Ana sayfa Mobil Dev Kapışma: iPhone 4S vs Galaxy Nexus

Dev Kapışma: iPhone 4S vs Galaxy Nexus

0

İki devi karşılaştırdık!
 

iPhone 4S

iPhone 4S ile birlikte Apple, A4 yongasetini geride bırakıp A5 işlemciyi cihaza ekledi. Yongasetinden farklı olarak, çift çekirdekli 1 GHz Cortex-A9 mimarisine sahip.
 

3.5 inç IPS TFT ekranının çözünürlüğü 960×640. Yeni iPhone, maalesef ekran teknolojisinde telefona bir yenilik eklemeyerek bu alanda sahneyi yeni Nexus’a bırakıyor.
 

iPhone ile fotoğraf çekmeyi seven kullanıcılar için iyi bir haber: iPhone 4S’in kamerası 8 megapiksel. Bu da iPhone 4’e kıyasla nispeten daha kaliteli fotoğraflar elde etmek mümkün demek. Ayrıca 5 megapiksel’lik yeni Nexus kamerası karşısında Apple, bir galibiyet elde etmiş oluyor!
 

iphone 4s
 

Saniyede 30 kare olmak üzere 1080p çözünürlükte Full HD video kaydedebiliyor! Peki Nexus bu alanda ne gibi bir koza sahip?
 

Her ne kadar ülkemizdeki bant genişlikleri elimizi kolumuzu bağlasa da, iPhone 4S’in 3G teknolojisi HSDPA 14.4 Mbps. Ayrıca 4G seçeneklerinden HSPA+’ı destekliyor.
 

Depolama kapasitesi olarak 16/32/64 GB gibi modellere sahip olarak iPhone 4S, Nexus karşısında bir basamak üstte durmayı başarıyor!
 

Maalesef iPhone 4S’te USB ve NFC desteği bulunmuyor.
 

Her ne kadar birbirlerine üstünlük sağlayabilecekleri bir alan olmasa da, iPhone 4S 9.3 mm bir inceliğe sahip. Ayrıca toplam ağırlığı 140 gram.
 

1420 mAh Lithium-ion bataryası, 3G’de 8 saate kadar konuşma, 2G’de ise 14 saate kadar konuşma imkanı sağlıyor.
 

Toplam Gol: 2

 

Galaxy Nexus

Samsung Galaxy Nexus’un işlemci yongaseti TI OMAP 4460. CPU olarak ise iPhone 4S ile aynı Cortex-A9 mimarisini kullanıyor. Fakat bir farkla. Galaxy Nexus’un çift çekirdekli Cortex-A9’u 1.2 GHz’de çalışıyor.
 

4.65 inç Super AMOLED ekranının çözünürlüğü720×1280. Bu açıdan iPhone 4S’ten daha geniş bir ekrana ve daha yüksek bir çözünürlüğe sahip. Tuşe!
 

Galaxy Nexus ile fotoğraf çekmek isteyen kullanıcılar, 5 megapiksel’lik kamerasıyla yetinmek zorunda. Bu alanda Galaxy Nexus, iPhone 4S karşısında bükemediği eli öpmek zorunda.
 

Nexus’un kamerası saniyede 30 kare olmak üzere 1080p Full HD video kaydedebilmeye olanak sağlıyor! Şu haliyle video konusunda Galaxy Nexus ile iPhone 4S, birbirlerine üstünlük sağlayamıyor.
 

galaxy nexus
 

Nexus 3G bağlantı konusunda oldukça bonkör davranmış. Kullandığı 3G teknolojisi HSDPA 21 Mbps. Ayrıca HSPA+ yerine bizzat LTE desteği mevcut. Buyur buradan yak! Galaxy Nexus, depolama kapasitesini 16 ve 32 GB ile sınırlandırmakta bir sorun görmeyerek, 64 GB’çılara sırtını dönmüş oldu. Sırtını döndüğü yerden de bir gol yemiş oldu.
 

Nexus’ta NFC desteği de mevcut USB desteği de. Bağlanılabilirlik açısından Nexus, iPhone 4S’e sıkı bir gol atıyor!
 

Dediğimiz gibi, incelik bir karşılaştırma kriteri değil. Herkesin tercihi kendine. Galaxy Nexus’un inceliği 8.9 mm, ağırlığı ise 135 gram. Bu açıdan baktığımızda Galaxy Nexus, iPhone 4S’ten birazcık daha ince ve hafif bir telefon.
 

1850 mAh Lithium-ion bataryası, 8
 

1420 mAh Lithium-ion bataryası, 3G’de 8 saate kadar konuşma, 2G’de ise 17 saate kadar konuşma imkanı sağlıyor. 3G’de 6 saat internet, Wi-Fi’de ise 9 saate kadar internete girebilmek mümkün.
 

Toplam Gol: 5
 

Mücadelenin galibi: Samsung Galaxy Nexus!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here