Ana sayfa Mobil Dizi-sinema sektöründe iPad kullanımı

Dizi-sinema sektöründe iPad kullanımı

0
Movie Slate

Movie Slate sinema filmleri, diziler, belgeseller, müzik videolarına dair çalışan kesimi ilgilendiren neredeyse ihtiyaç duyulan her şey için tasarlanmış bir uygulamadır. Film ve dizi sektöründe çalışan kişiler için zaman kavramı kritik önem arz eder. Her şey dakik olmak, dikkat ve programlı olma üzerine kuruludur. Bir çekim sırasında ters giden bir şey olduğunda örneğin; bir sahne ile ilgili notlarda ya da timecode”da eksiklikler ve yanlışlıklar ortaya çıktığında telafisi çok zor gelişmeler meydana gelir. Bir sahne düşünün; ilk planda yaşlı bir adam bir bardağı sağ eliyle tutmaktadır. Sahnenin bahsi geçen planının da ikinci bir açıyla çekimi sırasında bardağın yaşlı kişinin sol elinde olduğunu düşünün. Tam anlamıyla bir yanlış durum ve sıkıntılı bir süreç. Yardımcı yönetmenden, asistanlarına kadar birçok kişi için can sıkıcı bir sonuç. Bu basit örneğin çok daha büyük boyutlarında, hataların önüne geçmek konusunda Movie Slate adlı uygulama, çok özel bir yardımcı konumunda yer alıyor.
 


 
Dizi-sinema sektörü çalışanların bütün ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan iPad uygulaması, zamanın çok büyük önem taşıdığı bu sektördeki çalışanlarının en önemli yardımcısı olarak nitelendirilebilir. Dizi ve sinema sektörünün en önemli gerekliliklerinden timecode konusunda benzersiz özellikleri bulunan Movie Slate”te görüntüleri kaydedip daha sonra yönetmen yardımcısının yaptığı işleri iPad”iniz üzerinden uygulayarak çeşitli düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Bilgileri girdiğiniz optimize edilmiş tuş takımı ise zamansal anlamda avantajlar sağlıyor. İsteğe bağlı timecode eklentisi ile görüntü, ses notları, çekim saati bilgisi, süreler ile ilgili notlar tutabilir sesleri kaydedip sonrasında pratik bir şekilde çekilmiş sahneye geri dönerek gerekli kontrolleri yapabilirsiniz. Notlarınızı daire içine alıp, gerekli kısımları işaretleyebilirsiniz. örneğin bir röportaja dair soruları kaydedebilir sonrasında ses kaydını iPad üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu sırada dikkate değer sözleri yazıyla kaydedebilirsiniz.

Sahneler için GPS konumu, timecode verilerini ve diğer bilgileri kolay bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Uygulama kullanımında arka planlar, ses efektleri, yazı tipleri, renkler sizin tercihinize göre değiştirilebiliyor. Böylelikle kişiselleştirme olanaklarını kullanıcısına sunan Movie Slate, birden fazla cihazla senkronize halde de kullanılabiliyor. Yani verileri kolaylıkla başka iPad”lere gönderebiliyorsunuz. Video kayıtlarınızı 15, 23.976, 24, 25, 29,97, 30, 50, 59.94, 60, 72, 100 fps oranlarıyla oynatabiliyorsunuz. Yani size aslında montaja dair de birçok fikir veriyor. Belki de çekilen videonun ağır çekimli gösterimi çok daha iyidir ya da tam tersi. Yönetmenler, yönetmen yardımcıları, yönetmen asistanları, set asistanları, devamlılık asistanları, sanat yönetimi başta olmak üzere bir set içerisindeki birçok çalışan için çok kapsamlı bir iPad uygulaması Movie Slate.
$24.99

 

8mm HD
Sinema ve dizi sektörü söz konusu olduğunda parıldayan bir diğer uygulama ise 8mm HD. Bu uygulama sayesinde, iPad 2 ile çektiğiniz videolara sanki 8mm kameralar ile çekilmiş efekti verebiliyorsunuz. üstelik uygulamanın ara yüzü, 8mm kameranın arka paneli gibi tasarlanmış. Bu da 8mm dünyasına daha hızlı adapte olmanızı sağlıyor. Viewfinder’ı sayesinde videoyu kaydederken 8mm efektini görebilir, barındırdığı filtreler veya filmler sayesinde videoyu zenginleştirebilirsiniz. iPad 2 ile video çekmeyi seviyorsanız, 8mm HD de vazgeçilmezleriniz arasında yer alacaktır.
$2.99
   
     
    Easy Release
çekirdek kadrodan figüranlara kadar dizi-sinema sektöründeki oyuncular için gereken “seçim aşaması” konusunda Easy Release, benzersiz bir rehber özelliği taşıyor. Kişileri, birçok veri beraberinde kategorize etme prensibine dayalı Easy Release, örneğin; bir dizide yer alacak oyuncuların seçimi sırasında ilgili kişinin nerede yaşadığı, daha önce hangi projelerde yer aldığı, ödülleri, başarıları, mesleki hayatı, eğitim bilgileri, fiziksel özellikleri gibi birçok parametreye ek olarak kapsamlı fotoğraflarının yer aldığı listeler içeriyor. Ayrıca bilgileri kendiniz girebildiğiniz gibi web”ten aldığınız kişilere dair verileri PDF dökümanlarını veya JPEG belgelerini Easy Release”a ekleyerek arşivinizi dilediğiniz gibi genişletebiliyorsunuz. Uygulama, dizi sinema sektörü çalışanları tarafından da sıklıkla kullanılıyor ve tüm zamanların en iyi 100 uygulaması arasında yer alıyor.
$9.99

 

iMovie
Apple’ın daha önce iPad platformu için geliştirdiği bir diğer popüler yazılım da iMovie’dir. iMovie, dijital videocuların vazgeçilmezi konumunda bulunan bir uygulama. Esasında bir video düzenleme ve kurgulama yazılımı olan iMovie, iPad uygulaması ile size kurgu aşamaları için önemli düzeyde yardımcı oluyor. iMovie, video düzenleme işini bir kabul olmaktan kurtarıyor, bir keyif haline getiriyor. Dizi setlerindeki boş vakitler için ideal.
$4.99
   
     
    Air Video
Air Video ile iPad 2 için hemen her formatta videolarınızı oynatabiliyorsunuz. Bunun için cihaza videolarınızı kopyalamanız gerekmez. Koleksiyonunuzdaki videolar iPad tarafından desteklenen biçimde değilse kolayca dönüştürebiliyor bu uygulama yani videonuzun oynatılmaması gibi bir ihtimal neredeyse yok. Air Video tarafından dönüştürmeden çalınan formatlar ise şöyle:MP4, M4v, mov, avi, wmv, asf, mpg, mpeg, avi, 3gp, DMF, divx, flv. Videolara şifreyle koruma ekleyebiliyorsunuz ayrıca videoları dönüştürmeden önce çözünürlük boyutunu, ses akışını ayarlayabiliyorsunuz. Uygulama çalıştıktan sonra, paylaşmak istediğiniz klasörleri kolayca sosyal ağlarda paylaşabiliyorsunuz
$2.99

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here