Ana sayfa Haber Dijital çağa inat “Kodachrome film” sergisi

Dijital çağa inat “Kodachrome film” sergisi

0

ünlü fotoğrafçı Steve McCurry”nin “Son Kodachrome Filmi” adlı sergisi, İstanbul Modern”de 3 Ağustos”ta sergileniyor

İstanbul Modern, Steve McCurry”nin “Son Kodachrome Filmi” başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Magnum Fotoğraf Ajansı ve National Geographic dergisinin fotoğrafçısı Steve McCurry”nin son Kodachrome filmiyle çektiği fotoğraflar, 3 Ağustos- 4 Eylül 2011 tarihleri arasında dünyada ilk kez sergilenecek.
Gelişen teknoloji ve dijital fotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte özellikle basın fotoğrafçılarının gözdesi olan Kodachrome”un üretimi 2009 yılında durduruldu. 1935″te üretimine başlanan, görüntü teknolojisinde “ikon” olarak nitelendirilen Kodachrome, 73 yıllık tarihinde amatör ve profesyonel fotoğrafçıların en çok tercih ettiği filmlerden oldu. 1960″lı yılların sonu ile 70″lerde efsaneleşen film için, 1973 yılında ünlü sanatçı Paul Simon bir şarkı yaptı.

 

Fotoğraf kariyerinin başından itibaren Kodachrome kullanarak, unutulmaz kareler çektiğini belirten Steve McCurry, Rochester, New York”taki üretim bandından çıkacak en son Kodachrome filminin kendisine verilmesi için Kodak”la görüştü. Şirket, hemen kabul edince, Steve McCurry, 30 yıldır kullandığı bu filmin son 36 karesiyle farklı ülkelerdeki kentleri ve kişileri çekerek, bir dönemin kapanışına tanıklık etti.

ünlü oyuncu Robert de Niro ile başlayan “Son Kodachrome Filmi” başlıklı sergide Hintli aktör, yönetmen, yapımcı Aamir Khan, Hintli yazar ve aktrist Shenaz, Hintli aktrist ve yönetmen Nandita Nas, Hint sinemasının ünlü oyuncu ve yönetmenlerinden Amitabh Bachchan, Elizabeth filminin yönetmeni Shekhar Kapur, Magnum fotoğrafçısı Elliot Erwitt, “İstanbul”un Gözü” Ara Güler”in yanı sıra Rajastan”daki Rabari kabilesinden etkileyici portreler bulunuyor. Sergide ayrıca National Geographic kanalının bu son filmin çekim sürecini izleyerek yaptığı belgesel ve Steve McCurry”nin fotoğraf serüvenini aktaran slayt gösterisi sunulacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here