Ana sayfa Donanım Dizüstü Bilgisayar bataryaları yanmayacak

Dizüstü Bilgisayar bataryaları yanmayacak

0

Araştırmacılar; HP, Dell, Samsung gibi firmaların dizüstü bilgisayar bataryalarının aşırı oluşan sıcaklıktan dolayı patlamaması için çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu konuyla ilgili olarak Amerikan Boeing 787 Dreamliner ve yeni model otomobil Tesla S ürününü inceleyen yetkililer edindikleri bilgileri bataryalar üzerinde uygulayacak.

 

çok az miktarda da olsa bazı dizüstü bilgisayar modellerinin bataryalarının alevlenme riski var. Uzun süre şarj ve ortam sıcaklığı ve şarj boyunca oluşan sıcaklıkla patlayabilen bataryalar güvenlik sorunu teşkil etmekte. University of North Carolina“daki araştırma görevlileri bunun için bazı önlemler almakta. Araştırma takımı, fluoride polymer malzemeyle bataryalar üretecek. Bu malzeme bataryaların aşırı ısınıp, patlamasını önlüyor.

 

 

 

Ayrıca deniz altıların ortasında da yer alan bu malzemenin içinde çözülmemiş lityum tuz yer almakta. Ekip ayrıca, bataryanın elektrikle çözülmesi için alternatif çalışmalar yapmakta.  Yeni oluşturacakları Lityum pilin, ateşe karşı dayanıklı malzemelerle üretildiğini, lityum pilin daha güvenli şekilde şarj edileceği, böylelikle kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarını daha güvenli kullanabileceklerini ifade ettiler.

Batarya ile ilgili bir diğer önemli geliştirme de bataryanın içindeki enerjiyi devir-daim yapacak şekilde tasarruflu bir şekilde kullanma, böylelikle yeni bataryalar eskiye oranla daha performanslı ve güvenli bir şekilde çalışacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here