Ana sayfa Donanım Dizüstü dünyasında üçüncü boyut!

Dizüstü dünyasında üçüncü boyut!

0

Dizinizin üstünden fırlayan teknoloji…
 

Teknoloji dünyası özellikle şu son iki yılda derinlik kazandı. Onlarca yıldır 3 boyutlu görüntü teknolojisi üzerinde çalışmalar yapılıyor, basit yapıdaki örnekleri kullanıcıların huzuruna sunuluyordu. Fakat özellikle 2009’dan itibaren 3DTV’lerin yaygınlaşmaya başlaması, mevzubahis teknolojinin de firmaların ilgi odağı haline gelmesini sağladı. 3D artık hemen her yerde karşımıza çıkıyor.
 
3D
 
Cep konsollarından cep telefonlarına, tablet bilgisayarlardan dizüstü bilgisayarlara kadar üç boyutlu ekrana sahip ürünler bir bir piyasaya sürülüyor. 3D görüntü imkanı sağlayan dizüstü bilgisayarlar ise, bu geniş ürün yelpazesi arasında en ön plana çıkanlar arasında yer alıyor. Zira 3D desteği ile birlikte bir dizüstü bilgisayarı, gerek multimedya gerek performans açısından rakiplerine fark atıyor. o halde biz de üç boyutlu görüntü imkanı sunan dizüstü bilgisayarlara şöyle bir göz atalım. Bu teknolojide bizleri neler bekliyor en ince ayrıntısına kadar öğrenelim!

 

Toshiba Qosmio F750

Gözlüksüz 3D dünyasını dizüstü bilgisayarlara taşıyan firmalardan biri olan Toshiba, Qosmio F750 modeli 3D dizüstü bilgisayarını dünya ile aynı anda Türkiye’de basına tanıttı. Qosmio F750 ile birlikte Toshiba, 3D dünyasını en etkin şekilde kullanıcıya sunmayı amaçlıyor. Değiştirilebilir görüntüyü ayırmak ve sağ/sol göze yönlendirmek için iki adet paralaks aktif mercek kullanan Qosmio F750, 3D görüntü için ekranın tam karşısında olma zorunluluğuna da son veriyor.

   toshiba qosmio f750
3D yüz izleme teknolojisine sahip web kamerası sayesinde ekran karşısındaki kullanıcının yüzünü tespit ederek, geniş bir 3D seyir imkanı sunuyor. HDMI aracılığıyla cihazı 3DTV’ye bağlamak mümkün. Qosmio F750’nin en büyük yeteneklerinden biri de, hem 3D hem de 2D görüntüyü kullanıcıya aynı anda sunabilmesi. Bu teknoloji, tahmin edersiniz ki yalnızca gözlüksüz 3D ekranlarda mümkün. Qosmio F750’de 3D film izlerken, diğer taraftan 2D olarak internette gezinebilir, işlerimizi halledebiliriz. Kırmızı ve beyaz renk seçenekleriyle gelen Qosmio F750, Intel Core i7 işlemci kullanıyor. LED arka aydınlatmalı TruBrite Full HD gözlüksüz 3D ekranının boyutu 15.6 inç. Sistemin dahili hoparlörü ise Harman Kardon imzası taşıyor. 31.1 mm inceliğindeki Qosmio F750, yalnızca 3.15 kg ağırlığında.
 
hp envy 17 3d   HP Envy 17 3D

3D teknolojisini dizüstü bilgisayar dünyasına başarılı bir şekilde taşımayı başaran HP Envy 17 3D, gözlüklü 3D deneyimini performans ile birleştirerek kullanıcıya sunuyor. Envy’nin yüksek ses kalitesi de bu teknoloji şovuna önemli destek sağlıyor. Stereoskopik görüntü sunan Envy 17 3D, ince yapısı ve şık tasarımıyla da beğenimizi kazanmayı başardı.

Active-Shutter 3D gözlükle birlikte gelen Envy’nin dahili Blu-ray sürücüsü, 3D filmleri rahatlıkla izleyebilmenize olanak sağlıyor. Envy serisi ile birlikte başarılı bir çıkış yaşayan HP’nin, 3D dünyasına yaptığı bu yatırım, büyük bir alkışı hak ediyor. 17.3 inç büyüklüğündeki Ultra BrightView Full HD ekrana sahip olan Envy 17 3D, Beats Audio teknolojisiyle de müzik tutkunlarına hitap etmeyi başarıyor. Intel Core i7 işlemciye sahip olan Envy 17 3D, 6GB bellek kullanıyor. Grafik çözümü olarak ise ATI Mobility Radeon HD 5850’yi tercih eden Envy 17 3D’nin 2×500 GB (7200 rpm), yani 1 TB Dual kapasitesi bulunuyor.

 

Sony Vaio F VPCF21Z1E

Piyasaya sürdüğü 3D televizyonlarla adından söz ettiren Sony, 3D ekran üzerindeki yeteneklerini dizüstü bilgisayar dünyasında da kullanıcıların huzuruna sunuyor. Vaio’nun F serisine eklediği VPCF21Z1E kod adlı 3D dizüstü bilgisayar, Full HD 3D dünyasını işlevsellikle tanıştırmayı amaçlıyor.

   sony vaio f VPCF21Z1E
Tek tuşla 2D görüntüden 3D görüntüye geçiş yapabilmeye olanak sağlayan Sony Vaio F VPCF21Z1E, tıpkı diğer rakipleri gibi ikinci nesil Intel Core i7 işlemci kullanıyor. Vaio F VPCF21Z1E’in ön plana çıkan bir diğer özelliği ise çevre dostu olması. 4+4 GB olmak üzere toplam 8 GB belleğe sahip olan ürünün 7200 rpm’de çalışan 640 GB kapasitesi, yüksek çözünürlüklü filmleri kolaylıkla izlemenize olanak sağlıyor. 16 inç boyutundaki Vaio Premium ekran, 3D olarak stereoskopik görüntü sunuyor. Blu-ray filmleri 3D izleyebileceğiniz Vaio F VPCF21Z1E’nin grafik çözümü ise Nvidia GeForce GT-540M. ürün üzerinde iki adet USB 3.0, bir adet de USB 2.0 bulunuyor. Sony, bu yeni ürünüyle birlikte multimedya merkezi olabilen bir performans canavarına imza atmış oluyor. Bravia serisiyle 3DTV konusunda son derece başarılı işlere imza atan Sony, şüphesiz ki 3D dizüstü bilgisayar konusunda da tercih edilebilir bir isim olarak göze çarpıyor.
 
msi CX620 3D   MSI CX620 3D

Popüler teknoloji ve donanım geliştiricisi MSI, 3D dizüstü bilgisayar dünyasına üst sıralardan giriş yapmayı amaçlayarak CX620 modelinin üç boyutlu versiyonunu 3D dünyasına kazandırdı. Kolay taşınabilir ve hafif bir yapıya sahip olan CX620 3D, MSI’ın geliştirdiği performans arttırıcı özellikler de barındırıyor. özellikle GPU hızlandırmalarında MSI’ın deneyimi ilk anda ön plana çıkıyor.

Intel Core i3 işlemci kullanan CX620 3D, güç tüketiminde doğa dostu ECO Engine motorunu kullanıyor ve bu sayede güç tüketiminde daha dengeli bir performans gösteriyor. 15.6 inç ekran boyutuna sahip olan dizüstü bilgisayarın bir adet de HDMI çıkışı bulunuyor. Bu sayede bir 3DTV’ye çıkış almak da mümkün. MSI’ın güçlü 3 boyutlu dizüstü bilgisayarı, rakiplerine kıyasla uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. CX620 3D, tasarımıyla belki göz boyamıyor, ama güçlü 3D yapısıyla bizleri başarılı bir şekilde 3D dünyasının içerisine sokmayı başarıyor.

 

Acer Aspire 5738DZG

özellikle son yıllarda mobil bilgisayar sektöründe yaptığı ataklarla adından söz ettirmeyi başaran Acer, üç boyutlu dizüstü bilgisayar dünyasına deyim yerindeyse gıcır gıcır bir ürün sundu. Aspire serisine eklediği 5738DZG kod adlı 3 boyutlu dizüstü bilgisayar, üçüncü boyut teknolojisini Nvidia’dan alan dizüstü bilgisayarlar arasında yer alıyor.

   acer aspire 5738DZG
GeForce 3D Vision’ın sunduğu gelişmiş 3 boyutlu görüntü teknolojileri, polarize özelliğine sahip 15.6 inç’lik ekrana sahip olan Aspire’ın 3D modelinde güçlü bir şekilde kendisine yer buluyor. Arkaplanda çalışan TriDef 3D adlı yazılım, bilgisayarın 3D dünyasını şekillendiriyor. 3D dizüstü bilgisayarlarda genellikle performans dışında bir noktaya önem gösterilmez. Aspire 5738DZG’de ise durum farklı. Şık bir tasarım bizleri bekliyor. Aspire 5738DZG, uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor. Şık ve sağlam bir dış kaplamadan yapılan ürün, işlemci olarak Intel’in Core i serisine kıyasla daha eski bir işlemci teknolojisi olan Pentium T4300’ünü kullanıyor. Bellek olarak da 4 GB DDR2 kullanan ürün, performans açısından rakiplerine nazaran daha geri planda kalsa da, uygun fiyatı ve yeteri derecede etkileyici 3D performansıyla Aspire, 5738DZG ile tercih edilebilir bir 3D dizüstü bilgisayarı.
 
asus g53jw   Asus G53Jw

İşte karşınızda tam bir performans canavarı dizüstü bilgisayar bulunuyor! Asus’un G53Jw’i de piyasadaki birçok dizüstü bilgisayar gibi Nvidia 3D Vision kullanıyor. Asus G53Jw için, aslında Asus’un iki popüler ürününün birleşimi diyebiliriz. Asus’un piyasadaki ilk 3D dizüstü bilgisayarı olan G51J ile oyun dünyasındaki performans cavanarı G73Jh’in karışımı olan G53Jw, piyasadaki en güçlü özelliklere sahip 3D destekli dizüstü bilgisayarlar arasında zirvede bulunuyor.

Tüm bu güçlü özelliklerine rağmen sessiz bir şekilde çalışmayı başarabilen G53Jw, 3.8 kg ağırlığında ve 15.6 inç ekran boyutuna sahip. Intel Core i3, i5 ve i7 işlemcilerini kullanan farklı modellere sahip. Dolayısıyla her bütçeye uygun olan bir G53Jw edinebilmek mümkün. 8 GB yüksek hızlı DDR3 bellek kullanan G53Jw, 640 GB de boş alan içeriyor. Kasanın ön tarafında 8 kart desteğini birden barındıran bir bölüm bulunuyor. Bu sayede hemen her türlü multimedya kartınızı dizüstü bilgisayar kolaylıkla takabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here