantıda olduğumuz bir ton prodüktör ve yine bir ton plak şirketinden gelen promolar var. ?öyle bir gerçek de var; bir ay içerisinde bize ulaşan parçaların belki de %50″sini dinleyemiyorum daha doğrusu indiremiyorum bile diyebilirim. Yukarıda da söylediğim gibi yapılacak o kadar çok şey var ki fakat bir günde yalnızca 24 saat var. ‹şler hep çoğalıyor ama zaman hep aynı. Nasıl yetişeceğiz?

Sound: En sevdiğiniz enstrüman nedir?

DJ Tarkan: Davul!Küçükken hep davul çalmak istemişimdir. Kalemlerle hep masada ya da masa lambalarının üzerinde ritm tuttuğumu hatırlıyorum.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here