Ana sayfa Donanım DJ”lere Dijital Mikser

DJ”lere Dijital Mikser

0

Behringer”in daha önce piyasaya çıkardığı DJ mikserlerinin arasında üstün bir kaliteye ve kullanışlılığa sahip DDM4000, aynı zamanda firmanın ilk 32 bitlik dijital DJ mikseri.

DDM4000″ün kontrol yüzeyi mikrofon, kanal ayarları, sampler, crossfader, BPM ve efektler, kulaklık ve ana ses kontrolleri bölümleri olmak üzere 6 ana bölümden oluşuyor.

DDM4000″de her birinde birer tane stereo line-in ve pikap girişi olan 4 kanal ve iki mikrofon girişi var. XLR tipindeki mikrofon girişlerinde de kazanç kontrolü yapabiliyorsunuz. Mikrofon bölümünde kazanç kontrolü, bas-orta-tiz olmak üzere üç kanallı ton kontrol devresi, mikrofon efektlerini seçmeye yarayan kontroller ve mikrofon seviyesini, geri planda çalan müziğin seviyesine göre otomatik olarak ayarlamaya yarayan TALK ON tuşu yer alıyor. DJ”ler için çok akıllıca düşünülmüş bu özellik sayesinde müziğin herhangi bir anında sesinizin rahatça duyulmasını sağlayabiliyorsunuz.

 

Her kanal için bir kazanç kontrolü, bas-orta-tiz olmak üzere üç kanallı ton kontrol devresi ve ton kontrol ayalarını saklamaya yarayan 3 bellek tuşu bulunuyor. Böylece istenilen kanalın ton kontrol ayarları saklanarak istendiğinde bu ayarlara dönmek bir tuşa basarak gerçekleşebiliyor. Kanalların seviyesini kontrol eden sürgülü potlar inanılmaz bir hafiflikte ve sanki nerdeyse hiç sürtünme olmaksızın hareket ediyor. Behringer”in kullandığı optik sistem sayesinde bu potların bozulması veya kir ve tozdan dolayı istenmeyen sesler üretmesi nerdeyse olanaksız. Her kanaldaki sürgülü potun hemen yanında yer alan 3 konumlu curve ayarı ise sürgünün hareketlerinin ses seviyesini 3 değişik şekilde artırıp azaltabiliyor.
 
 

örneğin, ayar MID konumundayken, ses doğrusal olarak artıp azalırken, SHARP konumunda, sürgülü pot aşağıdayken yavaş yavaş sesi artırıp azaltırken, pot üst yarıdan yukarı çıkarıldığında çok hızlı bir şekilde sesi artırıp azaltıyor. Böylece her kanal için ayrı ayrı ses seviyesi kontrolüne dinamik kazandırmak mümkün olabiliyor. Her kanal üstünde yer alan PFL tuşları da kanaldaki sesi kulaklıktan dinlemek için
kullanılabiliyor.

 

 

Aslında DDM4000, üstünde yer alan 2 bellekli sampler”ıyla basit bir mikser olmaktan öte bir tasarıma sahip. Sampler”ın kullanımı oldukça kolay. RECORD/IN tuşuna basarak, istenilen kanal, mikrofon veya master çıkışından, 2 ayrı belleğe sonsuz modda 32 saniyeye kadar kayıt yapabiliyorsunuz. Sampler bölümünde ayrıca kaydedilen sampler”ları tersten, normal veya döngü halinde çalmaya yarayan ve crossfader”a atamaya yarayan tuşlar var. Ayrıca sampler”a kaydedilmiş bir sesi dinlerken yine bu bölümde yer alan SMP FX ON tuşuna basıldığında, ses sanki bir pikaptan çalınırken plağa elle dokunularak durdurulmuş gibi bir etki yaratıyor. Tuşa tekrar basıldığında müzik kaldığı yerden devam ediyor.

DDM4000″in crossfader bölümünde yine optik olarak çalışan bir sürgü var. Sola ve sağa hareket ettirildiğinde A ve B bölümlerine atanan kanallardaki veya sampler”daki sesler arasında geçiş sağlayan crossfader herhangi bir bozulmaya karşın kolayca değiştirilebilir şekilde tasarlanmış. Sürgülü potta bir arıza olduğunda, kenarlardaki vidaları sökerek yenisiyle değiştirebiliyorsunuz. Crossfader bölümünde yer alan curve ayar düğmesiyle, kanallarda olduğu gibi sürgülü potun hareketinin etkisini ve sağ sol bölümler arasındaki geçiş hızını ayarlayabiliyorsunuz.

Turuncu renkte hoş bir ekrana sahip olan BPM ve efektler bölümünde ise aynı anda kullanılabilen iki ayrı efekt ünitesi, BPM sayıcı ve MIDI clock yer alıyor. Ekrandan BPM değerlerini, efekt isimlerini ve parametrelerini ve kanal atamalarını görebiliyorsunuz. Yine bu bölümdeki kontrol düğmeleriyle efektleri istenilen kanallara atamak, efektlerin parametrelerini ve BPM ayarlarını değiştirmek mümkün. DDM4000″de mikrofon için compressor, enhancer, gate ve limiter efektlerini diğer kanallar için ise BPM ile senkronize olan flanger, filter, phaser, delay, echo, pitch, bitcrusher ve reverb efektlerini seçebiliyorsunuz.

MIDI bağlantısı sayesinde DDM4000 herhangi bir DJ yazılımı için bir MIDI kontrolcüsü olarak çalışabiliyor. Mikser”in üstündeki tüm kontrol düğmeleri veya tuşlar, yazılıma MIDI bilgisi gönderilebilecek şekilde programlanabiliyor. Yine MIDI”den bağlanabilecek drum makinesi gibi diğer cihazlarla BPM senkronizasyonu kurmak mümkün.

Toplam 4.2 kilo ağırlığındaki DDM4000, bazı tuşlarının çok küçük olması dışında metal kasası ve optik sürgülü potlarıyla bozulması oldukça güç ve zor koşullara dayanıklı bir tasarıma sahip görünüyor. Kutusundan çıkan metal parçalarla DDM4000″i rack”e monte etmek de mümkün.

Sonuç
İlk bakışta biraz karışık gözükse de fazla sayıdaki kontrol tuşuna ve ayarlara kolayca adapte olunabiliyor. özellikle üstündeki tüm ayarların bir tuşla kaydedilip istenildiğinde geri çağrılması, cihazın üstündeki kontrollerin sayısı düşünüldüğünde inanılmaz bir kolaylık. DDM4000″de kullanılan dijital teknoloji sayesinde sadece birkaç saniye içinde istediğiniz ayarlarla miksinize başlayabilirsiniz. Optik potlar, değiştirilebilen crossfader bölümü ve kullanımı çok basit olan sampler”ı sayesinde DDM4000, yaratıcılığın sınırlarını zorlayan DJ”ler için vazgeçilmez bir mikser.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here