Ana sayfa Donanım Denizler altında 20.000 fersah!

Denizler altında 20.000 fersah!

0

Olympus µ 720 SW denizde neredeyse bir yıl hayatta kalmayı başardı!

Kaido Haagen, Estonya’nın kıyılarında dalmaya gittiğinde okyanusun tabanında bir Olympus µ 720 SW gördüğünde şaşırdı. Darbelere dayanıklı ve su geçirmez dijital fotoğraf makinesi, nerdeyse bir yıl önce sahibi aynı enkazda dalış yaparken kaybolduğundan beri oradaydı. Biraz zekice dedektiflikle kaybolan fotoğraf makinesi mutlu sahibi Toomas Eelrand ile buluştu. Fakat Eelrand’ı bekleyen başka çok hoş bir sürpriz daha vardı: yüzeyini süsleyen midye kabuklarına rağmen, bir önceki yaz dalarken çekmiş olduğu fotoğraflar makinenin xD-Picture kartından hala okunabiliyordu!

Bilim kurgu gibi…
28 Haziran 2009’da Mohni adasının yakınlarındaki Rasma enkazına dalarken Kaido Haagen’in kendisini bekleyen sürprizden haberi yoktu. Aktif bir fotoğrafçı olan Haagen’in gözü batmış bir µ 720 SW’ye takıldı. Yerel dalma kulübü forumlarına bir not bırakarak ve makinenin xD-Picture kartındaki fotoğraflar yardımıyla, iyi haberi vermek üzere makinenin sahibi Toomas Eelrand bulundu.

Olympus µ 720 SW”nun sualtı macerası
Daha sonra Eelrand’ın popüler dalış noktasını keşfetmeye çıkmadan önce bu makineyi 10 Ağustos 2008’de kızından ödünç aldığı ortaya çıktı. Fakat daha sonra makinenin bağlantı kordonu koptu ve Eelrand makineyi kaybettiğinin farkına varmadı. Ne yazık ki havası bittiği için de daha da fazla arayamazdı. 3 metre derinliğe kadar su geçirmez ve 1,5 metreden düşmelere karşı dirençli olan sağlam µ 720 SW, bütün bu zaman boyunca elemanlara, midyelere, gel-gitlere, okyanus sıcaklıklarına ve hava koşullarına karşı direndi.

“Kuruttuktan sonra bellekteki fotoğrafların tamamını alabildiğim için şanslıydım. µ 720 SW’nin tüm düğmeleri ve kapakları çalışıyor gibiydi. ‹htiyacı olan tek şey, yeni bir pil ve biraz kozmetik müdahaleden başka bir şey değilmiş gibi gözüküyordu” diyor kaybolan makineyi bulan Kaido Haagen. “Bu tip sağlamlık performansının zaten kendisini anlattığına inanıyoruz ve hava koşulları ne olursa olsun veya maceraperest kullanıcılar bunlara nasıl davranırlarsa davransınlar, bunun µ TOUGH fotoğraf makinelerimizden bir tanesinin daha hepsinin üstesinden gelmesinin bir başka örneği olduğunu gördüğümüz için mutluyuz. Bu makineler darbeleri alabilecek ve sonuna kadar gidecek şekilde üretilmiştir” diyor Olympus yetkilileri.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here