Ana sayfa Donanım Dijital Dünyaya Merhaba

Dijital Dünyaya Merhaba

0

Geçen ay ses ara birimlerimizi bilgisayarımıza bağlanma şekillerine göre üçe ayırmıştık ve aralarındaki bağlantı hızlarını karşılaştırmıştık. Bu ay artık bu aletleri düzgün bir şekilde bilgisayarımıza tanıtıp, dijital dünyaya merhaba diyelim.

Daha önceden de bahsettiğim gibi iki tane ana işletim sisteminde çalışıyoruz, ya Windows tabanlı bir PC, ya da bir Mac. Bu iki işletim sisteminin kabul ettiği ve üretici firmalar tarafından geliştirilmiş olan, artık endüstri standardı olmuş farklı farklı sürücü tipleri var. Bunlar çoğunlukla hemen kurulum aşamasında hızla geçilen ve çok fazla kafa yormadığımız ayrıntılar oluyor, ama öyle zamanlar oluyor ki bilgisayarı tekmeleyip bu işi bırakmak isteyebiliyor insan. Dolayısıyla biraz bu sürücü tiplerinden de bahsetmek istiyorum.

 

 

PC tarafındaki sürücü tipleri:
WaveRT: Microsoft’un Vista ile beraber ortaya çıkardığı, düşük gecikmeli bir sürücü tipi WaveRT. Bu sürücüler sadece PCI tabanlı ses kartları için geçerlidir.

Wave Driver MME (Multimedia Extensions): Yine Microsoft’un yaygın olan ses kartı sürücüsüdür. çoğunlukla kurulumdan sonra Windows’un tanıyabildiği ses kartlarına atadığı ilk sürücü oluyor bu MME. Bir çok dahili ve harici ses kartı için kullanılabilir bir sürücü olduğu gibi, kullandığımız üst seviye programlarda gecikme sorunu yaratacaktır.

DirectSound: Microsoft’un DirectX kütüphanesinin bir yazılım bileşenidir bu sürücü tipi. DirectX kullanıldığında devreye girebilir ama bizim işimize çok yaradığın söyleyemem.

WDM (Windows Driver Model): Bu sürücü de Windows ile beraber gelen kart sürücüsüdür. İki versiyonu bulunur: Kernel (çekirdek) modu ve User (Kullanıcı) modu.

ASIO (Audio Stream Input/Output):
İşte bir PC kullanıcısının vazgeçemeyeceği sürücü. ASIO Steinberg firması tarafından yaratılmış ve geliştirilmiş bir sürücü tipidir. PC platformunda kullanacağınız bir çok üst seviye sinyal işleme ve kayıt programı, ASIO sürücüsüyle mutlu mesut, çok düşük zamanlı gecikme ile  hayatını sürdürebilir.

GSIF:
Tascam firmasının Gigasampler ve Gigastudio çevrebirimleri için geliştirdiği sürücü tipidir.
 

 

 

MAC tarafındaki sürücü tipleri:
Core Audio: OSX işletim sisteminin Mac bilgisayarlardaki ses kartları için ürettiği ve aynı zamanda Logic gibi Mac tabanlı programların da kabul ettiği sürücü tipidir.

ASIO ve GSIF:
PC platformunda olduğu gibi MAC platformunda da aynı şekilde çalışan sürücü tipleridir.

Bir de direkt üretici firmanın kendi ekipmanları için ürettiği sürücüler vardır ki buna en iyi örnek Digidesign firmasının ProTools programı için ürettiği kendi sürücüleri verilebilir. Bu tip sürücüler zaten çoğunlukla ayrıca indirilmez veya kurulmazlar, program kurulumu ile beraber gelirler.

Bu sürücü işini de hallettikten sonra artık dijital dünya gerçeklerine dalabiliriz.

Evde veya tam kapsamlı bir stüdyoda, nerede olursanız olun artık dijital bir dünyada yaşıyoruz ve her şeyden önce sesin dijital dünyaya nasıl girdiği ve ne şekilde işlendiği hakkında fikir sahibi olmamız şart. Bu yüzden gelecek ay sesin dijitale çevrilirken başına neler geldiğine bakalım.

Herkese iyi kayıtlar!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here