Ana sayfa Makale Dış mekanın muhteşem ikilisi!

Dış mekanın muhteşem ikilisi!

0

Hensel ring flaş ve porty akülü jeneratör.

Geçen ay Muammer ile sohbet ederken, bu yıl hiç mayolu kapak çalışmamız olmadığını fark ettik. Yaz geçiyordu ve biz şöyle deniz kıyısında keyifli bir çekim yapamamıştık. Bu çekimi Kilyos sahilinde yapmaya karar verdik. Model olarak, kusursuz vücut hatlarına sahip biri gerekiyordu; Erberk Ajans”tan Zeynep Evrim Aydın imdadımıza yetişti. Zeynep ile daha önce kapak çalışmıştık; ama o zamanlar sarışındı. Şimdi kumral olmuş. Doğrusu iki halde de çok güzel fotoğraf veriyor.

Kilyos”ta yapacağımız çekim için yanımızda sadece reflektörleri götürüp, onların yansıttığı ışıkla yetinmek istemedik. Tamam, reflektörler dış çekimlerin vazgeçilmezleri. Hem pratik, hem de ucuzlar. Ama, hava bulutlandığı zaman pek işe yaramıyorlar. Yaşadığımız yer de ‹stanbul. Havasına güven olmuyor. Bu yüzden, Sirkeci”de Kamer Ticaret”ten, çekim için test amaçlı porty akülü jeneratör ve bir kafa almaya karar verdik. Biz normal kafa almaya niyetliyken, Kamer Bey porty aküye bağlanabilen ring flaşı gösterdi. Biz oldum olası ring flaş hastasıyız. Ben yıllardır Multiblitz”in ring flaşını kullanıyorum ve sonuçlarından çok memnunum; ama dış mekanlarda kullanabilmek için jeneratör edinmem gerekiyordu. Bu yüzden, şimdiye kadar dışarda kullanamamıştım.
Biz hazırlıklarımızı yaparken, Technology Channel”dan ünal Sondemir aradı. Dergiden köşemizi takip ediyormuş ve bir çalışmamızı “Deklanşör” programında kullanmak istediğini söyledi. Biz de hazırlandığımız çalışmaya davet ettik.

Kilyos”ta daha önce de çekim yapmıştık. Bu sahiller boşken çekim yapmaya geldiğimizde hemen yanımızda jandarma beliriyor ve iznimizin olup olmadığını soruyordu. Şimdilerde ise sahilde çeşitli tesis plajları var. Bunlardan Burc Beach”in kumsalı, her zaman hoşuma gitmiştir. Gerekli izinleri alıp çekimi burada yapmaya karar verdik.

çekim günü havanın kapalı olacağını meteoroloji söylüyordu; ama yine de biz şanslıyız, açar, diye düşünüyorduk; açmadı. Kara kara bulutlar ufku doldurdu.
Yağmur bulutları olduğunda, ışık koşulları genelde berbattır. Diyafram alamazsınız; renkler doygun çıkmaz. Keskin hatlar elde etmeniz çok zordur. Ama biz önlemimizi almıştık. Hensel ring flaş ve porty akülü jeneratör. Ayrıca yanımızda bir de yedek akü vardı.
‹lk olarak, cankurtaran kulesinde Muammer”in çekmek istediği bir kare vardı; onun için uğraştık. Modelimize biraz cambazlık yaptırarak tepeye tırmandırdık. Ama, hava kapalı olduğu ve flaşımızı kullanamadığımız için, tatmin edici bir sonuç alamadık.
 

   

 

 

 
Biz çekimimizi yaparken televizyon ekibi de bu çalışmamızı görüntüledi ve röportaj yaptı.
Flaş kullanımının yarattığı etkiyi görebilmeniz açısından aşağıdaki iki kareyi karşılaştırabilirsiniz. ‹lk resim flaş kullanılmadan, ikinci kare ise flaşı hafif yandan vererek yaptığımız aydınlatma. Aslında ring flaş makinenin objektifinin etrafını kaplıyor; ama ayrı da kullanabiliyorsunuz. Böylece farklı ışık etkileri yaratabiliyorsunuz.

Ring flaşı olması gibi kullandığımızda ise aşağıdaki ve yandaki gibi sonuçlar veriyor.
Kapak için çektiğimiz karede geri plandaki bulutların çok koyu kalması hoşumuza gitmiyor. Photoshop programında arka plan bulutlarını değiştiriyoruz. Gökyüzünde daha parlak bulutlar olsaydı bu işleme ihtiyaç duymayacaktık.
 

 

 

Yaptığımız çalışmadan o kadar memnun kaldık ki ben ödünç aldığımız flaş ve aküyü satın almaya karar verdim. Bunu gören Muammer de sipariş verdi. Böylece Kamer Bey bize iki takım ring flaş ve akü satmış oldu. Bazen test sürüşü satış için yeterli oluyor.
 
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here