Ana sayfa Makale Dizüstülerde Wi-Fi’den sonraki devrim: LTE PC’ler

Dizüstülerde Wi-Fi’den sonraki devrim: LTE PC’ler

0

Sürekli açık bilgisayarlar LTE”ye sürekli bağlı olacaklar ve oldukça uzun bir pil ömrü sağlayacaklar. İlk örnekler HP ve Asus”tan geldi. Qualcomm geçtiğimiz ay, dizüstü bilgisayarların geleceği konusunda oldukça büyük bir açıklama yaptı. İşlemci üreten şirketin, geçtiğimiz yaz düzenlenen Computex’den bu yana PC pazarına girmesinden bahsediliyordu, ancak geçen ay bu yeni ürünlerin gerçekte neler olacağını duyurdu.

Qualcomm, akıllı telefonlarda kullanılan bir işlemci olan Snapdragon 835“i yeni bir Windows 2-in-1 serisinde kullandıracak. Bunlara “Sürekli Bağlantılı PC”ler” veya “mobil PC’ler” deniyor ancak fikir aynı – LTE bağlantısı ve şaşırtıcı bir pil ömrü olan bir bilgisayar.

 

Qualcomm’a göre, tüketicilerin aslında cihazlarından istedikleri şey daha iyi bir performans değil, daha fazla bağlanabilirlik ve daha iyi bir pil ömrü. Şimdiye kadar duyurulan iki cihaz da, HP Envy x2 ve Asus NovaGo, sürekli LTE bağlantısı ve 20 saatlik bir pil ömrüne sahip olacak.

Akıllı telefon aşılanmış dizüstü

Bu sadece başlangıç. Qualcomm yöneticileri, Sürekli Bağlantılı PC’nin şarj etmeden bir hafta boyunca çalışabildiğini söylediler. Bu saçma gelebilir, ancak büyük bekleme süresi bunu mümkün kılan şeylerin bir parçası. Hem Asus hem de HP cihazlarında 700 saat veya daha fazla bekleme süresi iddia ediliyor. Bir başka deyişle, bu yeni dizüstü bilgisayarlar modern akıllı telefonlar ve tabletler gibi çalışacak. Pil, kullanılmadığında harcanmayacak.

Akıllı telefon bağlantısı Sürekli Bağlı PC’lere aktarılıyor. Wi-Fi bağlantısı dizüstü bilgisayara gelmeden önce kullanımı oldukça sınırlıydı. Dizüstü bilgisayarlar çoğunlukla seyahat ederken çalışmak isteyen yöneticiler tarafından kullanılıyordu ve bir Ethernet bağlantılı ofisten diğerine geçmeyi umuyorlardı. Wi-Fi, kafeler, oteller ve uçaklarda kullanıma açılarak dizüstü bilgisayarı kökten değiştirdi.

 

Aynı şekilde, bu Sürekli Bağlı PC’ler, 2-in-1 PC’de daima eksik olan unsur olabilirler. Sonuçta, pil ömrü ile Wi-Fi’den sürekli endişelenmeniz gerektiğinden taşınabilirlik ne kadar anlamlıdır? LTE ile dizüstü bilgisayarlar, genellikle parkların, barların, otobüslerin ve arabaların arka koltuklarında, fazla kullanılmadıklarğı yerlerde görülmeye başlayabilirler.

Qualcomm, bunun, herkesin internete bağlanma şeklini köklü bir değişime uğratabileceğini düşünüyor. çoğu PC”leri Internet”e bağlamak gerektiği için Wi-Fi yaygınlaştı. Peki, çoğu PC’ler mobil verilere bağlanabilse ne olur? Wi-Fi aniden daha az gerekli hale gelebilir, kafe sahiplerini de, hotspot”ları nasıl çalışır vaziyette tutacağı konusunda endişe etmekten kurtarır. 

Ancak bu gelecek gerçeğe dönüşürse, hepimiz mobil veri taşıyıcı şirketlere daha fazla bağımlı olacağız demektir. 

LTE’de bir PC’nin, bir çok kişinin erişemeyeceği bir fiyatla, 50-100 TL”lik aylık veri kullanımına yol açacağını düşünmek kolay. Fiyatlandırma, bu yeni ürünleri ya olduracak ya da öldürecek, sahip oldukları etkinin ne kadar önemli olduğunu göreceğiz. Tüketiciler, akıllı telefonları için zaten ödeme yaptıkları pahalı bir LTE bağlantısı ile çok fazla sorun olmadan bir dizüstü bilgisayardan da bağlanabilirler. 

 

HP Envy x2 uzun pil ömürlü Windows dizüstü
Yeni duyurulan HP Envy x2, en taşınabilir bağlantılı bir cihaz olacak şekilde tasarlanmış. Qualcomm Snapdragon 835 işlemci, 4G LTE bağlantısı ve 20 saate kadar pil ömrü sağlayan HP, gittiğiniz her yerde ve istediğiniz süre boyunca güvenilir internet erişimi sunuyor.

Surface Book 2’nin 15 saatlik pil ömründen etkilenmiştik, HP’nin Envy x2 için 20 saatlik pil ömrü iddialarıyla bu konu yeni bir zirve yaptı. Aslında HP bunun, sökülebilir bir Windows PC’de dünyanın en uzun pil ömrü olduğunu iddia edecek kadar ileri gidiyor. özellikle ideal senaryolarda onunla yarışan başkaları da olabilir, ancak bu, yeni HP konvertibl tabletin çarpıcı bir özelliği.

Bu verimliliğin büyük bir kısmı, Qualcomm Snapdragon 835’in mobil işlemci olarak kullanılmasından kaynaklanıyor. HP Envy x2, Asus NovaGo’nun yanı sıra, bu çipi kullanan ilk dizüstü bilgisayarlardan biri. Diğer özellikleri arasında 12,3 inç diyagonal 1,920 x 1,200 ekran, 8GB LPDDR4X bellek ve 256GB’a kadar katı hal depolama alanı yer alıyor.

 

“Sökülebilir bir PC” olarak, cihazı tablet moduna sokmak için klavyeyi ayırabilirsiniz, ayrıca farklı yazma konfigürasyonları için 110 – 150 derecede dizüstü bilgisayar moduna getirebilirsiniz. Karanlık ortamlarda yazmaya yardımcı olması için klavye arkadan aydınlatmalı ve daha hızlı girişi kolaylaştırmak için 1.3 mm’lik hafif bir yüksekliğe sahip.

HP’nin Envy x2″deki satış noktasının bir diğer önemli bileşeni de bağlanabilirliktir. En yeni Wi-Fi standartlarını desteklemenin yanı sıra, yerel bağlantı olmadan kablosuz verilere de bağlanabiliyor. 4G LTE-Advanced desteği sayesinde, nereye giderseniz gidin hemen hemen her yerde yüksek hızlı geniş bant internet sağlayabilir ve dünyanın daha az bağlantılı olduğu yerlerde daha yavaş hızlar için destek sağlayabilirsiniz.

Konvertbl tabletin birlikte geldiği işletim sistemi, diğer sürümlerden daha iyi hale gelen Windows 10 S’dir. Bununla birlikte bu, diğer kısıtlamalar arasında yalnızca Windows Mağazası uygulamalarını desteklediği anlamına da geliyor.

Taşınabilirliği amaçlayan bir cihazdan beklediğiniz gibi, HP Envy x2’nin fiziksel tabanı küçük. Tablet modunda sadece 700 gr ağırlığında, alüminyum çerçevesi en ince noktasında 7 mm. Klavyenin kendisi 500 gr ağırlığında, bu nedenle klavye takılı haldeyken tüm cihaz 1,2 kg kadar.

HP Envy x2, 2018 baharında satışa sunulacak, fiyat ve diğer bilgileri o zaman açıklanacak.

 

Asus NoVaGo yüksek indirme hızları vaat ediyor 
Asus, NovaGo”yu dünyanın ilk gigabit LTE özellikli dizüstü bilgisayarı olarak sundu. Son yıllarda akıllı telefonun yükselişi Internet erişimi açısından beklentilerimizi de yükseltti. Mobil bağlantıların bir ev Wi-Fi bağlantısından daha yavaş ve daha az istikrarlı olacağı varsayılmıştı – ancak her zaman açık ve bağlı olan donanımdaki yeni dalga bazı şeyleri değiştirmeye çalışıyor.

Asus NovaGo, bir gigabit Qualcomm Snapdragon X16 LTE modemine sahip. Şirket, cihazın ev Wi-Fi’sinin normal olarak yönetebileceğinden daha iyi indirme hızları sağladığını iddia ediyor: İki saatlik bir filmin 10 saniyede indirilebileceği bildirildi. Dizüstü bilgisayar, Qualcomm Snapdragon 835 mobil PC işlemcisi ile çalışıyor. Tek bir şarjla 22 saate kadar, modem bekleme modundayken 30 gün süreyle çalışabiliyor. Ayrıca, uluslararası seyahatler yaparken kullanıcının hazırlıksız yakalanmamasını sağlamak için dahili bir eSIM özelliği de var.

Şirket temsilcileri cihazın tanıtım etkinliğinde, “Bugün kişisel bilgisayarların yeni bir çağının başlangıcıdır ve ASUS, Qualcomm Technologies ve diğer iş ortaklarıyla, Snapdragon PC’lerde her zaman bağlı Windows için bu yeni alanı geliştirmenin yolunu açmaktan gurur duyuyor. Asus NovaGo, dizüstü bilgisayar bağlantısı ve verimliliği kavramını yeniden tanımlıyor. Dünyanın her yerinden, her zaman, yeni gigabit LTE ağıyla bağlanan ilk dizüstü bilgisayarı sunuyoruz” dediler. 

 

NovaGo, sürekli açık ve bağlı bilgisayarların oluşturduğu yeni bir bilgisayar kategorisinin bir parçası. Mobil internet bağlantısından beklenebilecek olanları geliştirirken, bu sistemler aynı zamanda bir akıllı telefonun kolaylığını sağlamayı da amaçlıyorlar. Kullanıcılar bir düğmeye dokunarak NovaGo’yu uyku modundan uyandırabilir ve dizüstü bilgisayar bir akıllı telefonun yaptığı gibi harekete hazır hale gelebilir. Uykuda iken, e-postaları ve bildirimleri kontrol etmek için aralıklı olarak uyanır ve diğer benzer görevleri yerine getirir.

Dokunmatik arayüzlerin ve 2-in-1 tipteki cihazların piyasaya sürülmesi Windows dizüstü bilgisayar pazarında büyük bir etki yarattı. Şimdi, üreticilerin bağlantı ve özel uyku modları açısından akıllı telefonlardan ilham aldığını görüyoruz – sonuçlar daha verimli olmamıza yardımcı olabilir. Asus, 4GB RAM ve 64GB depolama alanıyla gelen $599″lık sürümle başlayarak iki konfigürasyon sunuyor. İkinci konfigürasyon $799’dan başlıyor ve 8GB RAM ve 256GB depolama alanı ile geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here