Ana sayfa Sektörden DJ Emrah İş

DJ Emrah İş

0
S: İnsan elektronik müzik dinleyerek başlamaz hayata. Sizin müzik maceranız nasıl başladı ve ne zaman, “tamam, benim alanım budur” dediniz?

DJ Emrah İş: Biraz klasik olacak ama gerçekten ufak yaşta müziğe olan sevgimle başladım. çocukken kulağıma hoş gelen her turlu melodiyi defalarca dinler, kasetlerle ve teyplerle oynarmışım. Sonra o oynadığım kasetleri lise yıllarında birbiriyle uyumlu geçmeyi denemeye başladığımı, okul radyosunu ve ”Hakan Gündüz” disko kaset serilerini takip ettiğimi hatırlıyorum ve sonuç olarak buradayız.

S: Emrah İş, çaldığı müziği nasıl tanımlar? Canlı set up’ında nelere yer verir? Mekanı nasıl ayaklandırır?

DJ Emrah İş: Sanırım çaldığım tarza Commercial House/Electro House diyebiliriz. Her ne kadar böyle bir resmi tarz olmasa da : ) çalarken rider olarak; minimum 3 adet Pioneer CDJ 1000MK3 ve Pioneer DJM 800 istiyorum . Hala eski kafalı olduğum içinde CD çalmayı tercih ediyorum. Case karıştırmak hoşuma gidiyor ama eski günlerdeki plak case’lerini de özlüyorum tabi.

 

S: Parça üretirken nelere dikkat edersiniz? öncelikleriniz nelerdir?

DJ Emrah İş:  Yapmaya çalıştığım müzikle ,çaldığım müzik çok yakın aslında. Kısaca radyo ve televizyon hitleri yakalamaya çalışıyorum. Parça üretirken ilk dikkat ettiğim şey; yeni jenerasyon seslerden faydalanmak ve akılda kalacak melodiler üretmek . öncelik tabi ki kaliteden yana. Titiz çalışmak her zaman başarıyı getirir bence.

S: Prodüksiyon esnasında, VST plugin”lere, synth’lere çok fazla işiniz düşüyordur. En beğendikleriniz, kullanmayı tercih ettikleriniz hangileri ?

DJ Emrah İş: Son dönemlerde favori programım; Lennar Digital – Sylenth 1 çünkü deminde söylediğim gibi günümüz sound’larını gayet başarılı yakalamışlar. Bunun haricinde çok sık kullandığım diğer programlar; Rob Papen – Blue ve Predator, Arturia -Minimoog V ve  klasiklerden Ex24 ve Nexus. Ritm yazmak için Ultra Beat tercihim ve bas gitar tercihim de Spectrasonics – Trillian.S: Ekipman tercihlerinizi öğrenebilir miyiz?

DJ Emrah İş:  DJ mikserleri ve cd player’larında kesinlikle tek tercihim Pioneer ‘dır. DJ ve profesyonellerin dilinden ve ihtiyaçlarından gayet iyi anladıklarını düşünüyorum. Stüdyo hoparlörlerim KRK Rockit 5. Bunları tercih etmemin sebebi club sound’una yakın karakterleri olmaları. Stüdyo kulaklığım Audio Technica ATH-M50; birçok dergi ve ünlü prodüktör tarafından da sayılı kulaklıklar arasında gösteriliyor . Dj performanslarımda da Sennheiser Hd 25-1 2 kullanıyorum. çok flat ve desibeli yüksek olduğu için onu tercih ediyorum. Stüdyo ses kartımı henüz yenileyemedim ama şu an M-Audio Fast Trackpro kullanıyorum. Diğer tüm prodüksiyonlarımı Mac G5’ de ve parcalarımı da Logic Pro 9.1.1 ‘de yapıyorum . Bence herkesin anlayabileceği ve çok rahat bir kurulumu var Logic’in. Kendi efektleri ve makineleri de gayet başarılı ve yeterli.

 

S: Romanya’nın ünlü prodüktörlerinden Delyno ile Private Love adlı yepyeni bir parça yaptınız. Bu birliktelik nasıl gerçekleşti? Ayrı ülkelerde, beraber müzik üretmek nasıl bir deneyimdi?

DJ Emrah İş:  Delyno ile ben yaklaşık 2 sene önce tanıştım. Konuşma dillerimiz ayrı olmasına rağmen; müzik dillerimiz aynı oldu. Internet üzerinden defalarca yollayıp dinleyerek bu sonuca vardık : ) Aslında bunun müzikle de pek alakası yok; klasik olacak belki ama insan istedikten sonra, herşeyi başarabilir. Parçadaki sürpriz sazlar, her şeyin ipucunu veriyor aslında. İlk önce ben parçayı vokal melodisi olmadan yapmıştım. Şu anki durumunu hayal bile etmemiştim aslında. Daha sonra dinlemesi için parçayı Delyno’ya yolladığımda, o gün tesadüfen stüdyosunda bulunan Loo Loo diye bir kız; parçayı duymuş ve mırıldanmaya başlamış. Delyno da hemen kayda girip, parcayı kıza okutmuş. Daha sonra bana geri yolladığında muhteşem sürprizi gördüm ve çok beğendim tabi ki. Genel alt yapılarını ve ritmlerini ben topladıktan sonra; bizim kendi enstrümanımız saza benzeyen bir sesle aradaki melodiyi yazdım ve sonuçta ortaya muhteşem bir aşk parçası çıkmış oldu. Radyolardan ve insanlardan süper tepkiler aldım. çok yakında o parçanın remix’lerini de hazırlayacağım inşallah.

 

S: Şu günlerde hangi label, DJ ve prodüktörleri takip ediyorsunuz?

DJ Emrah İş: Son dönemde DJ ve prodüktör olarak yakından takip ettiğim isimler ; beraber de çaldığım David Guetta , House müziğe muhteşem bir tarz kazandıran Afrojack ve gerçekten müzik dehaları olduklarına inandığım Swedish House Mafia var. Label olarak da her zaman yakından takip ettiğim; yine beraber çaldığım Roger Sanchez’in ”Stealth Records”ı , ” Dirty Dutch Records ” ve ”CR2 records” var. Tavsiye ederim hepsini.

S: Son projelerinizi öğrenebilir miyiz?

DJ Emrah İş:  çok yakında EMI’den ”I love Istanbul ” adında ; içinde benimde bir parçamın olduğu , 2. compilation dans albümüm çıkıyor.)İçinde yaklaşık 11 adet dans parçası düşünüyoruz ve yüksek ihtimalle mix’li bir cd olacak. İlk albümümden aldığım tepkiler doğrultusunda; insanlar benden canlı setlerimde çaldığım gibi bir ürün bekliyor. O yüzden 11 adet dans parçasını mixleyip o şekilde sunmak istiyorum. Ama bu 11 parça tamamen sürpriz ve her biri dünya devi olacak . Tek verebileceğim ipucu ; daha evvel beraber aynı sahneyi paylaştığım isimlere yer vermek istediğimdir.  İsminin ”I love Istanbul” olmasının nedeni de; yaşadığım şehre aşık olmam ve yurt dışında da tanıtmak istemem. EMI etiketli olması itibariyle ; albüm yurt dışında da satışa sunulacak çünkü ve bu seriyi yıllar boyunca devam ettirip bu konuda dünya çapında bir compilation serisi yaratmak en buyuk hayalim . Onun haricinde Beatport ve itunes gibi digjital store’larda da değişik parçalarım çıkmaya devam ediyor. Bunları da kendi label’ım olan Unilife Records’ın myspace sayfasından takip edebilirsiniz (www.myspace.com/uniliferecords). Dünya ile bağlarımı kendi label’ımdan da devam ettiriyorum çünkü Türkiye için müzik yapmakla , dünya için müzik yapmak arasında korkunç uçurumlar var. Maalesef biz biraz bu konuda geri kalmış durumdayız ama hızla yeni müzikleri ve sound’ları ülkemize tanıtmaya da çalışıyoruz. Sound

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here