Ana sayfa İnternet Dikkat! Siber suçlular yılbaşı avında!

Dikkat! Siber suçlular yılbaşı avında!

0

Herhangi bir internet hesabınız suçlular için nakit demek

Yeni yıl dönemi, yılın en yoğun online alışveriş yapılan haftalarından birini oluşturuyor. Bu dönemde, dünyanın her yanından tüketiciler, son dakika pazarlıklarından yararlanmak için büyük çaba gösteriyorlar.

Trend Micro internet güvenliği uzmanlarının verdikleri bilgiye göre, bu dönemde “para aktarıcı”larının istihdamında ciddi artış kaydedildi. Bu kişiler, siber suçluların karaborsada kişisel ve finansal verileri satarak önemli kârlar elde etmelerine yardımcı oluyorlar. Suçlular, bu aktarıcıları “evden para kazan” programları vasıtasıyla buluyorlar. Söz konusu programlar, tipik olarak, anlık zenginlik vaat eden ve doğru olması çok zor görünen ilanları kapsıyor.

Yılbaşı alışveriş telaşı, online suç işlemek için her zaman bir fırsat sundu ve bu yıl da durum hiç farklı değil. Bazı nesneler, diğerine göre daha arzu edilir ve dolayısıyla daha değerli olduğundan, tehdit içeren yazılım karaborsasında ortalama anlaşmalar aşağıdaki gibi bir tablo sergiliyor:

*Rusya”da kişisel banka hesaplarındaki debit kartı bilgileri (banka hesabı sahibinin pasaport numarası, şifreler ve online bankacılık bilgileri dahil): *50 kart için 120 sterlin

*Kredi kartı detayları (son tarihe yakın): 1 kart için 0,60 sterlin

*Kredi kartı detayları (ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği hesap sahipleri için, 3 haneli güvenlik kodu dahil, bazı durumlarda geçerliliği garanti altına alınmış ya da yeni detaylar): 1-10 kart için 0,90-3 sterlin

*Gmail/Hotmail oturumları (çalınan Gmail hesabı için): 12-18 sterlin

*Spam amaçlı e-posta hesapları: 100.000 e-postaya kadar spam için 9 sterlin

*Twitter hesapları: 100 takipçi için 3 sterlin

*Skype hesapları: 6-36 sterlin

*Ebay/Paypal hesapları: Hesap başına 2,40-3 sterlin

*Kumar hesapları: grand-casino.com için 600 VIP hesap listesi yalnız 183 sterlin

*iTunes hesapları: Hesap dengesine dayanarak 10 sterlin

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here