Ana sayfa Haber Dijital ödeme sistemlerinde mevcut sorunlar var ve Q4 panelinde bu sorunlar tartışıldı

Dijital ödeme sistemlerinde mevcut sorunlar var ve Q4 panelinde bu sorunlar tartışıldı

0

Cardtek, bilgi paylaşım platformu, Questions Four (Q4) etkinlik serisi ile sektörde farkındalık yaratmak ve sektörün ihtiyacı olan güncel konulardaki yenilikleri ve mevzuatı paylaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Q4″un son gündem maddesi ödeme Sistemlerinde Siber Güvenlik, Bilgi Güvenliği ve Kişisel Verilerin Korunması oldu.  

ödeme sistemleri konusundaki çalışmalar, kullanıcı sayısının artması ve teknolojinin de ilerlemesiyle güvenlik sorununu gündeme taşıdı. Dijitalleşen dünyada hem kurumların hem de tüketicilerin bankacılık, elektronik ticaret ve finansal teknolojiler alanlarında bilgi güvenliğinin en yüksek seviyede sağlanması günümüzde büyük önem taşıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte farklı cihazlar ve uygulamalarda güvenli ödeme çözümleri ve işlem hızı ön plana çıkıyor. Değişen ödeme alışkanlıklarıyla birlikte artan siber tehditler dijital dünyada yapılan ödeme işlemlerinde güvenlik açısından uluslararası standartlara uygun güvenilir ve hızlı çözümlere olan ihtiyacı da beraberinde getiriyor.

Bu doğrultuda düzenlenen panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren YASAD Başkanı ve Cardtek Yönetim Kurulu üyesi Doğan Ufuk Güneş; “ödeme sistemi çözümleri bugün sadece finans değil e-ticaretten ulaşıma pek çok sektör için büyüme ve gelişme için büyük bir önem ve fırsat taşıyor. Doğru ve güvenilir bir sistem oluşturan kurumlar rekabette öne geçiyor. Böyle bir ortamda siber güvenlik, bilgi güvenliği ve kişisel verilerin korunması kurumların itibarı ve rekabet gücüne doğrudan etki ediyor. Cardtek, dünyanın dört bir yanında uluslararası kurumlarla yaptığı iş birlikleriyle bu konuda ülkemizi temsil eden önemli bir konuma ulaştı. Bilgi Ekonomisi çağında bilginizi paylaşmak, yeni iş birlikleri kurarak, ekosisteminizi oluşturmak hem şirketlerimize hem ülkemize yeni açılımlar sağlamak açısından çok değerli. Bu amaçla düzenlediğimiz Q4 etkinliğimize her geçen yıl artan ilgi de memnuniyet verici” şeklinde konuştu.

Panelde öne çıkan ana konular biyometri çözümleri, e-kimlik uygulaması, kart sahtekarlıkları ve alınabilecek önlemler ile “6698 Sayılı Kanun Kapsamında Kişisel Verilerin Korunması ve Uyum Süreci” oldu. Uzmanlar biyometri teknolojisinin kimliklendirme, doğrulama ve yetkilendirme özellikleri ile sağladığı hızlı, esnek ve güvenilir kullanıcı güvenliği çözümlerine değindi. Cardtek”in parmak izi damar tanıma sistemine dayanan ve kişisel bilgilerin korunması regülasyonlarına da uygun olan biyometri çözümleri de bu kapsamda ele alındı.

Kamu ve özel sektörün çalışma biçimini hızlı bir şekilde değiştiren e-Dönüşüm ile birlikte kritik güvenlik risklerini ortadan kaldıracak kimlik tanıma ve doğrulama çözümleri de masaya yatırıldı. Kamunun dijitalleşmesi anlamına gelen e-Dönüşüm kapsamında kolay taşınabilir, dayanıklı ve çevreci olan yeni kimlik kartları uluslararası standartlarla uyumlu olacak. Kart çipinde saklanacak kişiye ait bilgiler parmak izi verisi gibi bilgilerle güvence altına alınacak.

öte yandan Türkiye”de gerçekleşen her 100 kart sahtekarlık vakasının 85″i kartsız işlemler ile gerçekleştiriliyor. Uzmanlar tarafından kart sahtekarlıklarının önüne geçebilmek içinse önleyici yazılımlar, destekleyici doğrulama sistemleri, yetkin insan kaynağı ve denetim için belirleyici kurallar alanında çalışmak gerektiği belirtildi.

Katılımcıların en çok ilgi gösterdikleri konulardan biri de “6698 Sayılı Kanun Kapsamında Kişisel Verilerin Korunması ve Uyum Süreci” oldu. Panelde yer alan danışmanlar kanunun kurumların üzerine önemli bir sorumluluk yüklediğini, bununla birlikte kanunun yürürlüğe girmesinden bu yana gerekli komisyon ve bağlı kurumların kurulmasında yaşanan gecikmeler nedeniyle ilgili yönetmelik ve uygulamalarda yürürlük imkanı bulunmadığını belirttiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here