Ana sayfa Haber “DİaJİTAL HİS” Fotoğraf Sergisi (06 Mayıs 2010–05 Haziran 2010)

“DİaJİTAL HİS” Fotoğraf Sergisi (06 Mayıs 2010–05 Haziran 2010)

0
İstanbul Fotoğraf Merkezi içinde yer alan Fotoğraf Galerisi”nde, 06 Mayıs 2010 – 05 Haziran 2010 tarihleri arasında, Orhan Yayla”nın “DİaJİTAL HİS” başlıklı fotoğraf sergisi gerçekleştirilecektir.

 

 

 

 
DiaJİTAL HİS

Fotoğrafla içiçe olmaya başladığım doksanlı yıllardaki dönemimde kullandığım temel malzeme dia idi. Dialar çektim, onlarla gösteriler yaptım, yarışmalara katıldım, onlardan laboratuarlarda baskılar yaptırdım. Neredeyse 2000’li yılların başına kadar da bu böyle devam etti. Sonra İstanbul Fotoğraf Merkezi (İFM) ile 2003 yılında başlayan siyah-beyaz dönemimin içinde buldum kendimi. Siyah-beyaz karanlık oda uygulamaları ile elde ettiğim ve her şeyini kendim oluşturduğum sonuçlar ise dialara göre çok farklı idi. Fotoğrafın her şeyine ben karar veriyordum. Ara ara arşivime geri dönüp dialarıma baktığımda ise, siyah-beyazı oluştururken elde ettiğim o sonuçların benzerlerine dialarda da ulaşmak mümkün müdür diye hep meraklandım ve heveslendim. Ve değişik fotoğraf ortamlarında yapılan sohbet ve söyleşilerde nasıl kalıcı hale getirilebileceklerini tartıştım veya tartışmalara da şahit oldum. Sonra İFM”de Labonix kuruldu. Orada yapılan baskıları gördüğümde işte o tartışmalarda bulamadığım cevaplar kafamda şekillenmeye başladı.

DEVAMI İçİN TIKLAYIN

 

Labonix’te tüm filmler en kaliteli şekilde taranıyor, inkjet baskılar özel pigment boya ile özel dokulu kağıtlara müze kalitesinde yapılıyordu. Sonuçlarına hayran kaldım ve hemen gidip dialarımı seçtim. Bu seçkilerimin, tüm dialarımı değerlendirdiğimde; benim yaşama bakışımı anlatan ve hislerimi ortaya koyanların en özelleri olduklarını düşünüyorum. O özel hisleri alıp İFM”ye götürdüm. O hislerin, siyah-beyaz süreçte olduğu gibi, kağıtlara tam da istediğim gibi aktarılabileceğini, Labonix”te daha önce gördüğüm örneklerden sonra zaten hissetmiştim. Bu da başka bir histi işte… Dialar istediğimiz boyutta tarandı. özel dokulu kağıt belirlendi. Mehmet Kısmet ve Hakan Filiztekin”le birlikte, taramalar gerçeğine uygun şekilde değerlendirilip hazırlandı ve sonra da baskılar oluşturuldu. Sonuçları biz çok sevdik (ben ve İFM). Böylelikle “Hislerim-Dia çekimlerim-Dijital işlemler-Müze kalitesinde baskı” sürecini tamamlayan DİaJİTAL HİS adlı sergiyi oluşturmuş oldum. Bu sergi ve içindeki fotoğraflar benim yaşama bakışım ve hislerimdir. Fotoğrafların tamamı Türkiye”de o güzeller güzeli ülkemde çekilmiş olup, hepsi de yaşamdaki inanılmazlığın ve zenginliğin göstergeleridir.

Bu sergi yaşamdaki tek gerçek olan sevgiyi bulduğum kişi Ayşegül Tosun”a adanmıştır

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here