Ana sayfa Donanım Dış mekan için projeksiyon sistemleri

Dış mekan için projeksiyon sistemleri

0

Sistem kurarken nelere dikkat etmeli? Nelerden kaçınmalı?
 

Sıcakların artmasıyla birlikte kendimizi dış mekanlarda bulduk. Artık bahçeler, sokak cafe”leri ve benzeri dış mekanlar, evin içinde bunalan insanlarla dolup taşıyor. Püfür püfür esen bir yaz akşamında arkamıza yaslanıp dev ekranda maç ve/veya film izlemeyi kim istemez ki? İşte teknoloji firmaları da bu tür ihtiyaçlar doğrultusunda dış mekanlar için uygun projektörler ve bu projektörleri kullanabileceğiniz sistemler geliştiriyor.
 
projeksiyon

 

Bu sistemler ışığa karşı hassaslığı, dış mekanda olmanıza rağmen sağlam kontrast seviyesi sayesinde kaliteli ekran yapısı ve enerji tüketimiyle adlarından söz ettiriyor. Sıcak yaz aylarında bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir dış mekan projektör sistemi bulmak için, sizler için hazırladığımız dosya konusunu okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Nasıl bir sistem edinmeli?

Dış mekan projektörleri, iç mekan projektörleri gibi hayli çeşitlilik içerir. Fakat iç mekan projektörlerinden farklı olarak, dış mekan projektörünü kullanacağınız perdenin arkaplan ışığını ne denli yansıttığı da önemlidir. Dolayısıyla bir dış mekan projektörü için edineceğiniz ekran (perde), gri veya grinin tonlarında olmalı. Ayrıca perdenizin 16:9 formatını desteklediğine emin olun. Aksi takdirde projektörünüzden yansıyan görüntünün perdeye sığmayıp, komşuların penceresine yansıması hiç de hoş olmaz. özellikle güneş ışığında izleyeceğiniz görüntülerin, gereğinden fazla soluk çıkmaması için gölgelik bir konum tercih etmeniz birinci tercihiniz olmalı. ayrıca perdeyi kuracağınız bölgenin siyah çerçeveye sahip olması da bir diğer önemli etken.
 

outdoor projeksiyon
 
Bir dış mekan sinema sistemi için gerekli olan malzemeler arasında bir video kaynağı, video projektörü, perde ve ses sistemi bulunuyor. Video kaynağını Blu-ray oynatıcı olarak seçmeniz durumunda, HD destekli (En az 720p görüntü destekleyen) bir projektör seçmeniz gerekecektir. Fakat böyle bir sistem için Blu-ray oynatıcı edinmeniz şart değil. Blu-ray sürücüye sahip dizüstü bilgisayarınızı bile video kaynağı olarak kullanabilirsiniz. öte yandan, projektör sistemini kullanacağınız dış mekanda ne kadar az kablo olursa, o kadar pratik bir sistem olacağından, kablosuz bir ses sistemi seçmenizde fayda var. Ayrıca dış mekanda olmanızın bir diğer avantajı, kaliteli bir ses sisteminin açık havada daha yalın bir şekilde yayılmasını sağlamak olacaktır.

Projektörü belirlemek

İş dünyası için tercih edilen projektörlere yönelmenizde fayda var. Zira bu LCD veya DLP projektörler, farklı koşullar altında en üst kalitede görüntü performansı vermek için geliştiriliyor. Daha iyi parlaklık ve kontrast oranlarına sahip olan DLP projektörler, LCD”lere oranla dış mekanda daha kaliteli performans sunacaklardır. Dolayısıyla, parlaklık değeri olarak ortalama 3000 lümen veya 3000″den daha fazla lümen değerine sahip bir DLP projektör edinmekte fayda var.

 

Samsung A400B

Samsung”un DLP teknolojisini içeren projektörü A400B, keskin olmayan yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yalnızca 162.4 mm yüksekliğinde olan ürünün eni ise 343 mm. 16:10 geniş ekran görüntü formatını desteklemesi, şüphesiz dış mekan kullanıcıları için büyük bir avantaj. Ayrıca DLP teknolojisinin getirdiği görüntü işleme teknolojisi, 2000 ANSI parlaklıkta olmasına rağmen kalitel bir görüntü sağlıyor.

   samsung a400b
A400B”nin halojen lambasının ömrü 3000 saate yakın. 2500:1 kontrast oranı, gün ışığında bile tatmin edici bir görüntü sağlıyor. ürün, çalışma esnasında 270 Watt gibi bir güç tüketiyor. Bu da, dış mekan kullanımı için ideal. Zira yaklaşık 300 Watt”tan yüksek güç tüketimi sağlayan ürünler, fazlasıyla ses çıkarıyor. 1080i / 720p / 576p / 576i / 480p / 480i görüntüleri destekleyen yapısı sayesinde, 1080p haricindeki HD filmleri de Samsung A40B ile izleyebilmek mümkün. 1 adet HDMI girişi bulunuyor. ürünün ağırlığı ise 4.5 kg.
 
benq w600   BenQ W600

Dış mekan için projektör seçiminde önereceğimiz bir diğer ürün, BenQ’nün W600 adlı projektörü. 2600 lümen ANSI parlaklığında ekrana görüntü yansıtabilen W600; 720p, 1080i, 1080p/60, 576i, 576p görüntü teknolojilerini destekliyor. HDMI 1.3 arabirimine sahip. 3000:1 kontrast oranı ise, dış mekanda olmanıza rağmen renklerin kolayca birbirinden ayırt edilebilmesini sağlıyor.

W600’ün doğal çözünürlüğü 1280×720. Maksimum desteklediği çözünürlük ise 1600×1200.Standart kullanımda 2500 saat çalışabiliyor. Ekonomik kullanımda ise bu sayı 4000 saate kadar çıkıyor. W600 çalışırken, 230 Watt enerji harcıyor. Bu da son derece önemli bir artı puan. 1 metre – 10.1 metre uzaklıklarında en kaliteli performansı gösteren W600, 2.7 kb ağırlığı ile de hafif bir ürün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here