Denizleri mini robot sürüleri temizleyecek

Geleceğin teknolojisi ‘grafen’ maddesi ile kaplı robotlar, okyanuslardaki kirliliğe karşı da umut oldu.

Almanya ve İspanya’dan bilim insanları, grafen kaplı mikroskobik su altı robotlarının, atık sudaki kurşunun yüzde 95 kadarını sadece bir saatte temizleyebildiğini belirledi. Proje, deniz ve okyanuslardaki kirliliği yok etmede kullanılabilir.

Elmastan sert, elektriği bakırdan iyi ileten, istenilen her şekle sokulan, dünyada elde edilen en ince ve en hafif, saydam bir madde olan grafen, bulanık okyanusları temizleme işinde de şimdiye dek en iyi umudumuz olabilir. 2050 yılı itibariyle okyanuslarda balıktan çok plastik olacağı tahmin ediliyor. Kurşun, arsenik, cıva, kadmiyum ve krom kirliliği, yakın gelecekte hassas ekolojik dengeyi etkileyecek.

Almanya’daki Max-Planck Akıllı Sistemler Enstitüsü ile İspanya’daki Catalonia Biyomühendislik ve Catalan Araştırma enstitülerinin Nano Letters dergisinde yayınlanan ortak çalışmalarına göre, yeni nano-robotlar üç kilit bileşene sahip: Kurşunu (veya başka bir ağır metali) emmek için grafen dış kaplama, robotun manyetik bir alan aracılığıyla yönetilmesini sağlayan nikel çekirdek ve bir motor görevi görerek hidrojen peroksit ile kimyasal tepkime oluşturup robotları ileri iten içteki platinyum kaplama.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER