Ana sayfa Oyun Diablo III

Diablo III

0

Efsane geri döndü…
 

Duyurulma tarihinin üzerinden üç yıl geçmiş olmasına rağmen Diablo 3, sadık oyuncuları tarafından on yıldır beklenen Blizzard yapımı efsanevi rpg oyunlardan biri. Blizzard, oyunun hikayesi ile ilgili ser verip sır vermese de yayınladıkları cinematic trailer ile, oyunun hikayesinin neyin çevresinde şekilleneceği hakkında bize küçük ipuçları veriyor.

Hikayeye göre ikinci oyunda öldürdüğümüz Diablo, Mephisto ve Baal’ın soulestone’larının yok edilişinin üzerinden 20 yıl geçmiştir. Worldstone’u da yok eden Tyrael ortadan kaybolmuştur. Her şey yoluna girmiş, Tristram çevresine insanlar tekrardan yerleşmeye başlamıştır.
 

blizzard
 
Fakat bu huzur sanıldığından kısa sürecektir. Garip olaylar meydana gelmeye başlar ve ilk iki oyunda bize eşlik eden ünlü kahin Deckard Cain, üvey kızıyla birlikte Tristram’a gelir. Cennetle cehennem arasındaki savaş, dünyaya taşınır ve gökyüzünden Tristram’daki katedrale düşen gizemli meteor yeni karanlık bir çağın habercisi olur.

Hikayenin bundan öte olan kısmı spekülasyonlardan öteye gitmiyor. Diablo 3’ün resmi sitesindeki artwork çalışmalarından yürütülen tahminler var. Ayrıca yine sitede bulunan Tyrael’ın kanatları ile yer aldığı animasyon değiştirildi. Son halinde kanatları erimiş şekilde hala nefes alıyor ve bu da cennetin kanunlarından birini (dünyadaki insanlara yardım ederek olayların akışını değiştirmek) çiğnediği için cezalandırıldığı yönünde yorumlanmaya neden oldu. Tahminler bir yana, oyunun çıkış tarihi artık çok yakın ve neler olacağını kısa bir zaman sonra hep birlikte göreceğiz.

 

üçüncü oyunun, öncekilerden en büyük farkı 3D olması. Beta sürümünden gözlemlediğimiz kadarıyla animasyonlar daha çok zenginleştirilmiş, geliştirilmiş ve renklendirilmiş. Bazı oyuncular tarafından bu canlılığın, oyunun süregelen karanlık atmosferini bozacağı düşünüldü. Fakat eskiden maksimum 800×600 çözünürlükte oynadığımız Diablo 2’den onbir yıl sonra büyük bir fark yaratacağı kesin.
 
diablo 3
 
Diablo 3’te evren genişletilmiş, haritalar daha geniş ve ikincisi gibi yine dört act’ten oluşacak. Ayrıca sınıfların kendilerine göre belirlenen cinsiyetleri yok. Seçmek istediğimiz bütün sınıflarda male-female olarak ayrım yapılmış.

önceki oyunda Lord of Destruction ek paketi ile birlikte oynanabilir 7 sınıf vardı. Diablo 3’te ise açıklanan 5 sınıf var. Bunlar: Barbarian, Monk, Wizard, Witch Doctor ve Demon Hunter. Eskisi gibi kalan tek karakter Barbarian. Sınıf sayısının azalması, eski sınıfların özelliklerinin birbirleriyle karıştırılmasıyla sağlandı. özüne sadık kalınan Sorceress (büyücü kadın), bu oyunda karşımıza Wizard olarak çıkacak. Doğa güçlerini kontrol eden Druid ile ölümün ve karanlığın gücüyle savaşan Necromancer sınıflarının birleşimi olarak Witch Doctor yaratıldı. Yine önceki oyundaki kadın karakterler olan Assassin (suikastçi) ve Amazon’un birleşimi olan Demon Hunter, zihinsel ve fiziksel güçlerini bir arada topluyor. Monk sınıfı ise kutsal şövalye Paladin ve Assassin’in martial art’larının senteziyle oluşturulmuş.

 

Yine bu oyunda, öncekine göre yapılan en büyük değişikliklerden biri de runestone’lar. Bunlar Crimson, Indigo, Obsedian, Golden ve Alabaster. Hepsinin farklı farklı etkileri var ve karakterimizin zırhına ya da silahına yada yeteneklerinin yanına ekleyip kullanabileceğiz. Yani arayüz kolaylaştırılmış gibi görünse de Blizzard bunların keşfini yine bize bırakıyor.
 
diablo
 
Son olarak değişen mana-health sisteminden bahedelim. Oyunun mana ve health sistemleri de önceki oyuna göre geliştirildi. Mana sadece büyü güçleri için Witch Doctor’a ait. Her sınıf kendi yeteneğine uygun güçlerden yararlanabilecek. Mesela, Barbarian için bu güç; serbest bırakılmış saf öfke olacak.

Daha bahsedecek çokça ayrıntı var lakin yerim çok dar olduğu için değinemediğim noktalar oldu. Hepsini(yaşlarla dolu) gözlerimizle görmemize çok az kaldı. 2011’in sonlarına doğru hep birlikte gün sayıyoruz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here