Ana sayfa Haber Dev firmaların 2. çeyrek karneleri : En çok kim kazandı, kim kaybetti?

Dev firmaların 2. çeyrek karneleri : En çok kim kazandı, kim kaybetti?

0

Borsada hissesi olan firmalar tarafından yatırımcılara yönelik yapılan finansal duyurular, sektörün gidişatı konusunda ipuçları da içeriyor. Birbiri ardına 2014 2. çeyrek finansal verilerini açıklayan teknoloji firmalarında durum şu :

Android pazar payını %85’e çıkardı.

Strategy Analytics‘in raporuna göre, Apple, Google‘ın hakimiyeti altında kaybolmak üzere. Buna göre Android, pazar payını rekor derecede arttırarak, %85’e ulaştı. Yani her 100 akıllı cihaz kullanıcısından 85’i, Android işletim sistemini tercih ediyor. Daha net bir rakamla, geçtiğimiz üç ay içinde dünyada sevkedilen 300 milyon akıllı telefonun 250 milyonunda Android işletim sistemi vardı. 

Buna rağmen Android pazar payını geçen yılın aynı döneminde %50 arttırırken, bu yıl büyüme hızı %25’te kalmış ve pazardaki hakimiyetini %80’den, %85’e çıkarmış. iOS ise %12’ye gerilemiş. Listenin en dibindeki Blackberry, binde 6’lık pazar payıyla, ortadan kaybolmanın eşiğinde…

pazarpayi 

 

Line, gelirlerini %25 arttırdı

Japonya merkezli ücretsiz mesajlaşma uygulaması Line, 2014 yılı 2. çeyrekte 177 milyon dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Buna göre Line‘ın gelirleri, bir önceki çeyreğe göre %25 artmış oldu. Geçen yıla göre ise bu oran %146.

Line‘ın Japonya’da 25 milyon, Tayland’da 27 milyon, dünya genelinde ise 470 milyondan fazla kullanıcısı var. 

line

 

Samsung %24 zarar etti.

Samsung‘un açıkladığı 2. çeyrek rakamlarına göre, firma 2012 yılından beri ilk kez gelirlerinde düşüş yaşadı. 7.1 milyar dolar kar açıklayan Samsung, geçen yıla göre %24 daha az kazanmış. Firmanın satışlarındaki düşüş daha önceden dikkat çekmiş ve firma da bu yönde bir açıklama yapmıştı. Açıklanan raporlarla birlikte bu somut biçimde ortaya konmuş oldu.

öte yandan düşüşe son vermek isteyen firma, üst sınıf bir akıllı telefon modeli geliştirdiğini duyurdu. Ancak bu ürün, beklenenin aksine Galaxy Note 4 değil, bambaşka bir cihaz olacak. 

Samsung‘un zarar etmesinde, Huawei, Xiaomi gibi uygun fiyatlı Android telefon üreticilerinin payı büyük.

samsung 

 

Twitter %124 büyüdü, hisselerini %35 yükseltti

Daha önce peşpeşe kötü haberler veren ve borsada hızlı düşüşler yaşayan Twitter, kullanıcısının yüzünü sonunda güldürdü. Açıkladığı 2014 2. çeyrek sonuçlarına göre Twitter hisseleri %35 değer kazanırken, şirketin geliri geçtiğimiz yıl aynı döneme göre %124 yükseldi. Böylece Twitter 312 milyon dolar gelir elde etti. 

Açıklanan sonuçların ilginç detayları ise, Twitter reklam gelirlerinin %81’inin mobilden sağlanması, aylık kullanıcı sayısının da %24 artarak 271 milyon kullanıcıya ulaşması. 

twitter

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here