Ana sayfa Haber Depreme karşı Turkcell ve Kandilli ortaklığı

Depreme karşı Turkcell ve Kandilli ortaklığı

0

Turkcell, Boğaziçi üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü işbirliğinde “Deprem Bilgi Sistemi Projesi” kapsamında 25 noktaya “ivmeölçer” yerleştirdi

Turkcell ve Kandilli Rasathanesi”nin birlikte gerçekleştirdikleri proje kapsamında belirlenen noktalara 25 ivmeölçer yerleştirildi. Türkiye”nin dört bir yanında Kandilli Rasathanesi tarafından belirlenen noktalara yerleştirilen ivmeölçer sayısı yılsonuna kadar 41″e ulaşacak. 3 yıl içinde Turkcell”in baz istasyonlarına yerleştirilen “ivmeölçer” sayısı Türkiye”nin dört bir yanında yaklaşık 120″ye ulaşacak. Bu cihazlardan elde edilen bilgiler, son teknoloji ürünü Turkcell 3G modem ve SIM kartlarla rasathaneye aktarılıyor. Kıyı bölgelerindeki Turkcell baz istasyonlarına yerleştirilen ivmeölçerler ile depremin yanı sıra Kandilli”nin yeni hayata geçirdiği “Tsunami Erken Uyarı Sistemi”ne de bilgi aktarımı sağlanıyor. Böylece Turkcell baz istasyonları, sadece mobil iletişim için değil acil durumlarda hızlı müdahale için gerekli olan bilgi ve erken uyarı sistemlerini de destekliyor.
Turkcell, ülkemizin en köklü ve saygın kuruluşlarından Boğaziçi üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile başlattığı işbirliği çerçevesinde hayata geçirilen “Deprem Bilgi Sistemi Projesi”nin yarıdan fazlasını tamamladı. “Deprem Bilgi Sistemi Projesi” protokolünün Aralık 2010″da imzalanmasının ardından harekete geçen Turkcell, ilk etapta Kandilli Rasathanesi”nin belirlediği 25 noktada baz istasyonlarına “ivmeölçer” montajlarını gerçekleştirerek Kandilli ile bilgi sistemi köprüsü kurdu. Proje çerçevesinde Turkcell, Deprem Bilgi Sistemi”nin yanı sıra Kandilli”nin yeni hayata geçirmekte olduğu “Tsunami Erken Uyarı Sistemi ” için de kıyı bölgelerde ivmeölçer montajına öncelik vererek altyapı desteği sağlıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here