Ana sayfa Haber Dijital arayüz ve silüet tasarımı nasıl geliştirilebilir?

Dijital arayüz ve silüet tasarımı nasıl geliştirilebilir?

0

21 Şubat”ta gerçekleşecek olan kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik konferansı UXistanbul”un keynote konuşmacılarından Facebook Tasarım Programı Müdürü Michelle Morrison, tasarım kültürü konusu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

“Tasarım dünyasında, kültür renk paleti ya da tercih edilen yazı tipi değildir. Tasarım kültürü, değerleriniz ve düşüncelerinizle nasıl hareket ettiğinizin bir sonucudur” diye konuşan Morrison, “Tasarım kültürü, tasarımdaki hareketlerinize yön veren düşünce sistemidir. Bu, metodoloji, çalışmalarınızın arkasındaki karar verme süreçleri, tasarım yoluyla iletişim kurduğunuz değerler ile çözdüğünüz sorunlar ve çalıştığınız insanlarda gördükleriniz anlamına gelir. Kısacası, tasarım kültürü iletişim, güç dinamikleri ve organizasyonel tasarım olarak üç bileşenden oluşur ve eylemlerinizin düşüncelerinizi nasıl yansıttığıdır” dedi.

Morrison”un verdiği bilgilere göre, Facebook”ta tasarım kültürü şirket DNA”sına derinlemesine yerleşmiş durumda: “Facebook”un misyonu insanları birbirine bağlamak. Bu misyon, herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir olan araçları oluşturan tasarım kültürüne dönüşüyor ve tasarımın çok önemli bir yer tuttuğuna inanıyor. Şu an Facebook”un tasarım programlarını yönetiyorum ve işe yeni girenlerin Facebook yolculuklarının başlangıcından itibaren onlarla çalışıyorum. Her hafta büyük sınıflarda, değerlerimize, uygulamalarımıza ve sorumluluklarına uygun olarak yeni çalışma arkadaşları yetiştiriyoruz. Her hafta daha da büyüyen bu programlar, temel tasarım kültürümüzü korumamızı sağlıyor. Her ölçekten ekip tarafından hayata geçirebilecek bu tür ritüeller, yeni fikir ve uygulamalara da kapı açacaktır.”

 

Michelle Morrison, UXistanbul Konferansı“nda “Etki ve Tasarım Kültürü” başlıklı bir konuşma yapacak. Konuşmasında, tasarım kültürünü inşa etmenin aşamalarını değerlendirecek ve Silikon Vadisi”ndeki farklı şirketlerin konuya yaklaşımı hakkında bilgi verecek. Morrison konuşmasında ayrıca, Facebook”un nasıl büyümekte olduğu ve tasarım kültürünü geliştirmek için ne yaptığı hakkında da katılımcıları bilgilendirecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here