Ana sayfa Donanım Dizüstü bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor?

Dizüstü bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor?

0

Dizüstü bilgisayarınızı daha hızlı bir depolama ve RAM ile güncelleyerek veya kötü amaçlı yazılım, virüsler ve hatta anti-virüs uygulamaları gibi sizi yavaşlatan öğeleri kaldırarak daha hızlı çalıştırmanın yollarını arıyorsanız, o zaman bir yerden başlamak lazım.

Eski dizüstü bilgisayarınıza yeni bir soluk getirmek veya yenisinin performansını artırmak için, dizüstü bilgisayar performansıyla ilgili altı ipucu derledik:

• Kötü amaçlı yazılımlar yavaşlatır.
• Açık uygulamalar tarafından kullanılan değerli kaynaklar.
• çok fazla başlangıçta çalışan öğe olabilir.
• Başlangıç sürücünüzde sınırlı boş alan vardır.
• Görsel araçlar bilgisayarınızı yavaşlatır.

 

Kötü amaçlı yazılımlar, virüs ve anti-virüs
İster reklam yazılımı, casus yazılım veya isterse bir virüs olsun, kötü amaçlı yazılım, bilgisayarlarda yavaşlamanın önde gelen nedenlerinden biri olabilir. Virüsler, reklam yazılımları, Truva atları ve casus yazılımların hepsi farklı unsurlara sahip olsa da, hepsini kötü amaçlı yazılım şemsiyesi altında görüyoruz, çünkü hiçbirini dizüstü bilgisayarlarımızda görmek istemiyoruz. Sahip olduğunuz dizüstü bilgisayar türü ne olursa olsun Windows, Mac veya Linux, kötü amaçlı yazılımlara karşı bir takım uygulamaları bir ilk savunma hattı olarak düşünmelisiniz.

Windows ve Linux kullanıcıları için, arka planda veya isteğe bağlı olarak dizüstü bilgisayarınızı tarayabilecek, kötü yazılımlara karşı olan etkin uygulamalar iyi bir seçimdir. Mac kullanıcıları için, talep üzerine kötü amaçlı yazılım taraması şu anda daha iyi bir seçim olabilir, çünkü kullanıldığı zamanlar dışında kaynak harcamayacaklardır. Fakat kaçınılması gereken bir şey var, kötü amaçlı yazılımlara karşı tek bir tarayıcı yeterlidir. Bir defada birden fazlasını çalıştırmak, yeni kötü amaçlı yazılımları bulmaktan çok, yanıt vermeyen ve yavaşlayan bir bilgisayara neden olma olasılığı daha yüksektir.

 

çok fazla uygulama açık
Gerçekten tüm bu uygulamaları çalıştırmanız gerekiyor mu? Dizüstü bilgisayarlarda yavaşlamanın ortak bir nedeni, etkin olan uygulama sayısının artmasıdır. Her uygulama, RAM, disk alanı (oluşturulan geçici dosyalar için) ve CPU ve GPU performansı gibi dizüstü bilgisayar kaynaklarını tüketir. Arka planda çalışan uygulamalar görünmez olabilir, ancak yine de dizüstü bilgisayarınızın sınırlı kaynaklarının bir kısmını tüketirler.

Ancak, yalnızca açık uygulamaların sayısı değil, bir uygulamayı nasıl kullanıldığınız da önemli. Buna iyi bir örnek web browser”dır. Kaç sekme açık? çoğu web browser, her açık pencereyi ve sekmeyi diğerlerinden ayırmak için sandbox tekniğini kullanır. Yani, her açık browser sekmesini veya penceresini açık bir browser uygulaması gibi düşünebilirsiniz. “Açık uygulamalar” sayısının ne kadar hızlı arttığını ve dizüstü bilgisayar kaynaklarınız üzerindeki etkisini görüyor musunuz? Kullanılmayan uygulamaları kapatma ve yalnızca ihtiyaç duyduğunuz uygulamaları açma alışkanlığı kazanmak, kaynakları ve dizüstü bilgisayarınızın performansını yönetmeye yardımcı olmak için iyi bir yoldur.

• Uygulamaları bitirdikten sonra kapatıp çıkın.
• Artık ihtiyacınız olmayan browser sekmelerini kapatın.

 

Otomatik olarak başlayan uygulamaları kontrol edin
Ayrıca, uygulamaların otomatik olarak başlatılmasını önlemeyi düşünmelisiniz. Tüm önemli işletim sistemleri, uygulamaları bilgisayarınıza yüklediğinizde otomatik olarak başlatacak şekilde yapılandırmanıza izin verir. Bunlar, belirli uygulamaları başlatmayı hatırlamanıza gerek kalmaması için size zaman kazandırabilir, ancak çoğu zaman uygulamayı kullanmamamıza rağmen bunu kaldırmayı unuturuz. Neyin başlangıçta çalışması gerektiğine karar vermek için şöyle bir göz atmak iyi bir fikir.

 

Disk alanını boşaltın
Başlangıç sürücünüzde yeterli boş alan yoksa, dizüstü bilgisayarı, sistem ve uygulamalar tarafından kullanılan geçici dosyaları barındıracak alanı bulmak için daha fazla çalışmaya zorlarsınız (uygulama sayısını sınırlandırmanın bir başka nedeni). Sistem aynı zamanda sanal bellek için de disk alanı ayırır, bu, işletim sisteminin eski verileri RAM’den daha yavaş diske aktararak ek RAM alanını zorlaması için bir yoldur.

Alan daraldıkça, bu depolama görevlerini yönetmeye çalışırken işletim sisteminin yükü arttıkça dizüstü bilgisayarınız da yavaşlar. Dizüstü bilgisayarınızın her zaman bol miktarda boş alana sahip olmasını sağlayarak yükü hafifletebilirsiniz.

Genel bir öneri olarak, alanın en az yüzde 10 ila 15’ini boş tutmak, dizüstü bilgisayarınızın depolama sorunları nedeniyle dramatik bir yavaşlama yaşamamasını sağlar. Daha da iyisi, işletim sistemi için yüzde 25 veya daha fazla boş alan bulundurarak herhangi bir depolama sorunu yaşamayacağınızı garanti edebilirsiniz.

 

Görsel efektleri azaltın
En yeni ve en hızlı CPU ve GPU’ya sahip yeni bir dizüstü bilgisayarınız varsa, hem Mac hem de Windows işletim sistemlerinde hoş görünen bazı görsel efektleri azaltmanız gerekmeyebilir.
Ancak, buna ihtiyacınız olmasa da isteyebilirsiniz. Bazı işletim sistemi görsel efektlerini ortadan kaldırmak, işlemcilerin verimli kullanılmasına ihtiyaç duyduğunuzda CPU ve GPU’nun yararsız işlerle meşgul olmamasını sağlayarak genel performansı artırmaya yardımcı olabilir.
Mac kullanıcıları görsel efektlerin çoğunun Dock ve Accessebility gibi çeşitli sistem tercihi bölmelerinde yönetildiğini göreceklerdir. Windows da, performansı etkileyen kendi sistem özellikleri ayarlarına sahiptir.

çoğu durumda, görsel efektleri azaltmak çok daha duyarlı bir kullanıcı arabirimi üretecek ve bunlara ihtiyaç duyan uygulamalar için kaynakları el altında tutacaktır.
RAM, disk, grafik ve pili yükseltin ve yenileyin. Şu ana kadar, daha az sayıda uygulamayı açık tutarak performansı yönetmeyi, dosyaları kaldırarak başlangıç diskinizdeki boş alan miktarını artırmayı ve genellikle dizüstü bilgisayar kaynaklarınızı yönetmeyi anlattık.

Ancak, daha fazla RAM veya disk alanı ya da birlikte çalışmak için bir üst seviye GPU olsaydı, daha iyi performans gösteren bir uygulamanız varsa ne olacaktı? Veya bir şarjla daha uzun süre çalışabilirse belki de dizüstü bilgisayarınızda daha fazla iş yapabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar modeline bağlı olarak, takılan RAM miktarını yükselterek, daha hızlı veya daha büyük (veya her ikisi de) bir diske geçerek, bir CPU veya GPU’yu yükselterek veya yalnızca pili değiştirerek, genel olarak performansı artırabilirsiniz, ek çalışma zamanına sahip olursunuz.

 

Bu tür yükseltmeler, bir dizüstü bilgisayarı değiştirmekten çok daha düşük bir maliyetle önemli performans iyileştirmeleri getirebilir. Dizüstü bilgisayarınızı nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmek için üreticiye danışabilir ve sonra bileşenler için en iyi fiyatları bulacağınız yerleri araştırabilirsiniz.

• Daha fazla RAM, uygulamaların çalışması için daha fazla alana eşittir
• Daha hızlı sürücü, uygulamaların daha hızlı açılmasını ve daha hızlı çalışmasını sağlar
• Grafik yoğun uygulamalar yükseltilmiş bir grafik motoru ile daha iyi performans gösterebilir
• Eski bir dizüstü pilinin değiştirilmesi çalışma sürelerini artırabilir.

 

Sistemi güncel tutun
Son olarak da, en azından işletim sisteminizi güncel tutmak hataların neden olduğu yavaşlamaları hafifletebilir diyelim. Zamanla bozulmuş olabilecek sistem dosyalarını değiştirerek de yardımcı olur. Aynısı uygulamalarınız için de geçerlidir.

Sisteminizi güncel tutmak için Windows Update’i veya Mac’inizi güncellemek için Mac App Store’u kullanın. İşletim sisteminizi ve uygulamalarınızı güncel tutun. Buna razı iseniz, pek çok sistem ve uygulama otomatik güncelleme sunar, böylece güncel kalmanız için hiçbir şey yapmak zorunda kalmazsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here