Ana sayfa Haber Dizüstü PC”lere parmak sensörü geliyor

Dizüstü PC”lere parmak sensörü geliyor

0

Gece yaptığımız bir haberde üreticilerin güvenlik ve şifreleme sistemlerinde standartlarını değiştireceğini söylemiştik. Bu konuyla ilgili bir haber daha ortaya çıktı. Gelişmelere göre yeni nesil dizüstülerde (büyük ihtimal ultrabook‘larda) “touchpad” üzerinde ayrıca bir parmak izi okuyucusu bulunacak. Bu donanım sadece güvenliği değil PC’nin kullanıcısının sağlığını ve diğer durumunu öğrenmek için de kullanılacak. İş, bilgisayarlara sağlık donanımları eklenince, Google‘ın da planları içerisinde olan sağlık donanımları olunca işin içerisinde Google olduğu fikiri de akıllara gelmiyor değil. Fakat bu konuda ana fikir, günlük ulaşılabilir teknoloji cihazlarında 2015 itibariyle bütün standartları değişeceği. 

Yeni standartlar, şifre unutmalarını geride bırakacak olması avantaj fakat, parmak izi teknolojilerinin halen tartışılır olduğu bir gündeme, böyle bir haber eklendiğinde teknoloji gündeminde yoğun ve kafa karıştırıcı bir gündem bizleri bekliyor. Bu parmak izi ve benzer sensör teknolojisiyle ilk olarak iPhone’larda tanışmış, hep olduğu gibi güvenilirliği tartışma yaratmıştı.

Bu konuda ilk girişimi, hem duyumlarıma göre, hem de kişisel olarak Asus, Samsung ve Lenovo‘dan bekliyorum. 2015 yılı içerisinde yapılacak bilişim ve teknoloji fuarlarında bunun gibi tanıtımlara tanıklık edebiliriz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here