Ana sayfa Haber Diyet de olsa yemeyin!

Diyet de olsa yemeyin!

0

Market raflarını süsleyen “kahvaltılık gevrek” isimi ile piyasaya sürülen ve diyet ve uygun beslenme ürünü olduğu edilen gevrekler tehlike saçıyor! Nasıl mı? 

öncelikle, bu “kahvaltılık gevrek”lerin içeriklerine göz atıldığında aslında ürünlerin pek de masum “diyet kahvaltılık gevrek” olmadığı ortaya çıkıyor. öncelikle meselenin can alıcı kısımı mısır. Mısır, her ne kadar günlük hayatımızda bolca tükettiğimiz “besin” olsa da aslında insanlar için faydası olmayan; günlük karbonhidrat ihtiyacımızı boşa tükettiğimiz bir besin. Elbette ham bir mısırın insan vücuduna ve sağlığına hiç bir katkısı olmuyorken, sizce “gevreğinin” nasıl bir katkısı olabilir? Bu gevreklerin nasıl bir karbonhidrat barındırdığını bir düşünün. Karbonhidrat demişken, karbonhidratı kuru meyveler, meyveler, fındık, ceviz, tahıllardan aldığınızda sağlığınızda gayet iyi tutabilirsiniz.

Bu kahvaltılık gevreklerde öte yandan, yoğun miktarda glikoz şurubu kullanılmakta. Glikoz şurubu tabi, tehlike açısından mısırın yanına bile yaklaşamaz. Glikoz şurubu, firmalar tarafından düşük bütçeli nişasta bazlı yoğun bir şeker türüdür, insan yapımıdır. WHO (Dünya Sağlık örgütü) tarafından “msg ile yarışan” yorumu getirilen bir maddedir. Elbette bu ürünleri bir de süt eşliğinde kullandığımızda o şekerin halini bir düşünün…Bununla birlikte, artık ülkemizde firmalar glikoz şurubu kullandığını belirtmek zorunda değiller. Yani, glikoz şurubu artık “katkılı madde” kategorisinde değil!

 

 

 

 

Kahvaltılarınızı bu şeker hastalığı ve obezite dostu sermaye ürünü gevrekler yerine,  kaymak, yumurta, yer fıstığı ezmesi gibi alternatiflerle daha iyi bir sağlığa kavuşabilirsiniz. Unutmayın ki, sağlığınızı düşünenler şeker üreticileri değil, sizlersiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here