Ana sayfa Oyun Dijital Çağın Yeni Yıldızı: CDJ-2000

Dijital Çağın Yeni Yıldızı: CDJ-2000

0

Pioneer”ın CDJ-1000 serisinin doğuşundan bu yana 15 yıl geçmiş. ?imdiyse tamamen yeni bir şeyin zamanı: CDJ-2000

Pioneer CDJ-2000
ülkemize Hec Pro tarafından getirilen Pioneer ürünlerine bir yenisi eklendi. Değişen zamanlar, değişen araçları da beraberinde getiriyor. Bu yüzden Pioneer”ın yeni çok formatlı deck”i, yeni nesil DJ”lerin oldukça hoşuna gidecek gibi görünüyor.

CDJ-2000, CD, DVD, USB ve SD hafıza kartları gibi birçok kaynaktan müzik çalabiliyor. En önemli özelliklerinden biri ise içerdiği müzik veritabanı yönetim yazılımı rekordbox™ ile beraber gelmesi. Rekordbox, her seferinde kusursuz senkronize loop”lar için Hot Cue Banks ve Quantize gibi araçlara kapı açıyor. DJ”ler böylece USB veya SD cihazlarına devasa müzik arşivlerini aktarabilir ve kulüp içinde ekstra cihaza veya herhangi bir kablolamaya gerek duymaksızın canlı performans sunabilir.  CD”ye yazmaya gerek yok. Tek yapmanız gereken USB cihazınızı kulübe götürmek ve CDJ’e takıp çalıştırmak. Endüstrideki ilklerden biri olarak, Pro DJ Link ile tek bir USB veya SD aygıtındaki müzik dosyaları ve veritabanı verileri LAN (yerel alan ağı) kablosu ile eşzamanlı olarak, dört player ile paylaşılabilir. Ayrıca, her DJ setinin veri geçmişi otomatik olarak kaydedilir ve rekordbox”a  yüklenebilen bir çalım listesine kaydedilebilir.

CDJ-2000″in diğer bir önemli özelliği ise USB yoluyla DVS”nin (Dijital vinil sistemler) kontrolü için gelişmiş HID (insan arabirim
cihazı) ve MIDI imkanları.

Ayrıca, müzik tutkunlarını tatmin edecek Wolfson DAC işlemcisi ve 24-bit/48 kHz ses kartı olan, gelişmiş bir ses çıkışı devresi ile Pioneer”ın bugüne kadarki en yüksek ses kalitesi elde edilmiş.

CDJ-2000″in görünümü, CDJ-1000MK3″e benziyor. Ancak, sektördeki en geniş (6.1 inç) ve en net renkli ekrana sahip olması nedeniyle,  MK3″e fark atıyor. Ekranın altında endüstride bir ilk olan Needle Search™/Needle Drop dalga formu mevcut. Buna ek olarak son derece gelişmiş, aydınlatılmış bir jog wheel, taşıma kolları ve Kensington kilidi bulunuyor.
 

 

 

Pioneer CDJ-2000

CDJ-2000″in temel özellikleri


çok sayıdaki medya formatları ile uyumlu olan CDJ-2000, normal CD’lerin yanı sıra (MP3 veri CD”leri ve DVD”leri) SD hafıza kartlarına, flash bellek ve sabit disk gibi USB depolama cihazlarına kopyalanan müzik dosyalarını çalabilir. Uyumlu dosya formatları MP3, AAC, WAV ve AIFF”tir (16/24-bit). Tonium’s Pacemaker üzerindeki dosyalar da USB üzerinden bir depolama aygıtı bağlandığında yürütülebilir. 

DJ”ler için rekordbox™ veritabanı yönetimi yazılımı

Rekordbox™”ın amacı DJ”ler ile uyum içinde çalışmak, müzikleri ve verileri analiz etmelerine, düzenlemelerine, değiştirmelerine ve performans öncesi dijital medyaya aktarmalarına yardımcı olmak. Rekordbox, sadece DJ”ler için bir veritabanı görevi görmekle kalmayıp (bir köprü özelliği ile önde gelen müzik veritabanı yönetim yazılımları ile uyumludur) aynı zamanda birçok yaratıcı olanaklar da sunar.  DJ”ler gösteri öncesinde başlangıç işaret noktaları, loop”lar ve Hot Cues hazırlayabilirler. Rekordbox BPM ve dalga verileri gibi parça bilgilerini analiz ederken, etiket bilgilerini düzenleyerek müzik dosyalarını yönetebilirler. DJ”ler ayrıca, CDJ-2000″in yeni Quantize performans özelliklerini kullanan beatgrid ayarlarını değiştirebilirler, böylece tüm başlangıç noktaları ve loop”lar her vuruşta kusursuz olarak ayarlanabilir. Ayrıca, kullanıcılar rekordbox”da çalım listeleri oluşturabilir, düzenleyebilir ve yönetebilir. CDJ-2000, rekordbox ile bir sonraki eşitleme sırasında gözden geçirmeniz için depolama aygıtı üzerinde çalınan her parçadan bir çalım geçmişi oluşturur.

Büyük tam renkli LCD ekran

Parlak, 6,1 inç büyüklüğünde LCD ekran, DJ”lerin karanlıkta bir bakışta tüm bilgileri elde etmesini sağlıyor. Doğrudan metin üzerinde tarama yapmakla da kalmıyor çünkü çizimler de görüntülenebiliyor. GUI (grafik kullanıcı arayüzü) ve döner seçici kombinasyonu sayesinde, parça tarama/seçimi hızlı ve kolayca yapılıyor. Ayrıca, on-the-fly programlama için, etiket listeleri, özel etiket düğmesi kullanılarak oluşturulabiliyor.

 

 

Pioneer CDJ-2000
Industry-first Pro DJ Link

Bu link, tek bir kaynaktan çoklu çalma ve dört player arasında dosya paylaşımına izin veriyor. İlk defa LAN bağlantısı ile dört CDJ-2000″i ve rekordbox ™”ı bağlayabilir ve player”lar arasında anında müzik ve dosya paylaşabilirsiniz. Bir LAN kablo göbeği, bir USB depolama aygıtı veya SD hafıza kartı ile çok yönlü olarak güçlendirilmiş sayısız yaratıcı olanaklar elde edebilirsiniz.

Diğer özellikler

Hızlı arama ve önizleme için Industry-first ‹ğne Arama™/‹ğne Bırakma özelliği bulunuyor.
Industry-first, dijital olarak vinil üzerine iğne bırakma işlevini yerine getiriyor. Diğer önemli özellikler arasında ise Wolfson DAC işlemci ile geliştirilmiş kalitede ses çıkışı devresi, 24-bit/48 kHz ses kartı ile gelişmiş bağlantı, USB üzerinden HID ve MIDI kontrolü, mükemmel senkronize işaret noktaları, loop”lar ve Hot Cues için beat loop”lar bulunuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here